Tofifest

Newsletter

Nabór filmów na 23. Międzynarodowy Festiwal Filmowy TOFIFEST rozpoczęty!
15 stycznia 2025 roku rozpoczynamy nabór zgłoszeń do dwóch konkursów na 23. Międzynarodowy Festiwal Filmowy TOFIFEST. Wypełnione formularze przyjmujemy do 30 kwietnia. Więcej »

„78 Days” i „Chłopi” zwyciężają 22. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze!
Zwycięzcą konkursu głównego On Air został film „78 Days” Emiliji Gašič, a konkursu From Poland — „Chłopi” DK Welchman i Hugha Welchmana. Więcej »

Facebook Twitter YouTube Blogspot Myspace

Sophie Scholl – ostatnie dni

Sophie Scholl – Die letzten Tage · reż. Marc Rothemund
Niemcy 2005, 117’

Sophie Scholl — ostatnie dni to wstrząsający portret jednej z nielicznych bohaterek w historii Niemiec. Film pokazuje ostatnie sześć dni życia Sophie Scholl (17-22 lutego 1943) widziane jej własnymi oczami — oczami odważnej i pełnej energii młodej kobiety, która gotowa jest oddać życie za ideały Białej Róży. Organizacja ta, dzięki oporowi i protestom przeciwko nazistowskiemu reżimowi, stała się synonimem odwagi cywilnej i pokojowej walki z uciskiem i rządami przemocy. Fabuła filmu została w możliwie najwierniejszy sposób oparta na faktach (podczas jego realizacji wykorzystano na przykład oryginalne protokoły przesłuchań). Młody reżyser Marc Rothemund dzięki świeżemu i wolnemu od uprzedzeń spojrzeniu na historię, ożywił mityczną i symboliczną postać Sophie Scholl.

Reżyser:Marc Rothemund
Scenariusz:Fred Breinersdorfer
Muzyka:Reinhold Heil
Zdjęcia:Martin Langer
Montaż:Hans Funck
Obsada:Julia Jentsch, Fabian Hinrichs, Gerald Alexander Held, Johanna Gastdorf