Jak co roku, w przededniu otwarcia festiwalu Tofifest wybieramy dla Was 15 najciekawszych filmów. To wybór ściśle subiektywny — możecie, ale nie musicie się nim kierować. Mimo wszystko, warto się z nim zapoznać, zanim ruszycie do Tofi-kin i wytyczycie sobie drogę pośród ponad 160 pozycji filmowych i 30 pozycji muzycznych.
Fascynujący dokument o jednej z liderek ukraińskiego ruchu protestu Femen, Oksanie Shachko. Dlaczego Femen-ki odsłaniają piersi by protestować przeciw Putinowi? Dowiecie się z filmu.
Zdobywca tegorocznego Srebrnego Lwa w Wenecji. Kameralne, osobiste dzieło nagradzanego na całym świecie twórcy filmów Dom durakov, Syberiada, Tango i Cash.
Film-prowokacja. Przewrotna opowieść o świecie polskiej muzyki i „powiatowego show-biznesu”. A zresztą, tak naprawdę kto wie o czym, skoro Tymon Tymański napisał scenariusz?
Zdobywca trzech nagród na tegorocznym Cannes. Unikatowy film bez słów, opowiadający o ukraińskiej, przeznaczonej dla głuchoniemych, szkole z internatem, w której panują gansgsterskie zasady. Aby w niej przetrwać, trzeba wejść w łaski tytułowego „plemienia”.
W tym roku na festiwalu w czeskich Karlowych Warach nazwany „najbardziej czeskim filmem festiwalu”. Uznany tydzień temu za najlepszy debiut prestiżowego Raindance FF w Londynie. Historia dwóch oszustów, którzy udając marketingowców mają uratować przed upadkiem hurtownię dywanów. Mocne.
Polacy kochający Czechy miłością bez granic stanowią rosnącą, lecz wciąż niejawną, sektę. Jednym z jej guru jest dziennikarz Mariusz Szczygieł. Film jest ekranizacją jego książki o Czechach, nakręconą przez czeskich reżyserów. Słowem, „czeski film”!
Nagroda jury Cannes 2014 za najlepszy film, kanadyjski kandydat do Oscara. Najnowsze dzieło „złotego dziecka kina światowego”, Xaviera Dolana. Tym razem — o matce.
Zanim Christopher Nolan zrobił Insomnię z Alem Pacino, była już Insomnia ze Stellanem Skarsgårdem (tym od Nimfomanki i nie tylko). Norweski pierwowzór hollywoodzkiego filmu jest idealnym wcieleniem nurtu Nordic Noir.
Najnowszy film ulubieńców jury w Cannes — braci Dardenne. Oparta na faktach historia kobiety, która ma dwa dni na to, by zatrzymać sąd kapturowy w swojej pracy.
Kontrowersyjne, szczególnie w Polsce, kino opowiadające o tym, do czego może prowadzić fanatycznie wyznawany katolicyzm.
Kolejny pierwowzór amerykańskiego blockbustera. Zanim powstał film z Rooney Mara i Danielem Craigiem, Szwedzi nakręcili dużo bliższą duchowi Trylogii Stiega Larssona wersję z Noomi Rapace jako Lisbeth Salander. Bonus: to właśnie z tego filmu pochodzi ujęcie z Noomi Rapace, które jest osią tegorocznej identyfikacji Tofifest.
Bydgoszcz jako reprezentant Poski w światowym projekcie opisującym wielkie miasta „Od świtu do zmierzchu”. Pod opieką Mirosława Dembińskiego (tegoroczny Flisak Tofifest), Macieja Drygasa i Jacka Bławuta powstał pierwszy w XXI wieku kompleksowy portret miasta Bydgoszczy i jej mieszkańców. Warte obejrzenia. Wyjątkowo zaś warte obejrzenia przez torunian.
Wielowarstwowa, piękna opowieść Mistrza Truffaut z Jeanne Moreau, Oskarem Wernerem i Henri Serre w rolach głównych. Historia o tym, jak wojna, narodowość i chore ideologie potrafią dzielić ludzi. Absolutnie obowiązkowy film dla fanów kina.
Historia niedoszłej zakonnnicy, zakończona legendarną dla kina sceną wulgarnej uczty żebraków upozowanych na wzór fresku Leonarda da Vinci Ostatnia wieczerza. Wielkie artystyczne wydarzenie. Dzieło oszczędne w środkach, skomponowane bez najmniejszych potknięć, w którym każda scena kryje drugie dno.
Nadchodzi godny następca Szeregowca Ryana Spielberga. Opowieść o załodze amerykańskiego czołgu o pieszczotliwej nazwie „Furia”, która w 1944 roku wykonuje straceńczą misje na tyłach hitlerowskich Niemców. Według krytyki — mocny kandydat do Oscara 2015.