X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Niepokorni

W poprzednich latach TOFITEST prezentował dokonania filmowców z ogarniętych wojną Syrii i Ukrainy czy niespokojnej Armenii. Podczas tegorocznej edycji wyrazimy solidarność z reżyserami, którzy za swoją niepokorność twórczą płacą wysoką cenę: Olegiem Sencowem, Kiryłem Serebrennikowem i Jafarem Panahim.

Minęło ponad 100 dni głodówki Olega Sencowa ― ukraińskiego twórcy więzionego w syberyjskim łagrze, rok od zatrzymania Rosjanina Kiryła Serebrennikowa przez władze jego ojczyzny, osiem lat od osadzenia w areszcie domowym Irańczyka Jafara Panahiego. Dla tych filmowców kamera to coś więcej niż tylko środek do opowiadania historii. To także taran, którym próbują burzyć stawiane przez decydentów mury, dzielące ich rodaków ze względu na przekonania polityczne. Poruszają niewygodne kwestie, przemilczane tematy, sprawy zamiecione pod dywan. Ich filmy będą punktem wyjścia do dyskusji o wolności twórczej i swobodzie artystycznej. To oni bowiem odciskają swoje piętno w historii kina i wyrywają nas z iluzorycznego przekonania, że służy ono rozrywce i pozwala zapomnieć o rzeczywistości. Ich postawa nieugięcia, odwagi i niezależności jest tym, co uhonorujemy w paśmie Niepokorni.

Oleg Sencow

Oskarżony o przygotowywanie ataku terrorystycznego, aresztowany przez rosyjskie FSB 11 maja 2014 roku na Krymie, niespełna dwa miesiące po nielegalnej aneksji półwyspu, i skazany na 20 lat łagru. Wyrok odsiaduje w miejscowości Łabytnangi na Syberii, gdzie prowadzi głodówkę. Po trzech miesiącach 42–letni twórca stracił przeszło 30 kg masy ciała. W ramach pasma zaprezentowane zostaną m.in. jego film Gaamer, który swoją premierę miał na festiwalu w Rotterdamie, a także produkcja Dariusza Jabłońskiego Proces: Federacja Rosyjska vs Oleg Sencow.

Kirył Serebrennikow

Czołowy reżyser rosyjskiego kina niezależnego, który w sierpniu 2017 roku został aresztowany w Sankt Petersburgu i oskarżony o defraudację 68 milionów rubli przy projekcie teatralnym. Rosyjska władza pozostaje głucha na argumenty aktorów i współpracowników stojących murem w obronie reżysera. Serebrennikow nigdy nie należał do ulubieńców decydentów ― jego filmy są krytyczne wobec Rosji. W ramach pasma zobaczymy najnowszy obraz reżysera — zbierające świetne recenzje Lato, którego międzynarodowa premiera odbyła się podczas tegorocznego festiwalu w Cannes. Serebrennikowa jednak na niej nie było, gdyż władza odmówiła mu możliwości wyjazdu.

Jafar Panahi

Laureat najważniejszych wyróżnień na festiwalach w Wenecji, Berlinie i Locarno, a także Złotej Kamery i nagrody w sekcji Un Certain Regard w Cannes, a zarazem w ostatnich latach wielki nieobecny tych festiwali. Irańczyk Jafar Panahi, którego każdy kolejny film to długo dyskutowane wydarzenie, w 2010 roku poparł Zieloną Rewolucję ― zryw młodzieży walczącej o zmiany w kraju, m.in. o zniesienie cenzury. Został za to skazany na sześć lat więzienia. Po protestach całego artystycznego świata wyrok zamieniono na areszt domowy i 20–letni zakaz wykonywania zawodu. Podczas tegorocznej edycji MFF TOFIFEST zaprezentujemy m.in. jego najnowszą produkcję Trzy twarze, którą widzowie festiwalu zobaczą przed premierą kinową. To kolejny film, który Panahi nakręcił nielegalnie. Nazwiska jego współpracowników pozostają tajne, w planszach końcowych mówi jedynie o sobie. Pokazuje się także przed kamerą, dając tym samym wyraz nieugięcia, niepodporządkowania, niepokorności i niezależności.

Program 2018

Google Translate