- Program do pobrania
- Filmy od A do Z
- Gala otwarcia
- Gala zakończenia
- ON AIR
- SHORTCUT
- FROM POLAND
- MISTRZOWIE. Costa Gavras
- FOCUS. Julia Jentsch
- NOWE KINO GRUZIŃSKIE
- FORWARD!
- CAMP NOT DEAD
- FORUM 09/10
- LINDA SPECIAL
- POWER OF REALITY
- CULTURAL EXCHANGE
- Akademia Filmu Europejskiego
- LOKALIZACJE
- OPEN SPACE
- FILMOGRANIE
- Fundusze Filmowe (RFF)
- IDŹ POD PRĄD – koncert
- eNeRDe loves tofifest
- Instytut B61
„78 Days” i „Chłopi” zwyciężają 22. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze!
Zwycięzcą konkursu głównego On Air został film „78 Days” Emiliji Gašič, a konkursu From Poland — „Chłopi” DK Welchman i Hugha Welchmana. Więcej »
Aktor a reżyser – spotkanie po projekcji „Wariatów”
Piątego dnia 22. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze odbyło się spotkanie z reżyserem Janem Jakubem Kolskim oraz aktorami Alicją Stasiewicz i Lechem Mackiewiczem w ramach projekcji „Wariatów” z konkursu From Poland. Więcej »
„Jestem ulepiona z nadziei” – spotkanie z Martyną Wojciechowską
W festiwalową sobotę odbył się pokaz specjalny filmu „Hope” w reżyserii Martyny Wojciechowskiej i Ewy Marcinkowskiej. Więcej »
Golem
Der Golem, wie er in die Welt kam · reż. Paul Wegener
Niemcy 1920, 91’
Golem to niesamowita baśń odkrywająca przed nami mroki ludzkiej psychiki, ukazująca do czego zdolny jest człowiek i jak jego szlachetne zamiary często obracają się przeciw niemu, wyrządzając krzywdę niewinnym. Nie brakuje tam również romantycznej wizji miłości dwojga kochanków: rycerza Floriana i córki Rabina Miriam i jej tragicznego finału.
Historia opisana w „Golemie” przenosi nas do XVI-wiecznej Pragi. Uczony Rabin Loewe odkrywa w gwiazdach, że Żydów praskich czeka krwawa przemoc z ręki cesarza. Wpada na pomysł, żeby stworzyć strażnika, który będzie chronił Naród Żydowski. W tym celu lepi z gliny Golema ― straszliwego olbrzyma. Ten jednak wymyka się spod kontroli rabina i zaczyna siać strach i popłoch wszędzie, gdzie się pojawi. Jedną z inspiracji dla filmu była zrodzona w XVI wieku w środowisku polskich Żydów tradycja, która 200 lat później przeniknęła do literatury niemieckiego romantyzmu. Drugim ― legenda rabina Loewe.
Reżyser: | Paul Wegener |
Obsada: | Paul Wegener, Albert Steinrück, Lyda Salmonova, Ernst Deutsch, Hans Stürm, Max Kronert, Otto Gebühr, Lothar Müthel |
Międzynarodowy Festiwal Filmowy TOFIFEST prezentuje z dumą ważne odkrycie. Jeden ze współtwórców filmowego ekspresjonizmu niemieckiego wywodzi się z Polski! Paul Wegener, twórca legendarnej serii filmów o Golemie, urodził się w dzisiejszym województwie kujawsko-pomorskim, we wsi Jarantowice pod Wąbrzeźnem.
Paul Wegener urodził się w 1874 r. w leżących pod Wąbrzeźnem Jarantowicach. Uczył się w szkole średniej w warmińskim Reszlu i Królewcu. W 1894 roku rozpoczął studia prawnicze we Fryburgu Bryzgowijskim. W tym samym czasie uczestniczył również w seminariach z filozofii i historii sztuki. Studiował też w Lipsku. Tam także zaczął działalność teatralną, którą kontynuował w Teatrze Miejskim w Rostocku i w Hamburgu, by ok. 1906 roku trafić do Deutsche Theater w Berlinie. Jest jednym ze współtwórców ekspresjonizmu niemieckiego, wybitnym aktorem przedwojennego kina Niemiec i kreatorem klasycznej postaci horroru światowego ― Golema. Ten aktor i reżyser jest jednym z pierwszych twórców teatralnych, którzy przyłożyli się do narodzin nowego medium jakim był film, jako samodzielnej, w pełni ukształtowanej sztuki. Wegener po Golemie zagrał w kilkudziesięciu różnych filmach. Po upadku III Rzeszy odbudowywał środowisko filmowe w Berlinie. Jego ostatnim filmem było Der Grosse Mandarin (1948). Zmarł w 1948 w Berlinie.