Środa upłynie pod znakiem wizyt ważnych gości Tofifest. Do Jiříego Menzla, który wczoraj odebrał Złotego Anioła, dołączą Dagur Kari i Grzegorz Królikiewicz. To także dzień dyskusji o filmie w ramach projektu Restart Polskiego Kina oraz ciekawe pokazy filmowe.
Na ekranach kin Tofifestu w środę zobaczymy między innymi filmy konkursu głównego On Air irański „Bedroud Baghdad / Farewell Baghdad” Mahdi Faweriego, belgijski „Adem / Oxygen” Hansa Van Nuffela oraz „Tilva Roš / Tilva Rosh” Nikoli Razaica.
Widzowie mogę tego dnia przebierać w spotkaniach. W Baju Pomorskim odbędzie się spotkanie z Dagurem Kari (Islandia), jurorem Tofifest 2011 i laureatem Złotego Anioła dla Wybitnego Młodego Artysty Kina Europejskiego. Kari to twórca w Polsce bardzo popularny. Autor takich dzieł jak „Zakochani widzą słonie” oraz „Noi Albinoi”. Po filmie „Ostre sledované vlaky / Pociagi pod specjalnym nadzorem” swój masterclass, czyli lekcję mistrzowską poprowadzi Jiri Menzel, uhonorowany we wtorek Specjalnym Złotym Aniołem Tofifest 2011. Tematem masterclassu będzie „Moja inspiracja Hrabalem”.
Przyjedzie też mistrz polskiego kina Grzegorz Królikiewicz, gość specjalny Tofifest 2011. Spotkanie z nim odbędzie się po pokazie filmu „Na wylot” prezentowanego w paśmie Kino Przyszłości G. Królikiewicza.
Retrospektywa Królikiewicza i jego wizyta na Tofifest są największymi przedsięwzięciami poświęconymi temu reżyserowi na polskich festiwalach filmowych. Tofifest jest partnerem znakomitej publikacji wydawnictwa Ha!Art, wywiadu-rzeki z Królikiewiczem pt. „Tworzę dla przyszłości”. Grzegorz Królikiewicz to reżyser i scenarzysta filmowy, pedagog i wychowawca pokoleń polskich filmowców. Twórca eksperymentalnych koncepcji filmowych. Porównywany przez krytyków do Andy Warhola czy Paula Morrisseya, wieloletni współpracownik Czesława Niemena. Nagradzany w Gdyni, Karlovych Varach czy Mannheim. Reżyser poprowadzi w Toruniu masterclass, spotka się z widzami festiwalu i otworzy retrospektywę swoich najlepszych filmów, wśród których zobaczymy „Na wylot”, „Tańczącego jastrzębia” czy „Przypadek Pekosińskiego”. Królikiewicz to kolejna wielka, wciąż nieodkryta postać kina prezentowana przez Tofifest. Toruński festiwal odkrywał już dla widzów polskich Holendra Theo Van Gogha, Szwajcara Alaina Tannera czy przybliżał brytyjczyka Kena Russela.
Bardzo ciekawie zapowiada się dyskusja w ramach projektu RESTART Polskiego Kina: „Nowe kino historyczne w Polsce — mnożenie narracji”. Udział w dyskusji biorą: Piotr Kletowski, Piotr Marecki, Joanna Ostrowska, Jakub Majmurek, Małgorzata Radkiewicz. Spotkanie tego think-tanku walczącego o „zrestartowanie” kina w Polsce, będzie otwarte dla widzów i gości festiwalu.
Równie ciekawe, choć zupełnie inne, jest spotkanie i projekcja dwóch, skromnych materiałów amatorskich sprzed 70 lat, których odkryciu towarzyszył Tofifest. Mowa o filmach „Toruń 1939” i „Warszawa 1938” pokazywanych w ramach pasma Lokalizacje. Poprowadzi je Szymon Spandowski z redakcji Nowości. To on dokonał odkrycia przedwojennych filmów dokumentalnych nakręconych przez filmowca-amatora Bogusława Magierę, przedstawiających Toruń i Warszawę z lat 1938–39. Filmy trafiły do regularnej prezentacji w Kinie Centrum CSW w Toruniu. Spotkały się z gigantycznym zainteresowaniem widzów. Odkrycie wzmogło zainteresowanie historią kina w Toruniu. Odkrycie części warszawskiej zaowocowało propozycją włączenia filmu z Warszawy w zbiory Filmoteki Narodowej i Muzeum Historycznego Miasta Warszawy.
Widzowie spotkają się też z Pawłem Kosuniem kierownikiem produkcji „Gdyby ryby miały głos” z konkursu Shortcut oraz z Mahdi Naderim reżyserem konkursowego „Farewell Baghdad”.
Dzień zamyka Tofifest nocą — FestKlub ENERDE gdzie od 22:00 zabrzmi JAM SESSION Enerde / Bar Stage: ZIGGY DUST.
* * *
Środa, 29.06.2011
Spotkania (po pokazach)
Tofifest nocą — FestKlub ENERDE: od 22:00 / muzyka: JAM SESSION Enerde / Bar Stage: ZIGGY DUST
Filmy (polecane)