X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Rosja, Syberia — ogólnie „Eastern Drift”

Poniedziałek, 27 czerwca, to czas mocnych filmów rozgrywających się w „Bezkresnej Rosji”, ale kręconych nie tylko przez rosyjskich twórców. Z widzami festiwalu spotkają się między innymi Magdalena Boczarska, Robert Więckiewicz i Przemysław Wojcieszek, a dzień podsumuje trudna dyskusja o przyszłości kina w regionie kujawsko-pomorskim.

Trzy filmy, trzy inne spojrzenia na Rosję, trzech reżyserów z innych krajów. Pierwszy to rosyjski „Sibir. Monamur / Siberia. Monamour” w reżyserii Slavy Rossa startujący w konkursie głównym On Air. W filmie nie widzimy jednak gigantycznych przestrzeni syberyjskich. Akcja umieszczona jest w dusznej, zamkniętej przestrzeni odciętej od świata wioski i chaty, w której mieszka starzec z wnuczkiem. To historia o tym, co decyduje o przeżyciu człowieka gdy giną wszystkie ważne dla niego rzeczy. Film jest drugim dziełem Rossa, który zdobył wiele nagród za swoje prace krótkometrażowe oraz debiutancki „Fat Stupid Rabbit”. Pokaz „Siberii…” w Toruniu jest polską premierą filmu.

Najbardziej utytułowanym filmem konkursu On Air jest „Schastye moe / My Joy” w reżyserii Sergei’a Loznitsy (koprodukcja Niemiec, Ukrainy i Holandii). Chociaż to nie jest film rosyjski, to właśnie Rosyjska Gildia Krytyków Filmowych uznała go za debiut roku 2010. Film otrzymał też Grand Prix festiwali w Tallinie, Mińsku, kijowskiego Molodist IFF oraz znalazł się w oficjalnej selekcji konkursowej w Cannes. Opowieść o podróży Gieorgija, rosyjskiego kierowcy tira przez kraj zmienia się szybko w ponadczasową, okrutną przypowieść o współczesnej Rosji. Krytycy podkreślali tragiczne piękno obrazu Loznitsy: „Film o strasznej, nieodgadnionej zagadce «rosyjskiej duszy»” pisano w ArtCinema, zaś krytyk Le Monde zaznaczał, że „My joy” wywołuje „śmiech przez krwawe łzy”.

Inne spojrzenie na Rosję proponuje najsławniejszy obecnie reżyser litewski Šarūnas Bartas. Jego „Eastern Drift” (koprodukcja Litwy, Francji i Rosji) to historia miłości litewskiego gangstera i rosyjskiej prostytutki na tle mafijnych rozgrywek w Moskwie. Genia mieszka na Litwie, ale interesy robi w Moskwie, z rosyjską mafią. Decyduje się z tym skończyć i wyjechać na zawsze na Zachód, ale przed tym wyjeżdża po raz ostatni do Moskwy, aby odebrać należne mu pieniądze. A tam czeka Sasha — jego wieloletnia kochanka i piękna prostytutka… Film otrzymał nagrodę Srebrnego Żurawia oraz Grand Prix na FF Black Nights w Tallinie. Bartas należy do tej grupy filmowców, którzy szczególnie chętnie dokumentują życie ludzi i społeczeństw z krajów po upadku ZSRR. Podobnie jak Aleksander Sokurow czy węgierski reżyser Bela Tarr, dotyka najtrudniejszych uczuć, mówi o ludziach, którzy nie potrafią uwolnić się od przeszłości ani spojrzeć w przyszłość. Filmy Bartasa charakteryzuje wyrafinowana estetyka — dzięki usunięciu w cień dialogów, skupia się on niemal wyłącznie na twarzach, gestach i pejzażach, tworząc kino minimalistyczne i nabierające charakteru uniwersalistycznego. Obraz, który ma w Toruniu polską premierę, to element niezwykle ciekawej, przygotowanej wspólnie z Vilnius Film Festival „Kino Pavasaris” panoramy Nowego Kina Litewskiego, która prezentowana jest w najbardziej progresywnej sekcji toruńskiego festiwalu — Forward!

Polecamy świetny artykuł na łamach Kulturalnego Torunia.

W poniedziałek przed widzami Tofifest kolejni goście festiwalowi. Po filmie „Różyczka” Jana Kidawy-Błońskiego, startującym w konkursie From Poland, podyskutują o nim Robert Więckiewicz i Magdalena Boczarska. W tym samym konkursie startuje „Konfident” Rafała Kapelińskiego, który spotka się po projekcji z widzami. Kapeliński to laureat kujawsko-pomorskiego nagrody filmowej Flisak Tofifest w 2006 roku, rodowity torunianin, znany z nagradzanej w całym świecie „Emilka płacze”. „Konfidenta” praktycznie w całości nakręcił w plenerach podtoruńskich — Ciechocinka i Nieszawy. Ciekawie zapowiada się z jednym z najbardziej niepokornych polskich reżyserów, Przemysławem Wojcieszkiem po projekcji filmu „Made in Poland”.

Dzień podsumuje Panel Lokalizacje — dyskusja o filmach twórców kujawsko-pomorskich oraz o idei Regionalnego Funduszu Filmowego okiem filmowców. Spotkanie będzie też promocją książki o kinie kujawsko-pomorskim w latach 1897–2011. Ta szkicowa monografia, wydana została w tym roku przez MFF Tofifest. To wyjątkowa książka, odkrywająca ponad 100 biografii filmowców związanych z regionem kujawsko-pomorskim. Od znanych jak Bogusław Linda, Grażyna Szapołowska, Jerzy Hoffmann, Kazimierz Karabasz, Leonard Pietraszak, przez nową falę — Roma Gąsiorowska, Magdalena Czerwińska, Piotr Głowacki, Olga Bołądź po nazwiska wielkie, ale zupełnie z regionem nie łączone jak torunianie kompozytor Kazimierz Serocki (muzyka do „Krzyżaków” i „Potopu”) czy Andrzej Słowicki twórca legendarnego DKF Kwant, na którym „wychowywał się” podobno Roman Gutek. Spotkanie będzie też dyskusją na temat przyszłości robienia kina w regionie rodzinnym Tofifest i szans na wyjście z impasu w walce o Regionalny Fundusz Filmowy. Zapowiada się więc gorąca dyskusja.

Dziś startuje też znakomita sekcja Tofifest, skierowane do dzieci, które chcą zostać filmowcami pasmo FILMOGRANIE. Te działanie ma już dwuletnią tradycję i cieszy się wielkim powodzeniem wśród dzieci. Odbywa się ono równocześnie w dwóch sekcjach „Biały królik, czerwony balonik, różowa pantera, czyli filmowe poranki dla najmłodszych (4–8 lat)” oraz Warsztaty „MIKRO w MAKRO. Filmowe kreatury” (8–14 lat). Obydwa działania maja miejsce w Szkole Podstawowej nr 1 na toruńskiej Starówce obok centrum festiwalowego w Baju Pomorskim. Możecie je śledzić na blogu.

Koniec dnia to oczywiście Tofifest nocą — FestKlub ENERDE. Od 22:00 grają muzycy: DUMP colektiw, DJ FUNKTION.

* * *

Co nas czeka we wtorek, 28 czerwca:

JIRI MENZEL PRZYBYWA!

Spotkania (po pokazach)

Tofifest nocą — FestKlub ENERDE, od 22:00 / muzyka: balkan groove / muzycy: koncert zespołu Tsigunz Turbo Balkan Groove / AFTER PARTY: muzyka bałkańska

Filmy (polecane)

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest