To już trzeci dzień MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze. Na widzów czekają kolejne projekcje w filmów konkursowych, pokazy specjalne i spotkania z artystami. Oto plan na czwartek!
W ramach konkursu On Air w czwartek będzie można obejrzeć dwie produkcje. Oba zaprezentowane filmy to polskie premiery.
O godzinie 17:00 w Cinema City w sali 2, odbędzie się pokaz filmu „Time Out” (reż. Ève Duchemin) połączony ze spotkaniem z reżyserką. Opowiada on o trójce więźniów, która dostaje długo wyczekiwaną weekendową przepustkę na wolność. Otrzymują oni 48 godzin, aby odnaleźć się w tym drugim świecie, odbudować więzi z najbliższymi i nadrobić stracony czas.
O godzinie 19:15 w sali 1 Cinema City zapraszamy na film „Barren” (reż. Mordechai Vardi). Historia przedstawiona w filmie opowiada o ultraortodoksyjnym, bezdzietnym małżeństwie — Paige i Naftali, które mieszka z rodzicami męża w Safed w Izraelu. Mężczyzna wylatuje do Humania, by przy grobie rabina Nachmana pomodlić się o dziecko. Podczas jego nieobecności ojciec zaprasza na wakacje gościa, który być może uleczy bezpłodną kobietę. W tym galimatiasie wydarzeń rodzą się pytania o wiarę i prawdę. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem filmu.
Trzeciego dnia festiwalu odbędą się także seanse dwóch produkcji biorących udział w konkursie From Poland.
Zaczniemy o godzinie o godzinie 17:00 w sali 1 Cinema City pokazem filmu „Nie zgubiliśmy drogi” (reż. Anna Sasnal, Wilhelm Sasnal). Obraz opowiada o Ewie, która jest tłumaczką oraz prywatną nauczycielką języka angielskiego. Mieszka sama, ale pozostaje w ścisłej relacji z rodzicami i siostrą Joanną. Pewnego dnia kobieta dostaje przesyłkę od swojego byłego partnera Eryka, który informuje ją, że wybiera się w podróż. Ewa, czytając kolejne fragmenty z notatnika, nabiera pewności, że opisana podróż jest zapisem choroby, stanu depresji Eryka, a wszystkie zdarzenia mają fikcyjny charakter. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserką filmu, na które serdecznie zapraszamy.
Drugi film pasma From Poland zostanie wyświetlony o 17:30 w sali 8 Cinema City. Będzie to „Hela” (reż. Anna Kasperska). Hela jest zbuntowaną nastolatką trafiającą do kolejnych zakładów opiekuńczo-wychowawczych. Bez względu na wszystko pragnie zaopiekować się swoją młodszą siostrą. Gdy dowiaduje się, że ta została adoptowana, nie może dłużej czekać. Musi ją odnaleźć, zanim Zuzia zdąży o niej zapomnieć. Odwaga i determinacja Heli zostaną wystawione na próbę w zderzeniu z dorosłością. Po tym filmie również odbędzie się spotkanie z Martą Stalmierską, Anną Kasperską i Lucasem Aimo.
Festiwalowa publiczność będzie także miała dziś okazję wziąć udział w pokazie specjalnym filmu Piotra Jaconia „Wszystko o moim życiu”. Na film, który jest zbiorowym portretem młodych Polek i Polaków oczekujących poczucia godności zapraszamy o godzinie 20:00 do sali 2. Cinema City. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem.
W paśmie Niepokorne zaprezentowane zostaną dwa filmy dokumentalne.
O godzinie 16:00 w sali 8 Cinema City odbędzie się polska premiera filmu „Judged bodies” (reż. Mariana Carbajal). Dziennikarka Mariana Carbajal ukazuje prawdziwe życie kobiet w Salwadorze, w którym wciąż obowiązuje najbardziej restrykcyjne na świecie prawo antyaborcyjne. Cinthia, Teodora i Evelyn reprezentują głosy ofiar, które zostały uwikłane w pajęczynę przemocy, a w ich opowieściach kryje się pytanie: Jakie są ich szanse na odzyskanie wolności w kraju, który nie gwarantuje nawet prawa do życia?
O godzinie 20:00 w sali 8 Cinema City odbędzie się pokaz przedpremierowy filmu „Siedem zim w Teheranie” (reż. Steffi Niederzoll). Film odtwarza losy Reyhaneh, która stała się symbolem oporu i walki o prawa kobiet — nawet poza granicami Iranu.
