Przed nami intensywna dawka wrażeń na weekend! Choć festiwal powoli dobiega końca, nie zwalnia ani trochę i oferuje nam moc atrakcji! Pokazy plenerowe, filmowe premiery a także wyczekiwane rozwiązanie głównych konkursów podczas Gali Zamknięcia Festiwalu!
Rozpoczniemy ten sobotni poranek propozycjami dla najmłodszych fanów srebrnego ekranu.
O godzinie 10:00 w sali kameralnej CKK Jordanki na ekranie pojawi się najnowsza adaptacja kultowej bajki Disneya — „Mała syrenka” w reżyserii Roba Marshalla. To nasza propozycja w ramach Śniadania filmowego. Przekąski i napoje na śniadanie przed projekcją zapewnią cukiernia Lenkiewicz i palarnia kawy Fonte. W tym samym czasie w sali nr 1 w Cinema City pokaz „Азбука Щастя” (reż. John Sheedy) z dubbingiem w języku ukraińskim. Wstęp wolny!
O godzinie 10:00 w sali nr 2 w Cinema City rozpoczniemy również pasmo Niepokorne od filmu „Niech stanie się prawem” (reż. Juan Solanas). Dokument ten opowiada o sytuacji kobiet w Argentynie i podziale tamtejszego społeczeństwa. Następnie o godzinie 12:30 w sali nr 1 w Cinema City wyświetlimy film „Queen of Condoms” (reż. Silvana Ceschi, Reto Stamm), opowiadający o kobiecie, która walczyła o prawa kobiet na Kubie. Ostatnim pokazem z tego cyklu będzie „My name is Andrea” (reż. Pratibha Parmar), czyli opowieść o kobiecie, która wyprzedziła ruch Me too o parę dekad swoimi rewolucyjnymi poglądami na temat męskiej dominacji w świecie. Polska premiera tego filmu o godzinie 15:15 w sali nr 2 Cinema City.
Must see must be — czyli projekcje, których nie możecie przegapić. Już w sobotę ujrzymy aż trzy filmy z tego wyjątkowego pasma festiwalowego, z czego dwie będą polskimi premierami. O godzinie 13:20 w sali nr 2 w Cinema City nagradzany „Pink Moon” (reż. Floor van der Meulen). W filmie młoda kobieta mierzy się z decyzją ojca, który postanawia umrzeć. Natomiast o godzinie 16:00 w sali nr 1 w Cinema City film dokumentalny „Adamant” (reż. Nicolas Philibert). Wypełniony ciepłem, humanizmem i zrozumieniem dla drugiego człowieka, opowiadający o niezwykłym miejscu, na prawym brzegu Sekwany. O godzinie 18:30 film „Inland” (reż. Fridtjof Ryder) w sali nr 8 w Cinema City. To współczesna baśń ludowa, której akcja rozgrywa się w Anglii.
O godzinie 13:00 ukaże się również ostatni film konkursowy From Poland — w sali nr 8 w Cinema City będzie można obejrzeć „Strzępy” (reż. Beata Dzianowicz). To opowieści o wielopokoleniowej rodzinie, która musi się zmierzyć z chorobą Alzheimera jednego z jej członków. Po seansie odbędzie się spotkanie z aktorami Michałem Żurawskim i Grzegorzem Przybyłem.
Nie zabraknie także Pokazów specjalnych, czyli trzech pokazów wraz z późniejszymi spotkaniami z reżyserami i aktorami. O godzinie 16:00 w sali kameralnej CKK Jordanki film dokumentalny „Leon” (reż. Wojciech Gostomczyk), czyli opowieść o godzeniu się z własnymi porażkami i przeszłością, której nie da się już zmienić. Po seansie nastąpi spotkanie z reżyserem i autorem zdjęć do filmu. O godzinie 16:00 w sali nr 8 w Cinema City na ekranie ujrzymy „Wędrówkę kontynentów (na południe)” (reż. Lionel Baier). Burzliwe spotkanie matki, wysłanniczki Unii Europejskiej, z synem na malowniczej Sycylii. Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem. O godzinie 17:00 w sali nr 2 w Cinema City film „Victoria” (reż. Karolina Porcari), w którym poznajemy Amelie. Bohaterka pewnego dnia przez pomyłkę budzi swoje uśpione dotąd potrzeby i pragnienia. Po seansie spotkanie z odtwórczyniami głównych ról: Katarzyną Figurą i Małgorzatą Bogdańską.
Obejrzeć będzie można również dwa filmy z cyklu nietuzinkowego Kina fińskiego. W sali nr 2 w Cinema City pierwszy seans o godzinie 11:45 — „Niewidomy człowiek, który nie chce obejrzeć Titanica” (reż. Teemu Nikki). To nietypowy film akcji z elementami thrillera. A o godzinie 18:30 „Pisklę” (reż. Hanna Bergholm), czyli połączenie horroru, baśni i coming-of-age story.
Zaprezentujemy również dwa filmy z sekcji Polonica. O godzinie 14:00 w sali nr 1 w Cinema City czesko-polski film „Granice miłości” (reż. Tomasz Wiński), opowiadający o coraz bardziej intensywnym poszukiwaniu granic w miłości i seksie. Natomiast o godzinie 18:15 pokażemy „Styczeń” (reż. Viesturs Kairišs), czyli osobistą historię miłosną, toczącą się podczas zawirowań roku 1991.
W ramach Forum 2022/2023 o godzinie 10:45 w sali nr 8 w Cinema City wyświetlimy „Duchy Inisherin” (reż. Martin McDonagh). Film opowiada historię przyjaciół znających się od kołyski. Gdy pewnego dnia jeden z nich postanawia zerwać przyjaźń, zapoczątkowuje serię zaskakujących wydarzeń, od których nie ma już odwrotu.
No i to na co wszyscy czekaliśmy — o godzinie 19:00 w CKK Jordanki Gala Zakończenia 21. edycji MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze, podczas której poznamy laureatów głównych konkursów On Air i From Poland. Wręczone zostaną również nagrody specjalne, a samej Gali towarzyszyć będzie koncert muzyki filmowej w wykonaniu Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej.
O godzinie 21:30 w sali kameralnej CKK Jordanki ostatni film z Osobliwej piątki Burtona — „Ed Wood”, czyli opowieść o pasji, nieustannym dążeniu do celu i tak pasującej do naszego festiwalu miłości do kina.
Zakończymy ten dzień Kinem pod gwiazdami na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego o godzinie 22:00 hiszpańskim kandydatem do Oscara — filmem „Alcarràs” (reż. Carla Simón). Opowiada on o rodzinie rolników, którzy w obliczu niepewnej przyszłości będą musieli się zmierzyć z nowymi problemami.
Zapraszamy na seanse i spotkania. A także na nasze media społecznościowe.
Ida Klim