X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

35 × Short Film

Dwie premiery światowe i 17 premier polskich znajdzie się w konkursie krótkometrażowym festiwalu Tofifest — SHORTCUT. O Złotego Anioła toruńskiej imprezy zawalczy też Srebrny Niedźwiedź tegorocznego Berlinale i zwycięzca tegorocznej młodej Gdyni oraz wyjątkowe filmy z Gruzji i Kuby. Do SHORTCUT zakwalifikowano 35 filmów z 21 krajów, a głównym tematem w nich poruszanym jest współczesny człowiek i jego problemy.

Francuski film, grany po japońsku, z angielskim tytułem, nakręcony przez turecko-francuski duet, Katalończyk reprezentujący Niemcy, Szwedka — Polskę. Świat krótkiego metrażu jest dziś zupełnie inny niż kilka lat temu. Tofifest udowadnia w tegorocznym konkursie krótkometrażowym SHORTCUT, że granice nie mają już dla filmowców znaczenia. Znaczenie ma człowiek i jego życie.

Film krótkometrażowy już dawno przestał być tylko młodszym bratem pełnego metrażu. Kilkuminutowe arcydzieła zaskakują, powstają w międzynarodowych koprodukcjach, mają swojego Oscara. Tofifest koncentruje się na prezentacji filmu, który nie boi się zabierać głosu w dyskusji o współczesnym człowieku i jego świecie. Takie też są krótkie metraże w tegorocznym SHORTCUT. Ich twórcy przyglądają się bacznie człowiekowi współczesnemu. Analizują jego dramaty rodzinne, wzajemne relacje, stosunki damsko-męskie, tragedie uchodźców i nielegalnych emigrantów. Starają się swoimi filmami dać odpowiedź na pytanie „jaki jest człowiek AD 2010?”. W konkursie Tofifest znalazły się zarówno obrazy premierowe, jak i nagradzane w Berlinie, Locarno, Wenecji czy Clermont-Ferrand.

Tofifest zaprezentuje w tym roku dwie krótkometrażowe premiery międzynarodowe. Będą to niemiecki „12 YEARS” („12 Jahre”) w reż. Daniela Nocke i chorwacki „MIRAMARE” w reż. Michaeli Müller. Pierwszy to mocna opowieść o przemianie, jaką przeżywa kobieta tkwiąca od lat w toksycznym związku. Drugi — dzieło Szwajcarki od lat żyjącej w Chorwacji — jest wnikliwym spojrzeniem na życie w krajach nad Adriatykiem, gdzie szukający relaksu turyści mijają się z nielegalnymi emigrantami chwytającymi się każdej okazji na zdobycie „lepszego życia”.

Warto polecić też kilka pereł SHORTCUT 2010. Jedną z nich będzie na pewno reprezentujący Polskę film „URODZINY” nakręcony przez Szwedkę z łódzkiej Filmówki Jennifer Malmqvist. Obraz zwyciężył kilka dni temu na konkursie Młodego Kina na Festiwalu w Gdyni. Film porusza skomplikowane wątki miłości między dwoma lesbijkami w średnim wieku. Został ciepło przyjęty na prestiżowym Sudance FF w USA oraz festiwalu w Turynie. Kolejny mocny kandydat do Złotego Anioła to „GIRL LIKE ME” z Wielkiej Brytanii w reż. Rowlanda Jobsona (polska premiera na Tofifest). Nagradzany na prestiżowych festiwalach w Wenecji, Slamdance w USA i Premiere Plans w Angers. Opowiada o 13-letniej dziewczynce, która postanowiła być dorosła i wdała się w ryzykowną seksualną grę z dorosłym mężczyzną. O Rosjanach mówi kolejna perła — gruziński „APRILIS SUSKHI” („The April Chill”) w reż. Tornike Bziava (polska premiera na Tofifest). Nagrodzony w Clermont-Ferrand film opowiada historię sowieckiego żołnierza, w którym pod wpływem sztuki młodego gruzińskiego tancerza obudziły się ludzkie uczucia.