W głównym obiekcie festiwalu — CKK Jordanki — będziemy mogli obejrzeć cztery filmy.
Zaczniemy o godzinie 14:30 pokazem przedpremierowym francuskiego filmu „Moja zbrodnia” (reż. François Ozon) i przeniesiemy się do Paryża lat 30. XX wieku, kiedy to. Madeleine, młoda i niezbyt utalentowana aktorka bez grosza przy duszy zostaje oskarżona o zamordowanie słynnego producenta.
O godzinie 16:45 odbędzie się seans filmu z pasma Forum 2022/2023 „W gorsecie” (reż. Marie Kreutzer). Piękna i charyzmatyczna Sisi po ponad dwóch dekadach ma już serdecznie dość spiętego świata austriackiej monarchii, a reprezentowanie cesarstwa to ostatnia rzecz, na jaką ma ochotę. O wiele bardziej ekscytująca wydaje jej się dekadencja — wyrusza więc w wielką podróż po Europie, aby spotkać się z dawnymi przyjaciółmi i rozniecić na nowo dawne fascynacje.
Wieczorem w sali kameralnej CKK Jordanki zostaną wyświetlone dwa kultowe filmy w reżyserii Tima Burtona. O godzinie 19:15 zapraszamy na „Sok z żuka” — Adam i Barbara Maitlandowie, jako duchy uwięzione w domu wzywają na pomoc Beetlejuice’a, który swoimi niezwykłymi metodami ma wystraszyć nowych mieszkańców. Drugi film rozpocznie się o godzinie 21:00 i będzie to kultowy „Edward nożycoręki”, opowiadający o losach niedocenianego wynalazcy i jego największego dzieła, którym jest stale ulepszany chłopiec-cyborg o imieniu Edward.
Zapraszamy również na seanse plenerowe. W ramach Kina pod gwiazdami na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego o godzinie 22:00 zobaczyć będziemy mogli film „Chora na siebie” (reż. Kristoffer Borgli), opowiadający o Signe i Thomasie, którzy wydają się być idealną parą. Pozory jednak mylą. Ich relacja, zamiast wzajemnego wsparcia, oparta jest w dużej mierze na niezdrowej rywalizacji, a kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje jedynie to, które z nich ma większe ego.
Natomiast w Kinie Zamkowym w „Końcówie” o godzinie 22:30 odbędzie się seans filmu „Koszmar z Ulicy Wiązów” (reż. Wes Craven). To kultowy slasher, który ugruntował pozycję Wesa Cravena jako mistrza horroru. Nastoletnią Nancy dręczą koszmary, w których pojawia się jedna, charakterystyczna postać — przerażający mężczyzna o twarzy zniekształconej od oparzeń i stalowych ostrzach zamiast palców u ręki. Zaczyna się walka z czasem i ze snem.
W czwartek, z okazji 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, ruszają także trzy pokazy specjalne z cyklu Geniusze i marzyciele w Dworze Artusa. Będą to filmy dokumentalne, których motywem przewodnim są historie genialnych naukowców, artystów czy lekarzy.
Rozpoczniemy o godzinie 17:00 filmem „Jan Czochralski” (reż. Katarzyna Trzaska). To historia najczęściej cytowanego polskiego naukowca, chemika i metaloznawcy. Jego odkrycie zasad krystalizacji metali dało początek układom scalonym, na których opiera się współczesna elektronika.
O godzinie 18:15 festiwalowa publiczność będzie mogła zobaczyć film opowiadający o genialnym pianiście i kompozytorze, który opatentował ponad 70 wynalazków — „Józef Hoffman” (reż. Paweł Kloc).
Czwartkowe pokazy Geniuszy i marzycieli zakończy o godzinie 19:30 film „Ludwik Hirszfeld” (reż. Paweł Wysoczański). Ludwik Hirszfeld był lekarzem, bakteriologiem oraz twórcą polskiej szkoły immunologicznej.
Poza seansami zapraszamy na specjalne spotkanie „Ile science w fiction? O fizyce i astronomii w popkulturze”. Odbędzie się ono o godzinie 17:00 w Kawiarni Nano, przy ulicy Podmurnej 14. O tym, jak fikcja wraca do przyszłości jako nauka, będą rozmawiać astronom Sebastian Soberski (UMK) i medioznawczyni Olga Wadowska (Królowa Słowa). Wstęp wolny.
Zapraszamy wszystkich na seanse, spotkania oraz do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych. Zachęcamy też do śledzenia na bieżąco naszej strony internetowej!
Ewa Mórawska