HIT DNIA! Dzisiaj o 19.30, w Baju Pomorskim JULIA JENTSCH odbiera Specjalnego Złotego Anioła! Zdobywczyni Srebrnego Niedźwiedzia Berlinale i Europejskiej Nagrody Filmowej teraz dostanie nagrodę toruńskiego festiwalu!
Dzisiaj, w sobotę 26 czerwca, zaczyna się w Toruniu Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. To jedna z największych letnich imprez filmowych w kraju. W tym roku wśród jej gości znajdą się: laureatka Srebrnego Niedźwiedzia Berlinale Julia Jentsch, gwiazda sztuki współczesnej Shirin Neshat i wywodzący się z Torunia Bogusław Linda. W 23 pasmach filmowych, muzycznych i artystycznych zobaczymy ponad 150 filmów. W głównym konkursie festiwalu – ON AIR – od tego roku startują debiuty i drugie filmy reżyserów z całego świata. Najlepszy z nich zdobędzie Złotego Anioła Tofifest.
Ósma edycja festiwalu odbywa się pod hasłem „Bo każdy ma w sobie bunt”. I rzeczywiście, toruński festiwal chce pokazywać filmy, które zajmują stanowisko w dyskusji o współczesnym człowieku i jego świecie. Filmy, które nie unikając trudnych tematów. Kluczowym konkursem festiwalu jest międzynarodowy ON AIR. W tym roku wystartują w nim po raz pierwszy wyłącznie debiuty i drugie filmy fabularne. Większość to polskie premiery tych filmów. Zobaczymy imponujące wizualnie „ALTIPLANO” reż. Peter Brosens i Jessica Woodworths [Belgia-Niemcy-Holandia, polska premiera], historyczny fresk o Iranie i kobietach Islamu „KOBIETY BEZ MĘŻCZYZN” [Francja-Niemcy, polska premiera] w reż. Shirin Neshat oraz kino o mrocznym obliczu Gruzji „STREET DAYS” [Gruzja, polska premiera] w reżyserii Levana Koguashvilego. Będzie też „FIRST OF ALL, FELICIA” [Rumunia 2009] duetu Razvan Radulescu – Melissa de Raaf, „10 DO 11” [Turcja-Niemcy-Francja, polska premiera] w reżyserii Pelin Ester i „NAD MORZEM” [Meksyk, polska premiera] reżysera Pedro Gonzáleza-Rubio. Stawka konkursowa obejmuje też film „FRANCESCA”, drugi w konkursie obraz z Rumunii wyreżyserowany przez Bobby’ego Paunescu oraz „OCZY SZEROKO OTWARTE”, dzieło Haima Tabakmana z Izraela [Izrael, Francja, Niemcy, polska premiera].
Drugim konkursem, w którym zostanie rozdany Złoty Anioł jest międzynarodowe zestawienie filmów krótkometrażowych SHORTCUT, w którym pojawi się 35 filmów z 21 krajów. Trzeci jest Konkurs Polski FROM POLAND z takimi obrazami jak „Różyczka” Jana Kidawy-Błońskiego, „Enen” Feliksa Falka czy „Wszystko co kocham” Jacka Borcucha.
Toruński festiwal codziennie odwiedzać będą gwiazdy kina. Na otwarcie przyjedzie Julia Jentsch. Zdobywczyni Srebrnego Niedźwiedzia Berlinale i Europejskiej Nagrody Filmowej odbierze specjalnego Złotego Anioła dla wschodzącego talentu kin europejskiego. Amerykańsko-irańska artystka Shirin Neshat zapowie w Toruniu swój debiut reżyserski „Kobiety bez mężczyzn”, za który otrzymała Srebrne Lwy w Wenecji. Gwiazda kina polskiego Bogusław Linda w swoim rodzinnym Toruniu odbierze na zakończeniu festiwalu Specjalnego Złotego Anioła za Niepokorność Twórczą. Pojawią się też Alvaro Pastor reżyser głośnego „Ja też!”, Katarzyna Rosłaniec, Marian Dziędziel, Wojciech Smarozwski, Jacek Borcuch, Mateusz Kościukiewicz, Paweł Borowski, Levan Koguashvili, Anna Polony i inni.
Wśród interesujących pasm filmowych tej edycji znajdzie się na pewno retrospektywa grecko-francuskiego buntownika kina Costy Gavrasa, nagrodzonego Oskarem za wzorzec thrillera politycznego „Z”. Będzie też pierwsze w kraju pasmo kina kampowego Camp Not Dead z retrospektywą angielskiego wizjonera Kena Russella i polskim Campem. Warte odnotowania jest pierwsze w kraju zbliżenie na Nowe Kino Gruzji.
Podczas festiwalu będą miały też miejsce ważne wydarzenia świat filmu. Przy okrągłym stole poświeconym kinu europejskiemu zasiądą goście pasm Cultural Exchange. Wśród nich znajdą się przedstawieicel festiwali Brno 16 i Cinefest, Słowackiego Instytutu Filmowego i słynny słowacki reżyser Dusan Hanak. Będzie też konferencja Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych i polskiego Instytutu Sztuki Filmowej popierająca starania Tofiefst o założenie Kujawsko-Pomorskiego Regionalnego Funduszu Filmowego.
Nie tylko filmem żyje Tofifest. Na rynku Staromiejskim wśród gotyckich kamienic zabrzmią 30 czerwca dźwięki koncertu muzyki filmowej Idź Pod Prąd. Ale na zbuntowanym festiwalu nie będzie szablonowego grania ścieżek dźwiękowych z filmów. W wykonaniu OSTR, Mosquito, Dick4Dick i legendy punka – Dezertera usłyszymy na żywo piosenki z polskich filmów: „Galerianek”, „Mojej krwi”, „Wszystko co kocham”. Codziennie w alternatywnym klubie festiwalowym Enerde grać będą też sound systemy i DJ’e w tym Big Fat Mama i Daniel Bloom. Wydarzeniem będzie też eksperymentalne widowisko z pogranicza performance, filmu, muzyki i nauki – Instytut B61: Operacja Slapstick. W jego czasie w jednej z opuszczonych fabryk Torunia artyści-naukowcy z Instytutu zaprezentują, tym którzy zdobędą wejściówki, mroczne tajemnice kina.
Festiwal przygotował także coś dla dzieci. Pasmo kreatywnej edukacji filmowej „Filmogranie” już przed festiwalem miało swoje pierwsze akordy. W trakcie festiwalu powstanie zrealizowany przez dzieci krótkometrażowy musical, a wszystko to wspólnie z kuratorami z nowoczesnego Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.
Festiwal odbędzie się w dniach 26 czerwca–2 lipca w kinach wpisanego na listę UNESCO Starego Miasta Torunia, w Centrum Sztuki Współczesnej oraz w nowoczesnym teatrze Baj Pomorski.