X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Agnieszka Holland ze Złotym Aniołem za niepokorność twórczą na Tofifest!

Gdy była początkującym filmowcem, zachwycali się nią Wajda i Zanussi. Dziś kocha ją cały świat. Pokazała, że kobieta z Polski może wejść do Hollywood, czego dowodem trzy nominacje do Oscara oraz Leonardo DiCaprio, Tim Roth, Ed Harris i Kevin Spacey w obsadzie jej filmów i seriali. Dowiodła też, że niezależnie od tego, czy działa się w ojczyźnie, czy w Fabryce Snów można pozostać twórcą niezależnym i niepodporządkowanym.

Właśnie za to chcemy odznaczyć Agnieszkę Holland Złotym Aniołem za niepokorność twórczą, który laureatka odbierze na gali zamknięcia 17. edycji MFF Tofifest.

Odkąd tylko pojawiła się w świecie filmu, narobiła sporego zamieszania. Na początku jej drogi zachwycił się nią sam Andrzej Wajda, któremu miała pomóc realizować „Człowieka z marmuru”. Pod jej ogromnym wrażeniem był Krzysztof Zanussi, z którym współpracowała, zanim zadebiutowała filmem „Aktorzy prowincjonalni” w 1978 r. Głośny debiut przyniósł jej nagrodę FIPRESCI w Cannes i zapewnił miejsce w annałach polskiego kina, pośród najwybitniejszych przedstawicieli kina moralnego niepokoju.

Od tamtej pory przecierała drogi do zagranicznych produkcji polskim filmowcom. Już w 1985 r. dostała pierwszą nominację do Oscara za film „Gorzkie żniwa” w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. W 1990 r. Akademia nominowała ją za scenariusz filmu „Europa, Europa”, a w 2012 ponownie uzyskała nominację w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny za „W ciemności”.

Stale gości na arenie międzynarodowej. W jej „Całkowitym zaćmieniu” zagrał Leonardo DiCaprio, w „Placu Waszyngtona” wystąpiła Jennifer Jason Leigh, wielokrotnie współpracowała też z Edem Harrisem („ Zabić księdza”, „Trzeci cud”, „Kopia mistrza”). Formatowała i realizowała poszczególne odcinki wybitnych seriali  „The Wire”, „Treme”, „The Killing” czy „House of Cards” z Kevinem Spacey.

Choć jej życie to przede wszystkim filmy i seriale, znajduje czas i zapał na walkę o ważne dla niej wartości. Opowiada się po stronie demokracji, upomina się o prawa mniejszości, a także zwierząt (o tym był m.in. nagrodzony na Berlinale „Pokot”, głośna adaptacja prozy Olgi Tokarczuk). To właśnie za zaangażowanie w walkę o jakość kina przy jednoczesnej trosce o dobro społeczeństwa chcemy nagrodzić artystkę Złotym Aniołem za niepokorność twórczą.

Agnieszka Holland odbierze statuetkę na gali zamknięcia festiwalu w sobotę, 26 października w CKK Jordanki.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest