- Program do pobrania
- Filmy od A do Z
- Gala otwarcia
- Gala zakończenia
- ON AIR
- SHORTCUT
- FROM POLAND
- MISTRZOWIE. Costa Gavras
- FOCUS. Julia Jentsch
- NOWE KINO GRUZIŃSKIE
- FORWARD!
- CAMP NOT DEAD
- FORUM 09/10
- LINDA SPECIAL
- POWER OF REALITY
- CULTURAL EXCHANGE
- Akademia Filmu Europejskiego
- LOKALIZACJE
- OPEN SPACE
- FILMOGRANIE
- Fundusze Filmowe (RFF)
- IDŹ POD PRĄD – koncert
- eNeRDe loves tofifest
- Instytut B61
„78 Days” i „Chłopi” zwyciężają 22. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze!
Zwycięzcą konkursu głównego On Air został film „78 Days” Emiliji Gašič, a konkursu From Poland — „Chłopi” DK Welchman i Hugha Welchmana. Więcej »
Aktor a reżyser – spotkanie po projekcji „Wariatów”
Piątego dnia 22. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze odbyło się spotkanie z reżyserem Janem Jakubem Kolskim oraz aktorami Alicją Stasiewicz i Lechem Mackiewiczem w ramach projekcji „Wariatów” z konkursu From Poland. Więcej »
„Jestem ulepiona z nadziei” – spotkanie z Martyną Wojciechowską
W festiwalową sobotę odbył się pokaz specjalny filmu „Hope” w reżyserii Martyny Wojciechowskiej i Ewy Marcinkowskiej. Więcej »
MISTRZOWIE. Costa Gavras
Zapraszamy na pierwszą w Polsce retrospektywę filmów Costy Gavrasa!
Pochodzący z Grecji Costa Gavras (ur. w 1933 roku w Lutra Ireas), to reżyser odważny i bezkompromisowy, wielokrotny zdobywca takich nagród, jak Oskar, Złota Palma, Złoty Niedźwiedź czy BAFTA. Jako pierwszy stworzył nową odmianę kina sensacyjnego — „thriller polityczny”. Bardzo konsekwentnie i wbrew wszelkim trendom od ponad 40 lat uprawia kino społecznego niepokoju i buntu. W swoich filmach obnaża mechanizmy rządzące światem polityki, przedstawiając dyktatury i zgubny wpływ chorych ideologii.
W latach 50. próbował dostać się do amerykańskich szkół filmowych. Bezskutecznie — z powodów politycznych, które bezpośrednio dotknęły jego rodzinę jeszcze podczas wojennej okupacji. Chcąc realizować się twórczo, wybrał życie na obczyźnie i wyjechał do Francji, gdzie studiował m. in. na paryskiej Sorbonie i współpracował choćby z René Clairem, Jacquesem Demy czy René Clément.
Costa, a właściwie — Constantinos Gavras, debiutował w 1965 roku kryminałem Przedział morderców, by już kilka lat później stworzyć klasykę thrillera politycznego — film Z nagrodzony Oskarem, Złotą Palmą i Nagrodą BAFTA , uznany za wzór dla późniejszych kontynuacji gatunkowych, jak JFK Oliviera Stone’a. Także inny jego film — Zaginiony, z genialną kreacją aktorską Jacka Lemmona z 1982 roku — znów obsypany został nagrodami. Poruszył drażliwy temat przewrotu w Chile, za co reżyser został ostro skrytykowany przez tamtejszy rząd, a także Departament Stanu USA z powodu dosadności przedstawionych w nim sądów — zresztą nie po raz pierwszy i nie ostatni. Uzasadnia to jednak opinię na temat kina Gavrasa, które postrzegane jest jako rewolucyjne i śmiałe, a sam reżyser — za twórcę , który nie obawia się ostrej dyskusji na temat kondycji współczesnego świata.
Gavras zwykł mawiać, iż nie można być obojętnym na politykę. Bo nie zajmując żadnego stanowiska, zajmuje się właśnie stanowisko. U początku swojej twórczej drogi postanowił w bardzo konkretny sposób ustosunkować się do tego tematu i trwa w tym postanowieniu po dziś dzień.
Filmografia:
- 1965 Przedział morderców / The Sleeping Car Murder
- 1969 Z
- 1970 Zeznanie / The Confession
- 1972 Stan oblężenia / State of siege
- 1982 Zaginiony / Missing
- 1988 Zdradzeni / Betrayed
- 1989 Pozytywka / Music Box
- 1993 Mała apokalipsa / La petite apocalypse
- 1997 Miejski obłęd / Mad City
- 2003 Amen