Od czwartku w Dworze Artusa odbędą się pokazy specjalne w ramach obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Poznamy sylwetki sześciu wybitnych geniuszy i marzycieli.
Rok 2023 upływa w Toruniu pod znakiem kogoś, kto wedle głównej idei naszego festiwalu, był niepokorny. 550 lat temu na świat przyszedł Mikołaj Kopernik, który „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię” i tym samym zrewolucjonizował ówczesny świat.
Organizatorzy zainspirowani jego sylwetką postanowili po raz pierwszy podczas festiwalu pokazać na srebrnym ekranie wybrane odcinki z kolekcji filmów dokumentalnych Geniusze i marzyciele. W ramach tego cyklu przybliżymy Państwu sylwetki sześciu wybitnych polskich naukowców XX wieku, którzy swoimi wynalazkami i ideami zrewolucjonizowali świat.
Pierwszy film wyświetlony zostanie o godzinie 17:00 w Dworze Artusa i opowiadać będzie historię Jana Czochralskiego — urodzonego w naszym regionie wybitnego chemika i najczęściej cytowanego polskiego naukowca, którego metoda, kluczowa w rozwoju współczesnej elektroniki, używana jest do dziś. Warto nadmienić, że jest to film wyreżyserowany przez tegoroczną laureatkę Flisaka — Katarzynę Trzaskę.
Pokaz drugiego filmu w reżyserii Pawła Kloca odbędzie się o godzinie 18:15 i podczas niego poznamy bliżej osobę Józefa Hofmanna — genialnego pianistę i kompozytora, a także niezrównanego wynalazcę, urodzonego w Krakowie. Człowieka, u którego talent muzyczny i techniczny doprowadził do powstania ponad 70 wynalazków!
Trzeci film z cyklu w reżyserii Pawła Wysoczańskiego przybliży nam sylwetkę Ludwika Hirszfelda. Warszawiaka, który został nominowany do nagrody Nobla. Jego innowacje w zakresie badań krwi — wprowadzenie oznaczeń grup krwi czy opracowanie zasad transfuzji — są dziś dla nas oczywiste. Film zostanie wyświetlony w Dworze Artusa o godzinie 19:30.
O godzinie 17:00 w Dworze Artusa będziemy mieli okazję bliżej poznać kolejnego wybitnego polskiego naukowca — Jana Szczepanika, nazywanego również „polskim Edisonem”, czy „Leonardem da Vinci z Galicji”. Jego wynalazki i odkrycia do dziś znajdują zastosowanie, szczególnie w tak nas interesującym przemyśle filmowym! Mark Twain poświęcił mu dwa opowiadania, więc może i my powinniśmy poświęcić chwilę, by zapoznać się z postacią tego wynalazcy na projekcji filmu w reżyserii Tadeusza Śmiarowskiego?
Naszym piątym niepokornym, którego historię życia obejrzeć będziemy mogli na dużym ekranie, będzie Kazimierz Prószyński. Opatentował on pierwszą kamerę filmową ze stabilizacją obrazu — aeroskop. Jego ciekawe losy i tragiczny koniec będziemy mogli prześledzić w filmie Grzegorza Packa o 18:15 w Dworze Artusa.
Ostatnim z cyklu filmów dokumentalnych będzie film o Henryku Magnuskim w reżyserii Marka Gajczaka. Obraz ma za zadanie pokazać nam sylwetkę zapomnianego naukowca, który znacząco wpłynął na losy II Wojny Światowej, a tym samym ocalił życie milionów osób. Pokaz odbędzie się o godzinie 19:30 w Dworze Artusa.
Jednak tego dnia nie może zabraknąć jeszcze jednego geniusza, czyli Mikołaja Kopernika. O 20:45 rozpocznie się pokaz specjalny filmu dokumentalnego o naszym astronomie w reżyserii Janusza Nasfetera.
Zapraszamy serdecznie do obejrzenia cyklu dokumentalnego Geniusze i marzyciele oraz zapoznania się bliżej z tymi niepokornymi i wspaniałymi ludźmi, których odkrycia i wynalazki w dużej mierze wpłynęły na świat, jaki znamy dzisiaj.
Ida Klim