To, że Quebec uważany jest za jedną z najspokojniejszych części Kanady, wcale nie oznacza, że tamtejsze kino jest spokojne! Pulsują w nim uniwersalne problemy związane z dojrzewaniem, walką o niezależność i pozycją kobiet w społeczeństwie, ale też te dotyczące roli artysty we współczesnym, przebodźcowanym świecie. Podejmujące te tematy filmy zobaczymy w paśmie Focus on Quebec Cinema na 17. MFF Tofifest, który odbędzie się w Toruniu między 19 a 27 października.
Kuratorka sekcji, Vanessa Tatjana-Beerli z Ciné Tapis Rouge wybrała filmy nagrodzone na MFF w Cannes i Toronto, a także te, które w minionych latach ubiegały się o Canadian Screen Awards, czyli kanadyjskie odpowiedniki Oscarów.
Jak „Miłość mojego brata” która z Cannes wyjechała z nagrodą Jury Coup de Coeur. To historia rodzeństwa, które sytuacja zmusza do ponownego zamieszkania razem. Będę z tego problemy.
„Les Salopes or The Naturally Wanton Pleasure of Skin” śmiało dotyka kwestii kobiecej seksualności, która jest tutaj podmiotem, a nie przedmiotem.
Z kolei w „For Those Who Don’t Read Me” oglądamy, Yvesa, poetę pełnego wątpliwości co do sensu dalszego tworzenia. To refleksja na temat tego, czy artyści są w stanie funkcjonować w ograniczeniu, jakim jest związek, rodzina.
„Family First” był kanadyjskim kandydatem do Oscara w 2019 roku. Oglądamy JP, który próbuje połączyć zaspokajanie potrzeb rodziny, za którą czuję się odpowiedzialny, pracę z bratem przy egzekucji długów oraz zaangażowanie w narkotykowy kartel.
Z kolei „Carnival” to niepokojąco intymna opowieść to niezależny obraz Alexandre’a Lavigne’a, który zrealizował w całości na bazie charakterystycznych, ziarnistych ujęć, przesiąkniętych nostalgiczną estetyką lat 90. XX wieku.
W ramach sekcji zostaną też pokazane filmy krótkometrażowe: „The Colour of Your Lips” o nurku i kobiecie, którzy jako jedyni ocaleli, gdy atmosfera nagle przestała umożliwiać oddychanie, „Brotherhood” o Mohamedzie, pasterzu mieszkającym na tunezyjskiej wsi razem z żoną i dwoma synami, który przezywa wstrząs, gdy jego najstarszy syn Malik wraca do domu po długiej podróży z nową, tajemniczą żoną u boku, „Screw the Boys” o uczniach szóstej klasy, którzy przeżywają pierwsze porywy serca i doświadczają związanego z tym bólu, „Seven seas” o wdowcu, który szukając ukojenia, wyrusza w podróż przez siedem mórz – przedsięwzięcie pierwotnie planowane ze zmarłą żoną, „Destination” o mężczyźnie, który wytycza na dziwaczej mapie swą podróż przez obcy, dziki kontynent, „The Subject”, którego autor poddaje autopsji własne ciało, a także „Silence” o Hervé, który za rogiem ulicy staje twarzą w twarz z życiem, jakie musiał porzucić.
Patronatem honorowym objęła pasmo Ambasada Kanady w Polsce.