X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Obiekty festiwalowe

Centrum Festiwalowe — CKK Jordanki

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki to 22 000 metrów kwadratowych wyjątkowej architektury zlokalizowanej w samym sercu Torunia, w bliskim sąsiedztwie Starego Miasta wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wielofunkcyjność i modularność obiektu umożliwia organizowanie nawet najśmielszych wydarzeń kulturalnych oraz dużych konferencji, kongresów i targów. Budynek mieści salę koncertową oraz salę kameralną, które mogą być ze sobą połączone. Dzięki wykorzystaniu mobilnych widowni w obu salach zarówno mogą odbywać się imprezy na płaskiej podłodze tj. duże koncerty, targi, prezentacje samochodów, jak i w konfiguracji teatralnej. Akustyka sali koncertowej może być modyfikowana dzięki użyciu mobilnych sufitów, zaś sala kameralna jest wyposażona w system kinowy 3D. Ponadto centrum posiada trzy modularne sale konferencyjne, restaurację, profesjonalny press room, studio nagrań i podziemny parking dla 185 samochodów.

Światowej sławy architekt Fernando Menis zaprojektował budynek, którego wyjątkowa bryła i nowoczesne rozwiązania z zakresu akustyki i kształtowania powierzchni widowni, doskonale łączą wartości estetyczne z funkcjonalnymi. Jesienią 2010 roku na Światowym Festiwalu Architektury (WAF) w Barcelonie budynek Centrum został wybrany najlepszym projektem kulturalnym przyszłości. Architektura budynku stanowi harmonijną fuzję współczesnych trendów z historycznym dziedzictwem Torunia. Ceglane wnętrze nawiązuje do gotyckiej architektury Starego Miasta, zaś jasny, niemalże biały beton pokrywa fasadę budynku, który jest wtopiony w otaczającą go zieleń.

Cinema City

Cinema City Toruń Czerwona Droga zlokalizowane jest w pobliżu toruńskiej starówki. Składa się z 12 klimatyzowanych sal, które pomieszczą jednocześnie ponad 2 400 widzów. Wszystkie wyposażone są w innowacyjne technologie projekcji filmów, wysokiej klasy systemy dźwiękowe i wygodne fotele kinowe.

Dziedziniec Ratusza Staromiejskiego

Zlokalizowany w samym sercu toruńskiej zabytkowej starówki Ratusz Staromiejski, z historycznego punktu widzenia najważniejszy budynek w mieście, jest jedną z największych i najpiękniejszych tego typu budowli w Europie. Zbudowany na planie kwadratu z wewnętrznym dziedzińcem stanowi symbol gotyckiego Zespołu Staromiejskiego, wpisanego w 1997 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Przez wieki w Ratuszu Staromiejskim koncentrował się handel oraz życie publiczne i polityczne miasta. Ratusz był głównym ośrodkiem sądowym i siedzibą rady miejskiej. Podejmowano tu wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego i królów Polski. Obradowały tu sejmiki pruskie, sejmy polskie oraz sądy ziemskie chełmińskie.

Obecnie Ratusz Staromiejski jest główną siedzibą Muzeum Okręgowego w Toruniu i miejscem wielu uroczystości oraz wydarzeń o charakterze kulturalnym i nie tylko. W jego wnętrzach podziwiać można m.in. Galerię Sztuki Gotyckiej z kolekcją unikatowych XIV-wiecznych witraży, ekspozycję prezentującą historię i rzemiosło artystyczne lat 1233–1793, wystawę Mennice i monety toruńskie 1233/1238–1765, Salę Mieszczańską z galerią portretów wybitnych mieszczan Torunia, Salę Królewską z najstarszym w kraju Pocztem królów polskich, kolekcję biżuterii Skarb ze Skrwilna, Skarb z Nieszawy, Galerię malarstwa polskiego od poł. XVIII w. do 2010 roku. Na szczycie 40-metrowej Wieży Ratuszowej ulokowany jest taras widokowy, z którego podziwiać można gród Kopernika w całej jego okazałości.

KoŃcÓwa

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest