X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Tribute to Ken Russell (Camp not Dead)

russell_women_in_love

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakochane kobiety (1969), Wielka Brytania, 131'

Film ukazuje walkę płci i relacje między elitą przemysłowych rejonów Midlands w Wielkiej Brytanii w 1920 roku. Gerald Crich i Rupert Berkin są najlepszymi przyjaciółmi, którzy zakochują się w parze sióstr: rzeźbiarce Gudrun i nauczycielce, Ursuli Brangwen. Rupert żeni się z Urszulą, Gerald rozpoczyna romans z Gudrun, a cała czwórka wyrusza na miesiąc miodowy do Szwajcarii. Ale relacje zaczynają podążać w coraz to różniejszych kierunkach wraz z tym, jak reżyser bada charakter zaangażowania i miłości. Czy Rupert i Ursula nauczą się dawać więcej od siebie nawzajem? Dlaczego bardziej zamknięty w sobie Gerald nie może znaleźć porozumienia z ambitną i wymagającą Gudrun ?

russell_devils

Diabły (1971), Wielka Brytania, 111'

Mroczny i bezkompromisowy, bluźnierczy - ale genialny, tak samo aktualny 40 lat temu, jak i dzisiaj. Na tle XVII wiecznej Francji hugenotów i kardynała Richelieu toczy się historia księdza Urbaina Grandiera -odszczepieńca, który daje świadectwo swej wiary przez cierpienie - ból i rozkosz. Kiedy niepokorny ksiądz łamie celibat, wybucha skandal, który będzie mieć tragiczne skutki. Russell pod bluźnierczą maską ukazuje odwieczne dążenie człowieka do wolności z jednej strony, i próbę jego unicestwienia z drugiej.

Tommy (1975), Wielka Brytania, 111’

Słynna adaptacja rockowej opery legendarnego, brytyjskiego zespołu The Who i prawdziwa gratka dla fanów muzyki. Gdy tytułowy, 9 letni Tommy w skutek traumy traci słuch, terapią staje się dla niego gra we flippera, w której bardzo szybko staje się mistrzem. I tu dopiero zaczyna się prawdziwa przygoda! Zmierzyć się będzie musiał z Czarodziejem (Elton John), następnie spotka Królową (Tina Turner) i Kaznodzieję (Eric Clapton). Wszystko w znakomitej choreografii, blasku scenicznych reflektorów i muzyce The Who!

Lisztomania (1975), Wielka Brytania, 103’

Barwna i ekstrawagancka biografia Franciszka Liszta, w której fakty z życia tego kompozytora schodzą na dalszy plan. Dzieje się tak za sprawą autorskiej wizji Russella, który lubuje się w tego typu biograficznych przeróbkach. Obok Liszta spotkamy także Richarda Wagnera będącego wampirem czy też Papieża, w którego wciela się Ringo Starr. Kipiąca humorem całość, okraszona muzyką Ricka Wakemana (legendarny muzyk grupy YES) daje piorunujący efekt.

Odmienne stany świadomości (1980), USA, 102’

Odważna i daleka idąca fantazja science-fiction, która otworzyła karierę Williama Hurta. Grany przez niego dr Jessup postanawia przeprowadzić paramedyczny eksperyment, którego obiektem jest nie kto inny, jak on sam. Zafascynowany środkami chemicznymi stosowanymi przez dawne plemiona, postanawia zażyć je, zamykając się jednocześnie w specjalnej komorze. Efektem ryzykownej gry będzie astralna podróż na skraj świadomości, godna Dave'a Bowmana z "Odyseji Kosmicznej". Z życiem ujdą tylko najwytrzymalsi widzowie...

Zbrodnie namiętności (1983), USA, 107’

W tym filmie Russell znakomicie poprowadził główną aktorkę - Kathleen Turner, która występuje w podwójnej roli. Za dnia jest znaną i poważaną panią projektant. Nikt nie wie, że po zapadnięciu zmroku zmienia się w ekskluzywną prostytutkę imieniem China Blue. Podwójne życie zawsze jest ryzykiem, o czym szybko Blue szybko się przekona. Na jej drodze stanie demoniczny duchowny, którego obsesyjnym celem będzie zbawienie jej duszy, ale zgładzenie - grzesznego ciała. Zbrodnie namiętności to niebezpieczna gra na skraju erotyzmu, gorliwej wiary i przemocy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gotyk (1986), USA, 87’

Film dla każdego, kto kiedykolwiek zastanawiał się nad (nie)prawdziwą historią Frankensteina. Rzecz się dzieje historycznej nocy, podczas której Mary Shelley ożywia monstrum, w posiadłości Lorda Byrona. To już nie komedia Mela Brooksa, ale bardzo poważne szaleństwo w ciemnościach i koszmar poprzetykany fantazjami seksualnymi. Cały Ken Russell.

russell_salome.jpg

Ostatni taniec Salome (1988), Wielka Brytania, 89’

Akcja filmu jest swobodną adaptacją sztuki Oscara Wilde'a, Salome. Jest rok 1893. Wilde wraz ze swoim kochankiem Alfredem przybywają w dniu Guya Fawkes'a do luksusowego domu publicznego, gdzie czeka ich niespodzianka - zostają wciągnięci w inscenizację sztuki, w której główne role grają albo prostytutki, albo ich klienci. W rzeczywistości jednak każdy z nich gra niejako podwójną rolę...

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest