Tofifest

Newsletter

Nabór filmów na 23. Międzynarodowy Festiwal Filmowy TOFIFEST rozpoczęty!
15 stycznia 2025 roku rozpoczynamy nabór zgłoszeń do dwóch konkursów na 23. Międzynarodowy Festiwal Filmowy TOFIFEST. Wypełnione formularze przyjmujemy do 30 kwietnia. Więcej »

„78 Days” i „Chłopi” zwyciężają 22. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze!
Zwycięzcą konkursu głównego On Air został film „78 Days” Emiliji Gašič, a konkursu From Poland — „Chłopi” DK Welchman i Hugha Welchmana. Więcej »

Facebook Twitter YouTube Blogspot Myspace

MISTRZOWIE. Costa Gavras

Zapraszamy na pierwszą  w Polsce retrospektywę filmów Costy Gavrasa!

Pochodzący z Grecji Costa Gavras (ur. w 1933 roku w Lutra Ireas), to reżyser odważny i bezkompromisowy, wielokrotny zdobywca takich nagród, jak Oskar, Złota Palma, Złoty Niedźwiedź czy BAFTA. Jako pierwszy stworzył nową odmianę kina sensacyjnego — „thriller polityczny”. Bardzo konsekwentnie i wbrew wszelkim trendom od ponad 40 lat uprawia kino społecznego niepokoju i buntu. W swoich filmach obnaża mechanizmy rządzące światem polityki, przedstawiając dyktatury i zgubny wpływ chorych ideologii.

W latach 50. próbował dostać się do amerykańskich szkół filmowych. Bezskutecznie — z powodów politycznych, które bezpośrednio dotknęły jego rodzinę jeszcze podczas wojennej okupacji. Chcąc realizować się twórczo, wybrał życie na obczyźnie i wyjechał do Francji, gdzie studiował m. in. na paryskiej Sorbonie i współpracował choćby z René Clairem, Jacquesem Demy czy René Clément.

Costa, a właściwie — Constantinos Gavras, debiutował w 1965 roku kryminałem Przedział morderców, by już kilka lat później stworzyć  klasykę thrillera politycznego — film Z nagrodzony Oskarem, Złotą Palmą  i Nagrodą BAFTA , uznany za wzór dla późniejszych kontynuacji gatunkowych, jak JFK Oliviera Stone’a. Także inny jego film — Zaginiony, z genialną kreacją aktorską Jacka Lemmona z 1982 roku — znów obsypany  został nagrodami. Poruszył drażliwy temat przewrotu w Chile, za co reżyser został ostro skrytykowany przez tamtejszy rząd, a także Departament Stanu USA z powodu dosadności przedstawionych w nim sądów — zresztą nie po raz pierwszy i nie ostatni. Uzasadnia to jednak opinię na temat kina Gavrasa, które postrzegane jest jako rewolucyjne i śmiałe, a sam reżyser — za twórcę , który nie obawia się ostrej dyskusji na temat kondycji współczesnego świata.

Gavras zwykł  mawiać, iż nie można być obojętnym na politykę. Bo nie zajmując żadnego stanowiska, zajmuje się właśnie stanowisko. U początku swojej twórczej drogi postanowił  w bardzo konkretny sposób ustosunkować się do tego tematu i trwa w tym postanowieniu po dziś dzień.

Filmografia:

  • 1965 Przedział morderców / The Sleeping Car Murder
  • 1969 Z
  • 1970 Zeznanie / The Confession
  • 1972 Stan oblężenia / State of siege
  • 1982 Zaginiony / Missing
  • 1988 Zdradzeni / Betrayed
  • 1989 Pozytywka / Music Box
  • 1993 Mała apokalipsa / La petite apocalypse
  • 1997 Miejski obłęd / Mad City
  • 2003 Amen