Nie ma lepszego sposobu na wejście w nowy tydzień niż dawka filmowych emocji, które serwuje nam 18. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze. Po intensywnym weekendzie nie zwalniamy tempa, przedstawiając widzom kolejne perły świata kinematografii.
Niczym kubek gorącej porannej kawy, organizatorzy 18. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze od samego rana oferują najprawdziwszą ucztę dla zmysłów zapalonego kinomana. Wśród pokazów online znajdziemy sporą dawkę filmów krótkometrażowych oraz szeroki wybór produkcji z różnych pasm festiwalowych.
W ramach „Forum 2019/2020” prezentowany jest „Balon”, thriller niemieckiego reżysera przedstawiający niezwykłą opowieść o dwóch rodzinach, które za pomocą tytułowego balonu pragną uciec od otaczającego ich świata w poszukiwaniu lepszego jutra. Historia o marzycielach i idealistach uwięzionych w realiach społeczeństwa Niemieckiej Republiki Demokratycznej u schyłku lat 80. ubiegłego wieku swoim wydźwiękiem bezsprzecznie nawiązuje do niepokornego charakteru festiwalu.
Wśród filmów z nowego pasma „Bella Women” znajdziemy z kolei pozycje spod kobiecej ręki takie jak „Obietnica” Anny Kazejak, „Nina” Olgi Chajdas, czy „Over the limit” Marty Prus. Każdy z nich, mimo oczywistych różnic, ukazuje moc narracji głosem kobiet, ich wizję i koncepcję zawartą w niezwykle angażujących historiach. W „Obietnicy” mamy do czynienia z perypetiami młodzieńczej miłości na tle zbrodni, dzieło Marty Prus natomiast dokumentuje konsekwencje związane ze zdrowiem psychicznym, jakie niesie za sobą wyczynowe uprawianie sportu.
Warto również zajrzeć osobiście do toruńskiego CKK Jordanki, gdzie z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa wyświetlane będą pokazy z dostępnego wyłącznie stacjonarnie pasma „Must be must see”. Najnowsza produkcja reżysera Jana Komasy, „Sala samobójców. Hejter” przyciąga widzów swoją niezwykłą aktualnością opowieści o świecie pełnym nienawiści i ludzi o ledwie słyszalnym głosie. Ten nagradzany na festiwalach film przedstawia historię młodego marketingowca, który mimo osobistych porażek desperacko walczy o awans społeczny w środowisku pełnym cynizmu i bezduszności. Z kolei „xABo: Ksiądz Boniecki” to dokument o życiowej wędrówce tytułowego bohatera, opatrzony poruszającymi spotkaniami i szukaniem odpowiedzi na fundamentalne pytania, jakie zadaje sobie każdy człowiek. Ta odbiegająca od klasycznej biografii produkcja zachęca do refleksji i spojrzenia na życie jako podróż przez krętą i wyboistą rzeczywistość. Po seansie, w przestrzeniach toruńskiego CKK Jordanki odbędzie się również spotkanie z reżyserką Aleksandrą Potoczek, a poprzez stronę internetową Festiwalu można będzie uczestniczyć w spotkaniu z tytułowym ks. Adamem Bonieckim.
Cały program i terminarz wydarzeń festiwalowych dostępny jest na stronie internetowej festiwalu. Przypominamy, że nie trzeba być posiadaczem karnetu, aby wziąć udział w spotkaniach online.
Udanego tygodnia pełnego filmowych wrażeń!
Maria Górska