17. edycja MFF Tofifest upłynie pod znakiem silnych kobiet. W Toruniu pojawią się laureatki Złotych Aniołów za niepokorność twórczą - Maja Ostaszewska i Agnieszka Holland, a w specjalnym paśmie Niepokorne pokażemy bohaterki, które poświęcają życie, by zawalczyć o lepsze jutro. Z nagrodami z Torunia wyjadą też Dawid Ogrodnik, Paweł Pawlikowski, a także nagrodzony za całokształt twórczości Krzysztof Globisz oraz Oleg Sencow, który odzyskał wolność po pięciu latach.
Tegoroczny festiwal to ponad 150 filmów, które wyłoniliśmy w żmudnym procesie selekcji. W konkursie On Air, programowanym przez dyrektorkę Kafkę Jaworską, zmierzy się 13 tytułów, wśród których znalazły się: algierski kandydat do Oscara „Papicha” o kobiecie, która organizuje pokaz mody, by wyrazić sprzeciw wobec opresji seksualnej w jej ojczyźnie, czy „Wysoka dziewczyna”, kandydat do Oscara Rosji, młodziutkiego reżysera Kantamira Bałagowa, nazywanego rosyjskim Xavierem Dolanem. To pierwszy pokaz filmu w Polsce.
W sekcji From Poland, w której swoją nagrodę przyznaje publiczność, filmy wybrał Łukasz Maciejewski, wybitny krytyk i znawca kina. Zobaczymy najważniejsze polskie dokonania sezonu, a także spory pakiet przedpremier.
Wśród nich: „Wszystko dla mojej matki”, „Proceder” czy „Zgniłe uszy”. Maciejewski nadzoruje także nowe dziecko MFF Tofifest - sekcję Polonica, w której pokażemy, jak polscy filmowcy sprawdzają się w ekipach zagranicą. Wśród zakwalifikowanych tu filmów głośna turecka „Rzeka” z fantastyczną muzyką Justyny Banaszczyk czy kontrowersyjny „Malowany ptak” ze znakomitą kreacją Lecha Dyblika.
Nie zabraknie też akcentów muzycznych. 19 października imprezę rozpoczniemy koncertem Rebel Babel, który pod batutą L.U.C.-a zagwarantuje widzom doświadczenia z pogranicza kina i muzyki. Z kolei na zamknięciu, 26 października, zabierzemy festiwalowiczów do krainy syntezatorów i elektroniki. Przewodnikiem po niej będzie Bartosz Staszkiewicz, który we współpracy z artystami - m.in. Kayah i Pauliną Przybysz - zaprezentuje zupełnie nowe aranżacje największych hitów Depeche Mode czy Alphaville.
Na styku kina i muzyki znajduje się także dokument Olgi Bieniek „Kult. Film” przybliżający fenomen zespołu Kazika Staszewskiego. Pokażemy go 23 października, a po seansie z publicznością spotka się reżyserka i członkowie zespołu.
Z dumą też przypominamy, że do Torunia przyjedzie Oleg Sencow, ukraiński reżyser, który miesiąc temu odzyskał wolność. Przez pięć ostatnich lat był uwięziony w rosyjskim łagrze, gdzie odsiadywał wyrok po niesłusznym oskarżeniu go o terroryzm. W ubiegłym roku gościliśmy na festiwalu żonę reżysera i jego producentkę, przypomnieliśmy też jego film „Gamer”, wyrażając naszą solidarność z Olegiem. W tym roku pragniemy uczcić jego wolność.
Czeka nas dziewięć niezwykle emocjonalnych, niezapomnianych dni!