Przedstawiamy tytuły dziewięciu produkcji, które w tym roku powalczą o Grand Prix festiwalu, czyli Złotego Anioła konkursu głównego MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze – Międzynarodowego Konkursu Pierwszych i Drugich Filmów Pełnometrażowych ON AIR.
ON AIR to najważniejsze pasmo filmowe MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze, w ramach którego widzowie mogą zobaczyć na dużym ekranie pokazy premierowe wielu niepokornych dzieł. Staranna selekcja co roku obejmuje produkcje opowiadające historie z całego świata, zaskakujące swoją formą lub treścią. Podczas tegorocznej edycji będą to m.in. filmy „Je'vida”, „All About the Levkoviches”, „78 days”, „Elbow” i „Solitude”, których twórcy, Katja Gauriloff, Ádám Breier, Emilija Gašić, Jamila Wenske oraz Ninna Pálmadóttir, przyjadą do Torunia, aby spotkać się z publicznością festiwalu po poszczególnych projekcjach. W paśmie znalazły się również debiuty fabularne zrealizowane we Francji, Indiach czy Iranie. Zwycięzcę konkursu (reżyserkę lub reżysera) wybierze jury w składzie: Kinga Dębska, Katarzyna Figura, Damian Kocur, Wojciech Urbański, Zbigniew Zamachowski.
„78 days” to wstrząsająca opowieść o bombardowaniu Serbii przez siły zbrojne NATO. Kiedy ojciec trzech dziewczynek musi odbyć służbę w wojsku, rodzina próbuje zachować pozory normalności.
„All About the Levkoviches” to historia skłóconej żydowskiej rodziny. Przedstawiciele kilku pokoleń próbują odbudować relacje między sobą po śmierci ukochanej żony jednego z nich.
Bohaterka „Elbow”, Hazel, wysłała już niezliczone ilości podań o pracę, ale jak dotąd nikt nie zaprosił jej na formalną rozmowę. Pewnego dnia podejmuje więc decyzję o wyjeździe do Istambułu.
W „Girls Will Be Girls” poznajemy Mirę uczęszczającą do szkoły z internatem w Himalajach. Dziewczyna jest bardzo zdolna, czym zasługuje na pochwały rodziców i nauczycieli. Jednak pewnego dnia, gdy przystojny Siri staje się dla niej obiektem pożądania, w Mirze rodzi się bunt wobec rygorystycznych zasad.
W filmie „Je’vida” ciotka i siostrzenica przyjeżdżają do Laponii, aby przygotować otrzymany w spadku dom na sprzedaż. Kiedy relacja między nimi zaczyna się rozwijać, kobiety nabywają poczucie własnej wartości oraz uczą się doceniać swoje pochodzenie. To pierwszy w historii film fabularny opowiedziany w lapońskim dialekcie skolt, którym mówi dzisiaj zaledwie 300 ludzi na świecie.
„Me, Maryam, the Children and 26 Others” to opowieść o kobiecie, która postanawia wynająć swój dom ekipie filmowej. Już kilka dni wystarcza, aby jej spokojne i samotne życie wywróciło się do góry nogami.
W „Solitude” małomówny rolnik przenosi się z islandzkiej wsi do stolicy, gdzie nawiązuje wyjątkową nić porozumienia z małym chłopcem.
Lydia, bohaterka „The Rapture”, wplątuje się w skomplikowaną sytuację. Spotyka atrakcyjnego Milo, a decydując się na niezobowiązującą seksualną przygodę, uruchamia lawinę kłamstw. Zaczyna bowiem snuć fałszywą opowieść, zgodnie z którą dziecko przyjaciółki należy do niej samej, a Milo jest jego ojcem.
„The Lost Boys” to z kolei niezwykle emocjonalny obraz miłości, wrażliwości i seksualności, będący jednocześnie częścią współczesnego kina społecznego, którego akcja toczy się w zakładzie poprawczym.