Wręczeniem Specjalnego Złotego Anioła za Niepokorność Twórczą Jerzemu Stuhrowi oraz drugim w Europie pokazem odrestaurowanej kopii „Mechanicznej Pomarańczy” Stanleya Kubricka rozpocznie się w sobotę 9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest w Toruniu. Wśród gości imprezy znaleźli się też sześciokrotnie nominowany do Oscara irlandzki reżyser Jim Sheridan oraz zdobywca Nagrody Akademii Jiri Menzel.
„Kręgosłupem ideologicznym” Tofifest pozostaje niepokorność i symbolizowana przez festiwalową „pomarańczkę” świeżość mówi dyrektor festiwalu Kafka Jaworska: „To właśnie nasz wrodzony, twórczy niepokój powoduje, że jesteśmy niepowtarzalni. Nie jesteśmy produktem festiwalowym, ale naturalnym handmade festiwalem. Od początku do końca”.
Program tegorocznego Tofifest zadowoli najbardziej wybrednych fanów kina. Widzowie zobaczą pierwsze w kraju zbliżenia na Nowe Kino Serbii i Młode Kino Litewskie, a także pierwszą polską panoramę brytyjskiego nurtu Młodych Gniewnych. Wizytom Mistrzów — Irlandczyka Jima Sheridana i Czecha Jiriego Menzla towarzyszą przeglądy filmowe. Obydwaj reżyserzy odbiorą w Toruniu przyznane im przez Tofifest Specjalne Złote Anioły. Wśród gości znajdzie się też twórca „Noi Albinoi” i „Zakochani widzą słonie” — islandzki reżyser Dagur Kari, który otrzyma Złotego Anioła dla wschodzącego twórcy kina europejskiego.
Specjalna retrospektywa filmowa poświęcona zostanie Grzegorzowi Królikiewiczowi. Reżyser, nazywany przez krytykę „polskim Andy Warholem” spotka się z widzami festiwalu, będzie promował książkowy wywiad-rzekę, jakie przeprowadzili z nim Piotr Kletowski i Piotr Marecki oraz poprowadzi masterclass. To najpełniejsza prezentacja poświęcona temu twórcy na polskich festiwalach filmowych.
Wśród gości i jurorów festiwalu znajdą się też Robert Więckiewicz, Marta Żmuda-Trzebiatowska, Paweł Sala, Borys Lankosz, Włodzimierz Niderhaus, Tadeusz Sobolewski, Przemysław Wojcieszek, Krzysztof Zanussi i inni (spotkania są otwarte dla widzów, program).
Różnorodny i bogaty jest program filmowy Tofifest. Festiwal otwiera projekcja zremasterowanej wersji „Mechanicznej Pomarańczy” Stanleya Kubricka. To drugi, po tegorocznym Cannes, pokaz tej wersji filmu, odbywający się za zgodą rodziny Stanleya Kubricka oraz Warner Bros. Entertainment Polska.
W głównym konkursie On Air startuje osiem „niepokornych” debiutów filmowych reprezentujących 10 krajów świata. Wśród nich takie perły jak „Schastye moye/My Joy” Sergeia Loznitsy (Ukraina–Niemcy–Holandia) będący brutalną przypowieścią o współczesnej Rosji, wywołującą, jak pisał krytyk Le Monde: „śmiech przez krwawe łzy”. Ważnym obrazem konkursu jest też „Siberia. Monamour” Slavy Rossa reprezentujący Rosję, czy serbski „Tilva Ros” Nikoli Razaica — opowieść o skejtach i pokoleniu YouTube na tle upadku wielkich kopalni i strajków robotniczych. Nie wolno zapominać o mówiącym o procederze handlu krwią i epidemii AIDS w Chinach „Black Blood” Miaoyan Zhanga. W konkursie zobaczymy też reprezentantów Belgii, Iranu, Polski i Francji.
Pozostałe konkursy to: międzynarodowy Shortcut, przeznaczony dla filmów krótkometrażowych w którym startuje 26 obrazów z 15 krajów (większość ma w Toruniu polskie premiery) oraz From Poland — konkurs kina polskiego z ciekawymi obrazami Macieja Cuske i Rafała Kapelińskiego.
Twórcom wywodzącym się z ziemi rodzinnej Tofifest — Kujaw i Pomorza — festiwal z wielką konsekwencją poświęca wiele miejsca już od pierwszej edycji. Buduje i kształtuje środowisko, prezentując lokalne filmy w paśmie Lokalizacje i wręczając nagrodę Flisak Tofifest. W tym roku trafi ona w ręce utalentowanego aktora Piotra Głowackiego („Oda do radości”, „Ukryci”, „Dom zły”) i cenionego dokumentalisty Marcina Sautera („Na północ od Kalabrii”, „Kino objazdowe”).
Podczas festiwalu odbędzie się poświęcony kinu regionalnemu dyskusyjny panel Lokalizacji, ale również spotkanie z cyklu Restart Polskiego Kina organizowane przez Ha Art! Odbędą się też lekcje mistrzowskie — masterclassy gości specjalnych festiwalu: Jima Sheridana, Jiriego Menzla i Grzegorza Królikiewicza, na które wstęp jest wolny.
Wieczory na Tofifest można spędzać nie tylko w kameralnych kinach, w jakich odbywa się festiwal, ale także w kinie plenerowym Open Space, ulokowanym w fosie i murach toruńskiego zamku krzyżackiego. Festiwal odbywa się w dniach 25 czerwca–1 lipca. Pełny serwis informacyjny znajdziecie na naszej stronie internetowej, na Facebookowym profilu oraz na blogu festiwalowym.
Tegoroczny Tofifest odbywa się pod hasłem: „Daj się zarazić… kinem”.