Przebojami będą też: nominowany do studenckiego Oscara „BINGO” i kubański „EFECTO DOMINO”. „Bingo” to film pracującego w Holandii Azera Timura Ismailova. Opowieść o młodym Cyganie z Mołdawii, który przybył do Holandii w poszukiwaniu lepszego życia i dopiero tutaj, ciężko pracując zrozumie, co jest sensem jego bytu. „Łatwy do obejrzenia, trudny do zapomnienia” — pisał o filmie krytyk Amsterdam ITS Festival, a dziennik „Parool” porównywał Ismailova do Kena Loacha. Film kubański bardzo rzadko trafia na nasze ekrany. „EFECTO DOMINO” to polska premiera filmu Gabriela Gaucheta, docenionego w Clermont-Ferrand i Lille. Obraz opowiada o zezwierzęceniu zwykłych ludzi. Historia osnuta jest wokół wydarzeń pewnej tragicznej nocy w Hawanie, kiedy to rodzina zgwałconej dziewczynki postanawia sama wymierzyć sprawiedliwość gwałcicielowi.

Filmowcy zaproszeni do SHORTCUT często portretują dramaty rodzinne, analizując powody rozpadu tej podstawowej komórki społecznej. Taka jest izraelska „HAYERIDA” („The Descent”) — polska premiera Srebrnego Lwa tegorocznego Berlinale, wyreżyserowanego przez Shai Miedzinskiego. To opowieść o rodzinie, która wyrusza na pustynię w nietypową podróż — szuka kamienia na grobowiec ich niedawno zmarłego syna. Berlińscy jurorzy argumentowali swój wybór podkreślając znakomite uchwycenie przez reżysera emocji pogrążonej w żalu rodziny na tle nieludzkiej pustyni, dzięki czemu powstało nieszablonowe „kino drogi i odkupienia”.

O „pęknieciu emocjonalnym” w rodzinie mówi „VENUS vs. ME” z Belgii w reżyserii Nathalie Teirlinck, film również znany z konkursu Berlinale 2010 i nominowany do European Film Award. To mocna, psychologiczna opowieść o walce dwunastoletniej Marie o miłość matki. Relacje wewnątrz rodziny analizują też kanadyjski „LA VIE COMMENCE” („Life Begins”) w reż. Émile Proulx-Cloutier i „LOV NA RACE” („Duck Hunting”) Roka Bičeka ze Słowenii. Film z Kanady docenili jurorzy festiwali w Montrealu, Toronto i Namur. To ciekawa analiza wzajemnych relacji między dwójką nastoletnich braci, dla których testem staje się rozpad ich domu rodzinnego. Obraz słoweński także opowiada o braciach, oni z kolei muszą odnaleźć zagubione uczucie do ojca, który wychodzi po latach z więzienia. Upadek budowanej przez lata fasadowej rodziny to temat niemiecko-szwajcarskiego „ICH BIN’S. HELMUT” („It’s me. Helmut”) Nicolasa Steinera. Historia gwałtownego „przebudzenia” się do nowego życia dobiegającego 60-tki mężczyzny.

Dwa filmy poruszają kwestię zastępowania więzi międzyludzkich przez panoszącą się technologię. Pierwszy to „NUNTA LUI OLI” („Oli’s wedding”), polska premiera, a zarazem debiut rumuńskiego reżysera Tudora Cristiana Jurgiu. Nagrodzona na festiwalach w Leeds i Bukareszcie słodko-gorzka opowieść o rozdzielonych rodzinach. Bohaterem filmu jest mieszkaniec jednego z rumuńskich miasteczek, który w ślubie żyjącego w USA ukochanego syna może uczestniczyć tylko za pośrednictwem kamery internetowej. Bliskość z rodziną zastąpi mały ekran komputera.

