„Cieszę się, że mogłam wrócić znów do Polski” – tymi słowami witała się z publicznością Julia Jentsch, gość specjalny ósmej edycji festiwalu Tofifest. Niemiecka aktorka odebrała podczas gali otwarcia Specjalnego Złotego Anioła dla wschodzącego talentu kina europejskiego. Filmowo festiwal otworzyła polska premiera najnowszego filmu Patrice Chereau „Zagubieni w miłości / Persecution”.
8. Międzynarodowy Festiwal Filmowy TOFIFEST wystartował! Specjalny Złoty Anioł dla Julii Jentsch, znamienici goście i.. akrobacje na scenie. Pomarańczowy festiwal wyruszył w tygodniową podróż przez świat filmów, muzyki i kultury, kierując się hasłem Bo każdy ma w sobie bunt!
Galę otwarcia uświetniła Julia Jentsch – pochodząca z Niemiec aktorka odebrała Specjalnego Złotego Anioła dla Najbardziej Obiecującej Artystki Kina Europejskiego. Statuetkę wręczyła dyrektor festiwalu Kafka Jaworska oraz prezydent Michał Zaleski.
„To wielki zaszczyt móc gościć w tym pięknym mieście. Serdecznie dziękuję za tę niezwykłą nagrodę i to specjalne wyróżnienie. Ogromnie cieszę się, że podczas festiwalu zostaną pokazane niektóre z moich filmów, a ja znów mogę zagościć w Polsce” mówiła podczas gali otwarcia Julia Jentsch. Przypomnijmy, że aktorka ma za sobą grę w polskim teatrze i występ w polskim filmie Małgorzaty Szumowskiej "33 sceny z życia".
Zbuntowany festiwal przygotował buntowniczy upominek dla Gwiazdy. Gdy Jentsch pojawiła się w blasku reflektorów, na scenę wpadli toruńscy parkourowcy, którzy ekwilibrystycznymi akrobacjami i popisami tanecznymi powitali gościa. Wprawiło to w zdumienie gościa gali, tym bardziej że od całego Toruń Parcour Team otrzymała potem krwistoczerwone róże.
Ósmą edycję TOFIFEST otworzył oficjalnie prezydent Torunia Michał Zaleski. O tym, że gród Kopernika jest miastem buntowników niech zaświadczy fakt, że sam sternik Torunia na oczach widowni wyrzucił oficjalne przemówienie i powitał gości spontaniczną przemową od serca.
Festiwal ruszył pełną parą. Po gali odbył się pokaz filmu otwarcia – „Zagubieni w miłości” [„Persecution”], w reżyserii Patricka Chereau oraz uroczysty bankiet w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”. Przed nami 6 dni wypełnionych po brzegi filmami, muzyką i sztuką! Podczas blisko 200 różnych projekcji wyświetlone zostanie ponad 150 filmów. Festiwalowi towarzyszą też dyskusje, konferencje branżowe, koncerty i interdyscyplinarne wydarzenia artystyczne pogrupowane wraz z filmami w 23 pasmach. Projekcje odbywają się w 4 kinach Starego Miasta Torunia, w tym w nowoczesnym Centrum Sztuki Współczesnej oraz w kinie plenerowym w fosie Zamku Krzyżackiego. Centrum festiwalowym jest Teatr Baj Pomorski.
Zapraszamy do Torunia do 2 lipca!
Jeszcze dziś – najważniejsze
Spotkaj filmowców!
Plan na poniedziałek
Kogo spotkasz na festiwalu?
Najciekawsze filmy poniedziałku