Krótkometrażowy „Barbakan” Bartłomieja Żmudy wygrał czwartą edycję Toruń Short Film Festiwal. Zwycięzcę zakończonego w niedzielę toruńskiego festiwalu wybrali widzowie, którzy oprócz polskich shortów obejrzeli też libańskie niepokorne kino, duńskie filmy familijne oraz animacje Łukasza Górasa. Festiwal zakończył premierowy pokaz legendarnego „Furmana śmierci” — filmu, który zainspirował Bergmana.
Barbakan wyreżyserowany absolwenta łódzkiej „filmówki”, Bartłomieja Żmudę, opowiada o tym, jak wiele może zmienić się w życiu człowieka dosłownie na kilka chwil przed osiągnięciem celu. Żmuda oparł swój film na prawdziwej historii młodego mieszkańca Zgierza. W filmie jest nim 21-letni Emil, który kończy pracę zarobkową w Niemczech i wraca do Łodzi do swojej dziewczyny, będącej w zaawansowanej ciąży, zaledwie 18-letniej Ani. Powrót Emila ma rozwiązać, nie tylko finansowe, problemy pary. Ale los postanawia pokrzyżować plany chłopaka w czasie podróży tytułowym „Barbakanem”, pociągiem ekspresowym relacji Szczecin–Kraków.
Jak podkreślają organizatorzy Toruń Short Film Festival, decyzja widzów okazała się być też przedświątecznym prezentem dla torunian. Główną rolę w Barbakanie gra bowiem aktor wywodzący się z Torunia — Marek Kossakowski. Film dostrzeżono też na świecie. Otrzymał w tym roku nagrody M-nar Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Teheranie (Grand Prix), MFFK Curta Cinema w Rio de Janeiro (Najlepszy Film Fabularny) oraz International Student Film and Video Festival w Pekinie (Nagroda Publiczności).
Kolejne miejsca w głosowaniu widzów TSFF zajęły filmy: „Opowieści z chłodni” w reżyserii Grzegorza Jaroszuka oraz „Paparazzi” w reżyserii Piotra Bernasia.
Festiwal zamknął pokaz legendarnego niemego thrillera sprzed 90 lat — „Furmana śmierci” (Körkarlen) w reżyserii Victora Sjöströma z autorską muzyką na żywo zespołu Signal to Noise Ratio.
„Furman” to ekranizacja powieści noblistki Selmy Lagerlöf. Przez krytyków uważany za pierwsze arcydzieło szwedzkiego impresjonizmu. Ingmar Bergman powiedział o nim: Oglądam ten film co najmniej raz rok. Dla mnie był to przez wiele lat „film wszystkich filmów” i miał decydujący wpływ na moją twórczość.
Toruń Short FF jest istniejącym od 2008 roku festiwalem prezentującym dorobek polskiego i światowego krótkiego metrażu. Festiwal powołali do życia organizatorzy jednego z największych polskich letnich festiwali filmowych — MFF Tofifest. Od początku TSFF odbywa się w najnowocześniejszym w regionie kujawsko-pomorskim Kinie Centrum w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.