Shortcut. Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych to wyjątkowe pasmo małych wielkich form, które podczas 18. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze powalczą o statuetkę Złotego Anioła.
W konkursowej stawce zmierzą się filmy z całego globu, reprezentujące najróżniejsze gatunki, podejmujące palące problemy, jak i próbujące bawić widza, odrywając go od codziennych frasunków. Łączy je jedno: jakość i niepokorność, na które w Toruniu stawiamy od kilkunastu lat.
Do tegorocznego konkursu zgłoszono ponad 2500 filmów z całego świata! Długa i żmudna selekcja dokonana przez kuratora sekcji Szymona Zdziebło nie pozostawia wątpliwości, że jury czekają długie i burzliwe obrady. Większość zakwalifikowanych produkcji to polskie premiery.
Gratką konkursowego pasma będzie pokaz wyreżyserowanego przez Olgę Bołądź filmu „Alicja i żabka”, który w wyważony, dojrzały sposób dotyka tematu aborcji. Pokażemy też laureata Srebrnego Niedźwiedza na Berlinale - „ Filipiñana” o dziewczynie podającej golfistom piłki, jak i zdobywcę Srebrnego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym - „Własne śmieci” Darii Kopiec o nietypowym obiedzie z rodziną. Zakwalifikowaliśmy też głośne „Nad Wisłą” Agaty Koryckiej o Kindze, która zakochuje się w innej kobiecie. Nie mogło zabraknąć także „Ostatniej wieczerzy”, nowego filmu mistrza animacji - Piotra Dumały, oraz „Ostatnich dni lata” Klaudii Kęski o ataku na pracownicę sezonową w winnicy. W programie znalazł się też nagrodzony na Berlinale Teddy Award dla najlepszego filmu o tematyce LGBT+ „ Playback” z Argentyny o transpłciowej kobiecie, która przeżyła walkę z HIV, czy „We Have One Heart” Katarzyny Warzechy o Adamie, który po śmierci matki znajduje korespondencję rodziców.
W tegorocznym konkursie zobaczymy filmy pokazywane na festiwalach w: Cannes („ Agapé” z Węgier o nastoletnim kinomaniaku i 40-letniej samotnej kobiecie, „Bird’s Song” o Ibrahimie - woźnym w szkole artystycznej, „ Contraindications” z Rumunii o kobiecie ważącej decyzję o rozwodzie, „I Want to Return Return Return” z Niemiec o wspomnieniach o Berlinie z przeszłości, „Community Gardens” z Litwy o relacjach ojca z synem, „Nobody Said I Have to Love You” ze Słowenii o Aleksandrze, który chce zmusić syna do pójścia do szkoły muzycznej, „The Lamb of God” z Portugalii o silnie związanej ze sobą rodzinie, „ Pile” z Wielkiej Brytanii, które pokazuje, jak komplikuje się świat, „ Twenty” z Korei Południowej o balujących nastolatkach, „ Tamou” z Izraela o samotnej gospodyni domowej), Wenecji („Entre tú y Milagros” z Kolumbii o nastolatce doświadczającej śmierci bliskiej osoby, „The Shift” z Portugalii o pracującej na zlecenia Annie), Locarno („All The Fires the Fire” z Grecji o związkach ludzi z ptakami), Berlinie („ Écume” z Kanady o podupadającej myjni samochodowej, „Filipiñana”, „Girl and Body” z Australii o młodej tancerce doznającej upadku w czasie próby, „How to Disappear” z Austrii o internetowej grze wojennej, „Huntsville Station” z USA o więźniach opuszczających mury więzienia, „ Playback”, „So we live” z Belgii o rodzinie mieszkającej w ogarniętym wojną kraju, „Stump the Guesser” z Kanady o człowieku, który potrafi zgadnąć wszystko, „Union County” z USA o chłopaku, który na wsi w Ohio uczestniczy w programie leczenia uzależnień), Rotterdamie („Landscape with Two Oaks” z Holandii o introwertyku leczącym złamane serce) i Kopenhadze („The Wedding Cake” z Szwecji o kobiecie zmuszonej, by zostać prostytutką).
Wyniki konkursu poznamy 24 października podczas gali zamknięcia 18. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze.
Tegoroczny Festiwal odbędzie się od 17 do 25 października jak zawsze w Toruniu. Będzie miał charakter hybrydowy, czekają nas zatem projekcje zarówno stacjonarne, jak i w wersji online. Jedno się nie zmieni: MFF Tofifiest będzie jak co roku wielką ucztą dla kinomanów, zarówno tych, którzy w październiku odwiedzą Toruń, jak i tych, którzy będą w nim uczestniczyli na odległość.