X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Czwartek Jima Sheridana

W czwartek, 30 czerwca, na festiwalu pojawi się Jim Sheridan. Irlandzki mistrz, którego filmy zdobyły 16 nominacji do Oscarów, a on sam sześciokrotnie był nominowany do tej nagrody. Na ekranach kin Tofifest kolejne świetne filmy, a wśród spotkań najciekawiej zapowiadają się oczywiście lekcje mistrzowskie Sheridana i Grzegorza Królikiewicza.

Tofifest przybliży polskiemu widzowi postać zbuntowanego reżysera z Irlandii, Jima Sheridana. Autor Oscarowej „Mojej lewej stopy” z Danielem Day-Lewisem jest jednym z najwybitniejszych twórców kina światowego. Sześciokrotnie nominowany do Oscara zdobył Independent Spirit Award, nagrody Goya i Donatello oraz Złotego Niedźwiedzia Berlinale. Masterclass Jima Sheridana zaczyna się po projekcji filmu „Moja lewa stopa / My Left Foot”. Temat spotkania to „Od scenopisarstwa do reżyserii filmowej. Indywidualne doświadczenie pisania scenariuszy i reżyserii: Moja lewa stopa, W imię ojca, Nasza Ameryka”.

Grzegorz Królikiewicz, kolejny gość specjalny Tofifest 2011 — reżyser i scenarzysta filmowy, pedagog i wychowawca pokoleń polskich filmowców. Twórca eksperymentalnych koncepcji filmowych. Porównywany przez krytyków do Andy Warhola czy Paula Morrisseya, wieloletni współpracownik Czesława Niemena. Nagradzany w Gdyni, Karlovych Varach czy Mannheim. Twórca unikatowy, wciąż — jak się wydaje — niedoceniany w Polsce. Może dlatego że jest autorem nieoczywistym, wielopłaszczyznowym, zawsze szukającym własnego języka w kinie, telewizji, dokumencie. Właśnie takim jakich od lat prezentuje Tofifest. Dla kina fabularnego zrealizował tylko osiem tytułów. Każdy za to nagradzany i podziwiany. Nowator w języku filmowym. Stworzył koncepcję „przestrzeni filmowej poza kadrem”, w której znajdziemy wszystkie lub większość stosowanych w filmach tego reżysera rozwiązań formalnych. Masterclass Królikiewicza: „Moje Kino przyszłości — co jest poza kadrem?”, odbędzie się po projekcji filmu „Wieczne pretensje”.

Czeka nas też spotkanie z twórcami filmu „Cekaj me, ja sigurno necu doci / Wait for Me and I Will Not Come” w ramach panoramy Nowe Kino Serbii, spotkanie z twórcami filmu „Proste pragnienia” (konkurs From Poland) — Markiem Stacharskim (reżyser), Aleksandrą Nieśpielak i Markiem Kubiakiem (producent) oraz spotkanie z Ryszardem Kotysem aktorem grającym w „Erratum” Marka Lechkiego (konkurs główny On Air). Dzień spotkań zamknie dyskusja z reżyserem Januszem Majewskim, twórcą filmu „Mała matura” (konkurs From Poland).

Na ekranach Tofi znów duży wybór. W konkursie głównym On Air dwa obrazy — irański i polski. Chińsko-francuski debiut reżyserski Miaoyan Zhanga „Black Blood” zabiera nas do północnych Chin w pobliże skażonego ekologicznie terenu obok Wielkiego Muru. „Black Blood", w szokująco bezpośredni jak na Chiny sposób opowiada o procederze handlu krwią i szaleństwie epidemii AIDS. Jest też poetycką przypowieścią o głupocie człowieka i jego zachłanności. Pokaz na Tofifest jest polską premierą.

Dawno w Konkursie nie było polskiego filmu. W tym roku Polskę reprezentować będzie „Erratum”, film nieznanego dotąd szerszej publiczności reżysera Marka Lechkiego. To jeden z najbardziej interesujących polskich debiutów ostatnich lat, tym bardziej, że to debiut późny, nie do końca należycie doceniony. To historia o próbie odwrócenia nieodwracalnego — swojego dotychczasowego życia.

W ramach cyklu Młodzi Gniewni zobaczymy „Saturday Night and Sunday Morning / Z soboty na niedzielę” Karola Reisza. Kino Młodych Gniewnych pokazywało prawdziwą twarz Anglii, pozostawiając na boku tradycyjne środki wyrazu, zrywając więzy z tradycją i historią. Twórcy nurtu rezygnowali z perfekcyjności w montażu i grze aktorskiej. Stawiali na spontaniczną akcję kamery, a zamiast profesjonalnych aktorów przyprowadzali na plan naturszczyków. Ich kino miało obalać schematy, demaskować dwulicowość systemu, pokazywać nagą, często nieprzyjemną prawdę o świecie.

W konkursie Shortcut prezentacja kolejnych bloków filmowych wśród których zobaczymy „Triumph of the Wild”, „Beredtes Schweigen / Eloquent Silence”, „Leave not a cloud behind” czy „Deux Inconnus / The Strange Ones”. Warto zatrzymać się nad filmem „Cekaj me, ja sigurno necu doci / Wait for Me and I Will Not Come” Miroslava Momčilovića. To część panoramy Nowe Kino Serbii. Film opowiada o krzyżujących się ścieżkach uczuć kilku mieszkańców jednego z serbskich miast.

W ramach panoramy Młodego Kina Litewskiego niezaprzeczalnie warto polecić „Anarchy in Žirmunai”. To najbliższy duchowi Tofifest, zwanego niepokornym i zbuntowanym festiwalem spośród litewskich obrazów. To także reżyserski debiut Sauliusa Drunga. Anarchistyczne kino, które przeplata wątki młodzieńczego buntu, homoseksualnego uczucia dwóch dziewczyn i poszukiwania swojego miejsca w na ziemi. Film prezentowany jest w tym roku w oficjalnej selekcji prestiżowego Moscow FF. Scenariusz „Anarchy in Žirmūnai” otrzymał New Talent Award w Cannes w 2007 roku, a sam film dostał nagrodę za Najlepszy Debiut Roku Litewskiego Ministerstwa Kultury.

A nocą zapraszamy do FestKlubu ENERDE. Tym razem zabrzmi BIG FAT MAMA.

***

Co nas czeka w piątek, 1 lipca

Spotkania (po projekcji filmu)

Tofifest nocą — FestKlub ENERDE, od 22:00 / ENERDE AFTER PARTY „Zamykamy na kolejną edycję czekamy”: RESIDENTS NRD

Filmy (polecane)

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest