Wielokrotnie nominowany do Oscara wybitny irlandzki reżyser Jim Sheridan będzie gościem specjalnym 9. edycji MFF Tofifest w Toruniu. Autor „Mojej lewej stopy” i „W imię ojca” odbierze w Toruniu specjalnego Złotego Anioła oraz poprowadzi swój wykład mistrzowski „masterclass”. Wizycie towarzyszy przeglądy jego najważniejszych filmów.
Jim Sheridan odbierze w Toruniu specjalnego Złotego Anioła Tofifest za odwagę w podejmowaniu trudnych tematów i wybitne osiągnięcia w kinie światowym. Jest on niewątpliwie jednym z najwybitniejszych twórców kina światowego. Filmy zrealizowane przez Sheridana zdobyły łącznie 16 nominacji do Oscara, z których 6 otrzymał sam reżyser. Jest też laureatem Independent Spirit Award, nagród Goya i Donatello oraz Złotego Niedźwiedzia na Berlinale. Można zaryzykować stwierdzenie, że jego filmy zrobiły więcej dla zrozumienia ducha Zielonej Wyspy i konfliktu drążącego Irlandię Północną, niż wszystkie działania polityków razem wzięte. To Sheridan „odkrył” też fenomen Daniela Day-Lewisa, który dzięki roli w „Mojej lewej stopie” stał się laureatem Oscara.
Urodzony w 1949 roku w Dublinie Sheridan zaczynał od działań teatralnych (jego ojciec był reżyserem teatralnym), w tym wątku… czeskiego, czyli reżyserii sztuki „Dzielny wojak Szwejk” Jaroslava Haška. W kinie zadebiutował niezwykle mocno „Moją lewą stopą” („My Left Foot”, 1989). Szybko też zaczął być postrzegany jako potencjalny odrodziciel kina irlandzkiego. Tworzył kolejno „Pole” („The Field”, 1990) z monumentalną, nominowaną do Oscara rolą Richarda Harrisa, „Na zachód” oraz „W imię ojca” („In the Name of Father”, 1993) z kolejną znakomitą kreacją Day-Lewisa. Ostatni film należy do niezwykle ważnego w twórczości Sheridana wątku analizującego konflikt katolicko-protestancki w Ulsterze oraz rolę jaką grała w nim IRA. Z tym tematem reżyser zmierzył się później w 1996 w „Some mother’s son” (współreżyseria z Terry Georgem), w 1997 w „Bokserze” („Boxer”) oraz w 2002 jako producent głośnej „Krwawej niedzieli” („Bloody Sunday”) w reż. Paula Greengrassa.
Przenosiny i osiedlenie w USA stały się dla Sheridana inspiracją dla stworzenia dzieła niezwykle osobistego — „Nasza Ameryka” („In America”, 2003), mówiącego o życiu irlandzkich imigrantów, żyjących nielegalnie w Stanach. Amerykańska ścieżka Sheridana wiodła do współpracy z największymi gwiazdami. W 2005 roku stworzył biografię jednego z najsłynniejszych raperów świata 50 Centa „Get Rich or Die Tryin: The Story of 50 Cent”. W 2009 powstali „Bracia” („Brothers”) z Tobym Maguire, Natalie Portman i Jake’m Gyllenhallem. Warto też dodać, że piosenkę do filmu napisał Bono z U2, który wcześniej do obrazu „W imię ojca” użyczył słynnego „Pride: In the name of love”. Aktualnie Sheridan pracuje nad thillerem „Dream House”. W filmie pojawią się Rachel Weisz i Daniel Craig.
W ramach retrospektywy twórczości Sheridana na Tofifeście będzie można zobaczyć wszystkie najważniejsze filmy twórcy.
Sheridan dołączy do takich specjalnych gości Tofifest jak Jerzy Stuhr, Dagur Kari i Grzegorz Królikiewicz. Podczas Tofifest można też będzie spotkać się i wziąć udział w dyskusjach z Robertem Więckiewiczem, Magdaleną Boczarską, Krzysztofem Zanussim, Lechem Majewskim, Mahdi Naderim i innymi twórcami filmowymi.
Sheridan poprowadzi w Toruniu masterclass. Obowiązuje wstęp wolny z pierwszeństwem dla osób posiadających bilety na filmy Jima Sheridana, karnety bądź zestawy.
MASTERCLASS: Jim Sheridan
„Od scenopisarstwa do reżyserii filmowej. Indywidualne doświadczenie pisania scenariuszy i reżyserii: Moja lewa stopa, W imię ojca, Nasza Ameryka”