Kryzys człowieka współczesnego to drugi z tematów najważniejszych dla filmowców zaproszonych na Tofifest. O nim mówi kanadyjski „OUT IN THAT DEEP BLUE SEA” w reżyserii Kazika Radwańskiego. To historia pewnego agenta nieruchomości, który przeżywa poważny kryzys i stosując nieuczciwe metody stara się znaleźć równowagę między relacjami osobistymi i zawodowymi zobowiązaniami. Filmem o przezwyciężaniu pustki niszczącej życie jest „EL CORTEJO” („The Cortege”) Argentynki Mariny Seresesky. To historia grabarza, który po kilkudziesięciu latach pracy na cmentarzu stracił zupełnie zdolność współodczuwania emocji. Jego ostatnią nadzieją jest pewna młoda dziewczyna.

Sferę skomplikowanych relacji międzyludzkich porusza nagrodzony w Locarno węgierski film „VARIÁCIÓK” Krisztiny Esztergályos. To kameralna opowieść o pewnej nocy sylwestrowej nad Balatonem i o tym, co zaszło tam pomiędzy trzema kobietami i pięcioma mężczyznami.

W SHORTCUT odnajdziemy też „klimaty Jarmuscha”. Znane z „Brooklyn Boogie” emocje znajdziemy w „SIX” w reżyserii Çagla Zencirci i Guillaume Giovanetti (polska premiera na Tofifest). To poetycka opowieść o pewnej maleńkiej knajpce w środku nigdy niezasypiającej metropolii Tokio i ludziach w niej bywających. Z kolei historię niczym z powieści Jacka Londona opowie Wojciech Kasperski, wschodząca gwiazda polskiego dokumentu, w swojej „OTCHŁANI”. Film to intymny portret gorączki złota. Złotonośne góry północnej Syberii są tłem dla historii, samotnego poszukiwacza, który odcina się od całego świata w pułapce swojego pożądania. Film wyprodukowała firma torunianina Dawida Janickiego „Vostok 8”.

Na drugim biegunie pozostaje dziki humor. Znajdziemy go w amerykańskiej animacji „IMPOSSIBLE” Lucasa Martella (polska premiera na Tofifest). Nagradzany w świecie film to historia walki tajnego agenta rządowego z… gołębiem. Komedią jest też film „LIGHTS” w reżyserii Giulio Ricciarelliego nagrodzony grand prix festiwalu w Valladoid oraz Europejską Nagrodą Krótkometrażową.

Warte zauważenia są także „THE ASTRONAUT ON THE ROOF”, reprezentujące Niemcy dzieło Sergi Portabella, katalończyka z Barcelony (polska premiera na Tofifest) oraz prezentowany na Slamdance debiut T.S. Pfeffera i Petera Corina z USA „MIXTAPE” (polska premiera na Tofifest). Stawkę uzupełniają — kanadyjski „M” Felixa Dufour-Laperriere (polska premiera), rosyjski „V MASSHTABE” („In scale”) znakomitej rosyjskiej animatorki Mariny Moshkovej (polska premiera), czeskie „MAM RADA NUDNY ZIVOT” („I Love My Boring Life”) w reż. Jana Gogola i „HRANICE” („Borders”) Gyorgy Kristofa (polska premiera) oraz słowacki „ARSY-VERSY” w reż. Miro Remo. Wśród filmów z Polski znalazły się „BABIE LATO” („Indian summer”) Macieja Cendrowskiego, „MARYSINA POLANA” („The Dog Hill”) Grzegorza Zaricznego, dokument „DZIEŃ, W KTÓRYM PĘKŁO NIEBO” Karola Biaława, „CIEMNEGO POKOJU NIE TRZEBA SIĘ BAĆ” („Don't Be Afraid of the Dark Room”) Kuby Czekaja oraz „HANOI-WARSZAWA” („Hanoi-Warsaw”) Katarzyny Klimkiewicz.

