Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest na dzisiejszej konferencji prasowej ogłosił pełny program oraz nazwiska laureatów honorowych Złotych Aniołów. Otrzymają je znakomici aktorzy Daniel Olbrychski i Danuta Szaflarska oraz reżyser Jerzy Hoffman. Podczas rozpoczynającego się 18 października festiwalu w 16 pasmach pokazane zostanie ponad 150 filmów. Imprezie towarzyszy festiwal muzyczny Audiowizje.
Tofifest co roku honoruje wielkie osobowości polskiego i europejskiego kina. W tym roku Specjalny Złoty Anioł za Niepokorność Twórczą trafi w ręce Daniela Olbrychskiego (Potop, Ziemia obiecana, Brzezina), jednego z najważniejszych aktorów polskich. Anioły za całokształt twórczości otrzymywali już na Tofifest Geraldine Chaplin i Jiri Menzel. W tym roku uhonorowano nimi Danutę Szaflarską (Pokłosie, Pora umierać, Diabły Diabły) oraz nominowanego do Oscara reżysera Jerzego Hoffmana, twórcę ekranizacji Trylogii Sienkiewicza.
Wśród gości Tofifest znajdą się wybitny czeski reżyser Bohdan Slama, który odbierze specjalnego Złotego Anioła za wkład w rozwój kina europejskiego. Czech uznany został przez Variety za jednego z „10 reżyserów których twórczość należy obserwować”. Zasłynął nagrodzonym w Rotterdamie, San Francisco i Warszawie filmem Dzikie pszczoły/Wild bees, a jego Szczęście uhonorowano siedmioma Czeskimi Lwami oraz Złotą Muszlą w San Sebastian. Gościem Tofifest będzie też jeden z najlepszych twórców estońskich Ilmaar Raag, którego Nasza klasa otrzymała wyróżnienie i nagrodę specjalną na MFF w Karlowych Warach oraz dwie nagrody na Warszawskim FF.
W trzech składach jurorskich zasiądą między innymi: dyrektor Sofia International Film Festival Stefan Kitanov, reżyser Tomasz Wasilewski (Płynące wieżowce), aktorzy — Agata Trzebuchowska (Ida), Marcin Kowalczyk (Jesteś Bogiem) i Olga Bołądź (Skrzydlate świnie, Służby specjalne) oraz reżyser Robert Wichrowski (Francuski numer). Wśród gości pojawi się wielu reżyserów i aktorów filmów konkursowych.
Główne nagrody filmowe Tofifest — Złote Anioły — rozdane zostaną w czterech konkursach. W konkursie głównym dla światowych debiutów ON AIR, wystartuje 13 filmów, wśród których znalazło się nagradzane w Cannes Plemię/Plemya z Ukrainy czy polski Kebab & Horoscope. Polskie premiery będą miały w Toruniu m.in. zwycięzca festiwalu w Karlovych Varach Corn Island/Wyspa kukurydzy z Gruzji, czy nominowany do 12 izraelskich nagród filmowych Zero Motivation. W konkursie krótkometrażowym SHORTCUT zaprezentowane zostaną 33 filmy z 20 krajów. W konkursie polskim FROM POLAND wystartuje 11 tytułów, a wśród nich m.in. Huba i Onirica — PsiePole. Konkurs LOKALIZACJE przeznaczony dla filmów twórców związanych z regionem kujawsko-pomorskim, obejmie 22 tytuły, w tym tegorocznego zwycięzcę Konkursu Młodego Kina w Gdyni Mlecznego brata czy międzynarodowy projekt Bydgoszcz od świtu do zmierzchu.
Osią tematyczną tegorocznego Tofifest jest pasmo Zjawiska — Nordic Noir, czyli kino oparte o niezwykle popularne skandynawskie kryminały. Tofifest jako pierwszy w Polsce próbuje zanalizować ten rodzący się na naszych oczach nurt. Dlatego na plakacie festiwalu widnieje aktorka Noomi Rapace, wcielająca się w postać Lisbeth Salander z kryminalnej trylogii „Millenium” Stiega Larssona. W paśmie obejrzymy autorski wybór filmów przygotowany przez dyrektor festiwalu Kafkę Jaworską, m.in. Łowców głów/Hodejegerne z Nikolajem Coster-Waldau, Obywatela roku ze Stellanem Skarsgårdem czy Insomnię Erika Sjoldbjaerga, pierwowzór filmu Christophera Nolana o tym samym tytule.
Pasmo Viva Bałtyk! zaprezentuje wybrane filmy z Litwy, Łotwy i Estonii, a filmy flamandzkie i walońskie zderzą się w paśmie Flandria vs. Walonia. W tym paśmie zobaczymy polską premierę najnowszego filmu Braci Dardenne Two days one night z Marion Cotillard. Ukrainie poświęcono specjalne pasmo, w którym znajdzie się m.in. kandydat do Oscara Przewodnik/Povodyr czy film I’m Femen o liderce ruchu społecznego Femen Oksanie Shachko, która będzie gościem festiwalu.
Tofifest uczci 20-lecie śmierci Francois Truffaut prezentując retrospektywę jego filmów z Jules i Jim, 400 batów i jednym z ostatnich dzieł mistrza Ostatnie metro. Ciekawie zapowiada się pasmo Three Bs’, w którym zderzona zostanie twórczość trzech hiszpańskich reżyserów Luisa Garcii Berlangi, Luisa Bunuela i Juana Antonio Bardema., którzy jako pierwsi przeciwstawili się faszystowskiej dyktaturze Franco.
Prezentem dla widzów Tofi jest nowość — pasmo Lunatycy, pokazujące na nocnych seansach filmy Jodorowskiego, Bunuela i Lyncha. Przygotowano też pokaz nowej inicjatywy Tofifest — Movies From The Heart Of Poland, będącej wyborem 20 najciekawszych filmów stworzonych w XXI wieku przez filmowców z Kujaw i Pomorza. Przegląd promujący region oraz Toruń i Bydgoszcz, ruszy po festiwalu w podróż po Europie.
W trakcie Tofifest 2014 po raz pierwszy odbędą się AUDIOWIZJE, innowacyjny festiwal muzyczny, stawiający na wzajemne oddziaływanie dźwięku i obrazu. Mottem Audiowizji jest zdanie „Usłysz obraz, zobacz dźwięk”. Obejmą one dwa duże konkursy muzyczno-filmowe oraz kilka wydarzeń dodatkowych. O główną nagrodę konkursu Audiowizje Showcase zawalczy, aż 30 młodych grup muzycznych z całej Polski. Zwycięzcę wybierze publiczność, która wyłoni najlepszych muzyków oraz twórców najlepszych wizualizacji koncertowych. W konkursie Muzyka do nakręcenia, ekipa filmowa pod wodzą reżysera Bogdana Dziworskiego, zrealizuje teledysk do muzyki zespołu wybranego przez internautów. Konkurs współorganizują serwisy nuplays.pl i tlumtlum.pl.
12. MFF Tofifest odbędzie się w dniach 18–26 października 2014 w Toruniu, w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa oraz w Kinie Centrum CSW w Toruniu. Audiowizje Festival trwać będzie w dniach 21–25 października 2014 w centrum festiwalowym Tofifest oraz 5 klubach muzycznych na toruńskim Starym Mieście.