Już dziś, w sobotę 25 czerwca zaczynamy 9. edycję MFF Tofifest. Podczas gali otwarcia Specjalnego Złotego Anioła za Niepokorność Twórczą odbierze Jerzy Stuhr. Galę uświetni też drugi w Europie po Cannes pokaz zremasterowanej wersji arcydzieła Stanleya Kubricka „Mechaniczna pomarańcza”. Ruszają tez spotkania z gośćmi festiwalu, na które serdecznie zapraszamy wszystkich.
Prześladowany przez cenzurę „zbuntowany” film, w 40. rocznicę swojego powstania otworzy niepokorny Tofifest. Do tego wyjątkowego wydarzenia dojdzie dzięki uprzejmości rodziny Stanley’a Kubicka i dystrybutora filmu — firmy Warner Bros. Entertainment Polska. Widzowie będą mogli zobaczyć arcydzieło światowej kinematografii, w nowej, odrestaurowanej wersji, której pierwszy pokaz odbył się w maju 2011 podczas festiwalu w Cannes. Krytycy podkreślali wtedy, że dzieło Kubricka jest filmem ponadczasowym, a wizja „estetyki przemocy” stworzona przez reżysera podnosi film do rangi filozoficznej przypowieści. W Toruniu zobaczymy jedyną istniejącą kopię cyfrową w wersji polskiej, specjalnie wyprodukowaną na festiwal Tofifest. Pokaz odbywa się w wyjątkowym momencie. W tym roku mija bowiem 40 lat od nakręcenia „Mechanicznej Pomarańczy”. Nie zawsze jednak oceniano ten film jako arcydzieło. Gdy powstał, budził bardzo skrajne emocje. W 1972 roku otrzymał 4 nominacje do Oscara, 3 nominacje do Złotego Globu i 7 nominacji do BAFTA. Ale nagród nie było. Dlaczego? A czy można je było przyznać najbardziej zwalczanemu przez cenzurę filmowi lat 70.? Film wpisuje się w długą listę arcydzieł, które wyszły spod ręki Stanleya Kubricka, takich jak „Odyseja kosmiczna”, „Full Metal Jacket”, „Lśnienie” czy „Oczy szeroko otwarte”. Otwarcie 9. MFF Tofifest odbędzie się w partnerskim kinie Cinema City w Toruniu.
Nasza wideo-podróż po filmie „Mechaniczna pomarańcza”:
Podczas Gali Otwarcia Specjalnym Złotym Aniołem za Niepokorność Twórczą zostanie uhonorowany wirtuoz polskiego kina Jerzy Stuhr. Reżyser, scenarzysta, aktor, pedagog-artysta wszechstronny i pozbawiony obaw przed odkrywaniem nowych przestrzeni nie tylko w kinie, ale i teatrze, konsekwentnie wytyczający własną drogę twórczą. Dwukrotnie uhonorowany nagrodą aktorską w Gdyni, jest autorem wielkich dla polskiego kina kreacji w „Amatorze” Krzysztofa Kieślowskiego i „Wodzireju” Feliksa Falka. Równocześnie uznany w 2008 za „Komediowego aktora stulecia w Polsce”, jest twórcą kultowej postaci Maksa z „Seksmisji” Juliusza Machulskiego. Wielokrotnie nagradzany jako aktor i reżyser. Wśród jego nagród znajdują się trofea MFF w Wenecji, MFF Chicago, Złote Lwy FPFF w Gdyni, Polskie Orły, MFF Karlovych Varach czy Grand Prix MFF "goEast" w Wiesbaden.
Nasza wideo-podróż po twórczości Jerzego Stuhra:
Możecie spotkać się z Jerzym Stuhrem twarzą w twarz, jeszcze przed wieczorną galą. Otwarte spotkanie odbędzie się o 16.00 w Empiku na toruńskiej Starówce (Wielkie Garbary/Królowej Jadwigi).
* * *
A oto plan spotkań i najciekawszych wydarzeń towarzyszących na najbliższe dwa dni (śledź aktualne listy spotkań na www.facebook.com/tofifest).
25 czerwca, sobota
Spotkanie z laureatem Specjalnego Złotego Anioła za Niepokorność Twórczą — Jerzym Stuhrem
Spotkanie z twórcami filmu „Zakazany owoc nr 6”
Gala Otwarcia 9. MFF Tofifest i pokaz filmu „Mechaniczna Pomarańcza”
Wręczenie Specjalnego Złotego Anioła za Niepokorność Twórczą dla Jerzego Stuhra
26 czerwca, niedziela
Spotkanie z Lechem Majewskim
Spotkanie z Robertem Więckiewiczem
Spotkanie z Pablo Gonzalesem (reżyser „Leave not a cloud behind”)
Spotkanie z ekipą filmu „Lincz”:
Krzysztof Łukaszewicz (reżyser), Włodzimierz Niderhaus (producent)
Spotkanie z Krzysztofem Zanussim (reżyser)
Otwarcie wystawy Polskiego Plakatu Filmowego z kolekcji Krzysztofa Kucharskiego
Tofifest nocą — FestKlub ENERDE, ul. Browarna 6