Pasmo NIEPOKORNE od kilku lat na stałe zagościło w programie MFF Tofifest. Podkreśla przewodnią ideę festiwalu, by przybliżać postaci i osobowości, które swą niepokornością, wytrwałością lub talentem wyróżniają się, zmieniają bieg historii również tej współczesnej.
Pasmo skupia się na prezentacji kobiet – bohaterek, ich siły, wytrwałości i niestrudzonej konsekwencji w dążeniu do równości i praw obywatelskich. Podczas zbliżającej się odsłony festiwalu w programie pasma znajdzie się siedem niezwykłych tytułów, które przybliżą nam historie wybranych kobiet.
Reżyserka Negin Ahmadi zabierze nas w osobistą podróż o walce o wolność i równouprawnienie kurdyjek walczących w Kobiecej Jednostce Ochrony w swym filmie, będącym polską premierą, „Dream’s Gate”, nominowanym do Kryształowego Niedźwiedzia na tegorocznym festiwalu w Berlinie.
Z kolei dziennikarka Mariana Carbajal przybliży życie kobiet w Salwadorze, w którym to kraju nadal obowiązuje najbardziej restrykcyjne na świecie prawo aborcyjne.
Prezentowany na nowojorskim festiwalu w Tribece film hybrydowy „My Name is Andrea” opowie o Andrei Dworkin jednej z największych wojowniczek o prawa kobiet, która na długo przed powstaniem ruchu Me Too – walczyła o prawa obywatelskie, równość i sprawiedliwość traktowania kobiet.
Historia praw kobiet wróci w kolejnym filmie wyprodukowanym w Ameryce Południowej w argentyńskim obrazie dokumentalnym Juana Solanasa – „Niech stanie się prawem” pokazującym historyczny bunt Argentynek walczących o legalną i bezpieczna przystań aborcyjnych mieszkanek kraju.
Poznamy również tłumaczkę Fidela Castro, Niemkę Monikę Krause, która w czasach kubańskiej rewolucji, odpowiedzialna była za edukację seksualną zyskując przewrotny przydomek Królowej kondomów.
Nie bez przyczyny pokojową nagrodę podczas festiwalu Berlinale w 2023 otrzymał film „Siedem zim w Teheranie”. Obraz przedstawia historię dziewiętnastoletniej irańskiej architektki wnętrz Reyhaneh Jabbari, która stałem się symbolem oporu i walki o prawa kobiet.
Ostatni film, który zostanie pokazany w paśmie to opowieść o Marin Alsop, wybitnej dyrygentce, która niestrudzenie i z pełną determinacją mimo przeciwnościom losu, ziściła swoje marzenia i stała się jedną z najwybitniejszych dyrygentek na świecie, tym samym udowadniając, że nie jest to tylko zawód dla mężczyzn.