X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Hity HBO na 18. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze

Czy Polacy naprawdę zbudowali Hollywood? Jaką tajemnicę odsłania „Powrót do Epipo”, że stał się fenomenem na Węgrzech? Kim są współcześni przesiedleńcy rumuńscy? Jak wygląda codzienność zespołu muzycznego, którego członkowie to osoby z niepełnosprawnościami? Odpowiedź oferuje pasmo HBO Specials, w którym zobaczymy cztery niezwykłe dokumenty.

„Acasa, mój dom”, reż. Radu Ciorniciuc

Przez 20 lat rodzina Enache, dziewięcioro dzieci i ich rodzice, mieszkała na dzikich terenach bukaresztańskiej delty, opuszczonego zbiornika wodnego znajdującego się na rogatkach tętniącej życiem metropolii. Jej członkowie spali w chacie na brzegu jeziora, łowili rękami ryby i żyli zgodnie z rytmem wyznaczanym przez pory roku. Kiedy na terenie delty zaczyna powstawać park narodowy, bohaterowie zmuszeni są porzucić swój niekonwencjonalny styl życia i przeprowadzić się do miasta, gdzie zamiast wędki każdy trzyma w ręku smartfona, a dzieci zamiast bawić się popołudniami uczą się na lekcjach czytania i pisania. Członkowie rodziny z trudem aklimatyzują się do życia w nowoczesnej cywilizacji i walczą, żeby przeprowadzka nie odbiła się na ich wzajemnych relacjach. Każdy z nich zaczyna kwestionować swoje miejsce w świecie i zastanawiać się nad swoją przyszłością. Acasă, mój dom to opowieść o Goliacie i Dawidzie, tylko tym razem ten drugi przegrywa w starciu.Film dokumentalny opisujący losy żyjącej na łonie natury rodziny, którą system zmusza do przeniesienia się do betonowej dżungli. Reżyserii tego ciekawego obrazu podjął się debiutant Radu Ciorniciuc. Produkcja została nagrodzona za zdjęcia na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego w Sundance. Film prezentowany był również na Krakowskim Festiwalu Filmowym, na którym otrzymał Złoty Róg - główną nagrodę w konkursie dokumentalnym.

„Powrót do Epipo”, reż. Judit Oláh

Pod koniec lat 80. wielu nastoletnich Węgrów marzyło o wyjeździe na pewien niezwykły obóz letni. Podczas trwającego trzy tygodnie turnusu, nastoletni chłopcy i dziewczęta zostawiali za sobą realia ostatnich dni ustroju socjalistycznego i wkraczali w baśniowy świat krainy Epipo – miejsca, gdzie działa się magia, dzieci odgrywały różne role i wymyślały swój własny język. Charyzmatyczny kierownik obozu potrafił oczarować dzieci, jednak oprócz niewinnych gier na terenie obozu systematycznie dochodziło też do upokarzania i nadużyć, co skrzętnie przez lata ukrywano. Pewnego dnia, córka jednej z byłych mieszkanek krainy Epipo, reżyserki Judit Oláh, oświadcza, że chce pojechać na ten letni obóz i nieoczekiwanie okazuje się, że jej matka z trudnością podejmuje decyzję o wysłaniu dziecka na wakacje. Po 25 latach milczenia Judit ponownie spotyka się ze swoimi towarzyszami dziecięcych zabaw, aby zrozumieć, dlaczego hermetyczny i tajemniczy świat mrocznych tajemnic Epipo jest nadal obecny w życiu każdego z nich.

„Pollywood”, reż. Paweł Ferdek

Film dokumentalny Pollywood to uniwersalna opowieść o wielkich marzeniach, a także o odwadze i determinacji, aby je zrealizować. Pochodzący z małej wioski biedny żydowski szewc Benjamin Wrona w 1886 roku wraz z rodziną emigruje do Ameryki. Nazwisko z Wrona zmienia na Warner, a jego synowie za kilkanaście lat założą słynną wytwórnię filmową Warner Bros. Z kolei Szmul Gelbfisz w 1885 roku przemierza pieszo blisko półtora tysiąca kilometrów do portu Calais we Francji. Dwadzieścia siedem lat później, już jako Samuel Goldwyn, produkuje w Nowym Yorku swój pierwszy film Mąż Indianki, który jednocześnie jest pierwszym filmem fabularnym w historii kina nakręconym w Hollywood. - To prawda, co mówią – wszyscy hollywoodzcy mogule pochodzą z obszaru w promieniu 500 kilometrów wokół Warszawy. Czemu? Oto jest pytanie! – mówi w filmie Gregory Orr, wnuk Jacka Warnera. Paweł Ferdek próbuje odkryć tajemnicę sukcesu polskich emigrantów i poznać najgłębsze sekrety Hollywood. Dociera do wybitnych współczesnych producentów – także emigrantów, którzy ujawniają jak sami osiągnęli sukces w Fabryce Snów. Chce zrozumieć metody pionierów kina i jednocześnie dowiedzieć się czy istnieje uniwersalny przepis na sukces. Nie chce opowiedzieć jedynie ich historii, ale też doświadczyć jej na własnej skórze. Czy ma szansę skoro nie zna nikogo w Hollywood? I czy jego marzenie o Hollywood również się spełni?

„Niesieni muzyką”, reż. Radovan Síbrt

Grupa ‘The Tap Tap’ została założona przez uczestników warsztatów muzycznych Instytutu im. Jedlička, ośrodka edukacyjnego dla niepełnosprawnych dzieci i dorosłych, który działa na zasadzie non-profit. Lider zespołu Šimon Ornest pomaga muzykom osiągnąć w pełni zasłużony sukces i uznanie, a podczas inspirujących występów zespołu walczy ze stygmatyzacją i uprzedzeniami wobec osób niepełnosprawnych. Filmowcom udaje się uchwycić ewolucję kilku muzyków na przestrzeni lat. Kamera towarzyszy im w codziennym życiu i na próbach koncertów. Obserwuje też ich prywatne relacje i randkowe doświadczenia. Twórcy unikają typowego współczucia. Pokazują relacje między muzykami oraz między nimi a ich mentorem, którego praca poprawia wizerunek osoby z niepełnosprawnościami w niekonwencjonalny sposób. Reżyser Radovan Síbrt (producent Gdy nadejdzie wojna), nakręcił utrzymany w realistycznej konwencji dokument obserwacyjny, którego bohaterami są pełni energii, dowcipni i bezkompromisowi muzycy oraz ich ekscentryczny lider. Twórca obrazu mówi o swoim dziele: „Nawet jeśli początkowo było to dla mnie trudne, starałem się nakręcić film w podobny sposób, w jaki członkowie zespołu godzą się ze swoim przeznaczeniem: bez sentymentu, bezsensownej litości lub politycznej poprawności, za to z odrobiną czarnego humoru”. Film prezentowany był na Międzynarodowym Festiwalu Dokumentalnym Hot Docs Canadian w Toronto.


Tegoroczny festiwal odbędzie się od 17 do 25 października jak zawsze w Toruniu. Będzie miał charakter hybrydowy, czekają nas zatem projekcje zarówno stacjonarne, jak i w wersji online. Jedno się nie zmieni: MFF Tofifiest. Kujawy i Pomorze będzie jak co roku wielką ucztą dla kinomanów, zarówno tych, którzy w październiku odwiedzą Toruń, jak i tych, którzy będą w nim uczestniczyli na odległość.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest