Tematem przeglądu będzie portret współczesnej kobiety islamskiej, ukazany z dwóch perspektyw: bohaterki filmów i kobiety-reżyserki.
Filmy tej sekcji przedstawiają portret kobiety we współczesnym kinie krajów muzułmańskich. Rola kobiety w islamie jest sprawą, która budzi w Europie ogromne emocje, kontrowersje i sprzeciwy. Na TOFIFEST pokazywaliśmy filmy o tej tematyce od prawie dekady.W 2006 roku, jako pierwsi w tej części Europy, wyświetliliśmy Submission, film, który stał się przyczyną morderstwa jego holenderskiego reżysera — Theo van Gogha. W 2009 roku naszym gościem była światowej sławy artystka irańska Shirin Neshat, która pokazała w Toruniu swój debiut Kobiety bez mężczyzn, mówiący o sytuacji kobiet w islamie. W 2010 Złotego Anioła zdobyła turecka Kuma w reżyserii Umuta Daga, opowiadająca o muzułmańskim obyczaju „drugiej żony” i jego przeniesieniu do tureckich rodzin żyjących w Austrii (w tym roku reżysera gościmy w jury festiwalu).
Dlatego na drugą część przeglądu złożą się najnowsze filmy opowiadające o kobietach-bohaterkach, kobietach-reżyserkach i artystkach. Zobaczymy m.in. takie tytuły, jak film Haify Al-Mansour Dziewczynka w trampkach, który zdobył aż trzy nagrody w Wenecji, czy triumfatora festiwalu w Dubaju — tunezyjski It was better tomorrow (Ya Man Aach) w reżyserii Hinde Boujemaa. Ciekawie zapowiadają się trzy tegoroczne produkcje: Mina walking Yosefa Baraki (Niemcy, 2015) oraz nagrodzone w Cannes turecki Mustang w reżyserii Deniz Gamze Ergüven i zdobywca nagrody Un Certain Regard Nahid Idy Panahandeh (Iran, 2015).
Na pytanie „Bliski czy daleki Wschód? Czy należy bać się islamu?” spróbujemy też znaleźć odpowiedź podczas debaty, która będzie towarzyszyć programowi filmowemu. Wśród panelistów znajdą się krytycy filmowi, arabiści, twórcy filmowi, a także przeciwnicy szerzenia kultury islamu w naszym kraju. Debata odbędzie się w środę, 21 października, w Kinie Centrum CSW w Toruniu.