Po raz szósty przedstawiamy filmowe wydarzenia związane z kinem Kujaw i Pomorza. Robimy to niezmiennie, od 2009 roku na przełomie grudnia i stycznia.
Stacja TVN zdecydowała zakończyć emisję serialu „Lekarze”. Był on wielkim sukcesem promocyjnym Torunia, który stał się stałym „gościem” w domach milionów widzów. „Lekarze” królowali na antenie od września 2012. 30 listopada 2014 zobaczyliśmy ostatni odcinek serialu. TVN zdecydował o zakończeniu z powodu „słabych wyników oglądalności oraz niewystarczających pomysłów, by ten trend odwrócić”. Serial opowiadał o losach pracowników szpitala Copernicus w Toruniu. W obsadzie znaleźli się m.in. Magdalena Różczka, Danuta Stenka, Katarzyna Bujakiewicz, Wojciech Mecwaldowski, Paweł Małaszyński, a w piątej serii także Borys Szyc i laureatka Flisaka Tofifest Olga Bołądź. Sukces „Lekarzy” nominowaliśmy dwa lata temu do miana Filmowego Wydarzenia Roku.
To było wielkie wydarzenie dla Bydgoszczy. Film dokumentalny „Bydgoszcz od świtu do zmierzchu” jest bowiem pierwszą, filmową monografią miasta w XXI wieku. Zrealizowano go w ramach międzynarodowego projektu „Świat od świtu do zmierzchu”. Premiera odbyła się 9 marca 2014 w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Film trafił do programu festiwalu Planete+ Doc, a kilka miesięcy później wygrał konkurs „Lokalizacje” na MFF Tofifest w Toruniu zdobywając Złotego Anioła.
Film tworzy 26 etiud autorskich nakręconych i wymyślonych przez mieszkańców Bydgoszczy pod czujnym okiem cenionych dokumentalistów — Mirosława Dembińskiego, Macieja Drygasa, Marcina Sautera i Macieja Cuske. Etiudy opowiadają o różnych obliczach miasta — o zapomnianych warsztatach rzemieślniczych, o kominiarzach, o bydgoskich Romach, o młodziutkim Chińczyku uczącym się w bydgoskiej szkole muzycznej.
Bydgoszcz jest jedynym polskim miastem, które znalazło się w projekcie „Świat od świtu do zmierzchu”. Jego pomysłodawcą jest wywodzący się z Bydgoszczy znakomity dokumentalista Mirosław Dembiński, laureat Flisaka Tofifest. W poprzedniej edycji sportretowano m. in. Tokio, Kijów i Mińsk. Projekt uzyskał wsparcie ważnych instytucji takich jak Ministerstwo Kultury czy Instytut Adama Mickiewicza. Koproducentem filmu z ramienia miasta Bydgoszczy było Miejskie Centrum Kultury.
Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego 2013 trafiła w ręce Piotra Głowackiego za rolę w „Dziewczynie z szafy” Bodo Koxa. To wielki sukces podsumowujący szaloną karierę aktorską jaką robi torunianin Piotr Głowacki. W rywalizacji o statuetkę aktor pokonał Julię Kijowską, Dawida Ogrodnika, Magdalenę Berus oraz Martę Nieradkiewicz. „Cybulski” to najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla młodych aktorów w Polsce, zwane „młodzieżowym Oscarem”.
W tym roku swoją premierę miał „Dżej Dżej” pierwszy film, który w całości dzieje się „u nas w regionie”, czyli w Toruniu, Bydgoszczy i na trasie łączącej oba miasta. To historia o pewnym torunianinie pracującym na śluzie na Kanale Bydgoskim, który zakochuje się w głosie z własnego GPS-a. Kobiecym głosie i to jakim! W główną rolę wcielił się Borys Szyc, a film wyreżyserował debiutujący Maciej Pisarek. W filmie wystąpili też m.in. Jan Wieczorkowski, Paweł Burczyk i obecna głównie za sprawą swojego głębokiego głosu Justyna Sieniawska.
Najważniejsza polska nagroda literacka dotycząca literatury filmowej — Nagroda im. Bolesława Michałka za rok 2013 trafiła do rąk bydgoskiego naukowca Piotra Zwierzchowskiego z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Zwierzchowski został nagrodzony za książkę „Kino nowej pamięci. Obraz II wojny światowej w kinie polskim lat 60.” (Wydawnictwo Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego).
W nagrodzonej książce przedstawiono wizerunek II wojny światowej, charakterystyczny dla kina polskiego lat 60. XX wieku. Autor przedstawia ogólne uwagi na temat uwikłania kina i polityki w realiach Polski lat sześćdziesiątych, a następnie analizuje wybrane filmy i tematy, poruszając problematykę pamięci, zapominania i uwiarygodniania przeszłości.
Film w reżyserii Vahrama Mkhitaryana „Mleczny brat” ze zdjęciami laureata Flisaka Tofifest, Marcina Sautera zdobył w tym roku dwie najważniejsze polskie i armeńskie nagrody festiwalowe oraz wyróżnienie na Tofifest. Zdobył główną nagrodę za krótki metraż na festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie oraz główną nagrodę w Konkursie Młodego Kina na festiwalu w Gdyni. Wygrał także sekcję krótkometrażową, największego w Armenii festiwalu Golden Apricot w Erewaniu. Wcześniej zdobył dwie nagrody z Krakowskiego FF, a wisienką na torcie były dwa specjalne wyróżnienia przyznane przez jury Tofifest 2014. Uzasadnienia nagród mówią o filmie wszystko: „za film kompletny, piękny, mądry i perfekcyjnie zrealizowany” (Koszalin), „ponieważ jest to piękny film” (Gdynia), za „walory artystyczne i tematykę” (Toruń — Tofifest) oraz dla Marcina Sautera „za szczególną wrażliwość wizualną, bo po prostu jesteśmy z niego dumni”.
Ten rok przyniósł nam dwa bardzo ciekawe filmy dokumentujące muzyczną historię regionu. Dwie różne opowieści o hard-rockowej scenie muzycznej w Bydgoszczy, odsłaniające dla nas zapomniane już nieco wydarzenia z końca lat 80. I początku 90. XX wieku. Bohaterami tych filmów są grupy Schizma i Wyrok (d. Wy’rock vel Morgoth). Film o Schizmie pt. „Ewolucja Buntowników” nakręcili Lech Wilczaszek i Maciej Wacław. Film o Wyroku jest dziełem Iana Giedrojcia.
„Ewolucja…” to dokument opowiadający o początkach i rozwoju kariery punkowo-hardcorowej kapeli Schizma z Bydgoszczy, będącej jednym z najważniejszych zespołów tego nurtu w kraju. Film mówi nie tylko o samej muzyce i zespole, ale też o latach 80. XX wieku i ludziach, którzy tworzyli punkrockowe, hardcorowe środowisko w Bydgoszczy, która była wtedy jednym z najważniejszych ośrodków tych gatunków muzyki.
Film Giedrojcia opowiada o muzyku metalowych kapel Radku „Fredzie” Giżyńskim. Film przybliża zapomniany nieco, a bardzo ważny epizod z historii polskiej muzyki rockowej, jakim była działalność zespołów Wyrock, Morgoth, Indulence czy Disorder.