Zwycięzca konkursu SHORTCUT wyjedzie z Torunia ze Złotym Aniołem oraz 2000 zł nagrody. Prócz Shortcut na Tofifest odbywa się jeszcze konkurs główny ON AIR na najlepszy debiutancki lub drugi w karierze film pełnometrażowy oraz konkurs polski FROM POLAND. Nagrodą są Złote Anioły nawiązujące do średniowiecznego symbolu Torunia i pula 10000 euro.

Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych
SHORTCUT 2010
Selekcja

  1. 12 Jahre / 12 Years, Daniel Nocke, Niemcy 2010, animacja
  2. Aprilis Suskhi / The April Chill, Tornike Bziava, Gruzja 2010, fabuła
  3. Arsy-Versy, Miro Remo, Słowacja 2009, dokument
  4. Astronaut on the roof, Sergi Portabella, Niemcy 2010, fabuła
  5. Babie lato / Indian Sumer, Maciej Cendrowski, Polska 2010, fabuła
  6. Bingo, Timur Ismailiov, Holandia 2009, fabuła
  7. Ciemnego pokoju nie trzeba się bać / Don’t be afraid of the Dark Room, Kuba Czekaj, Polska 2009, fabuła
  8. Dzień, w którym pękło niebo / The Day when sky broker, Karol Biała, Polska 2009, dokument
  9. Efecto Domino / Domino Effect, Gabriel Gauchet, Kuba 2010, fabuła
  10. El Cortejo / The Cortége, Marina Seresesky, Hiszpania 2010, fabuła
  11. GirlLikeMe, Rowland Jobson, Wielka Brytania 2009, fabuła
  12. Hanoi Warszawa / Hanoi-Warsaw, Katarzyna Klimkiewicz, Polska 2009, fabuła
  13. Hayerida / The Descent, Shai Miedzinski, Izrael 2010, fabuła
  14. Hranice / The Borders, Gyorgy Kristof, Czechy 2009, fabuła
  15. Ich bin’s Helmut / It’s me Helmut, Nicolas Steiner, Niemcy 2009, fabuła
  16. Julie et ses jules / Julie and her guys, de Fanny Jean Noel, Francja 2009, fabuła
  17. La vie commence / Life Begins, Amelie Proulx-Cloutier, Kanada 2009, fabuła
  18. Lights, Ricciarelli Gulio, Niemcy 2009, fabuła
  19. Lov na race / Duck Hunting, Rok Bicek, Słowenia 2010, fabuła
  20. M, Felix Dufour-Laperriere, Kanada 2009, animacja
  21. Mam rada nudny zivot / I Love My Boring Life, Jan Gogola, Czechy 2009, dokument
  22. Marysina Polana / The Dog Hill, Grzegorz Zariczny, Polska 2010, dokument
  23. Miramare, Michaela Müller, Chorwacja, 2009, animacja
  24. Mixtape, Peter Corina USA 2009, fabuła
  25. Nunta lui Oli / Oli’s Wedding, Tudro Cristian Jurgiu, Rumunia 2009, fabuła
  26. Otchłań / Abbys, Wojciech Kasperski, Polska 2009, dokument
  27. Out in that Deep Blue Sea, Kazik Radwanski, Kanada 2009, fabuła
  28. Pigeon: Impossible, Lucas Martell, Wielka Brytania 2009, animacja
  29. Sauna Tango, Vera Lalko, Niemcy 2010, animacja
  30. Six, Cagla Zencirci & Guillaume Giovanetti, Francja/Japonia 2009, fabuła/dokument
  31. Tu(A)Mor, Fernando Franco, Hiszpania 2009, fabuła
  32. Urodziny / Birthday, Jenifer Malmqvist, Polska 2010, fabuła
  33. V masshtabe / In scale, Marina Moshkova, Rosja 2009, animacja
  34. Variaciók / Variations, Krisztina Esztergalyos, Węgry 2009, fabuła
  35. Venus vs Me, Nathalie Teirlinck, Belgia 2009, fabuła

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest