Niedziela na Tofifest 2014 upłynęła pod znakiem pierwszych pokazów konkursowych On Air. Mogliśmy obejrzeć etiopsko-amerykański Difret w reżyserii Zeresenay Berhane Mehariego opowiadający o walce z przemocą wobec etiopskich dziewcząt. Film, co ciekawe, był współprodukowany przez Angelinę Jolie. Drugi obraz konkursowy to polska premiera filmu Droga Krzyżowa (Kreuzweg) w reżyserii Dietricha Brüggemanna z Niemiec. Obrazu pokazującego, do czego może prowadzić fanatycznie wyznawany katolicyzm.
Po pokazie specjalnym filmu Ida odbyło się spotkanie z odtwórczyniami głównych ról — Agatą Kuleszą i Agatą Trzebuchowską. Aktorki były bardzo bezpośrednie, wspaniale wchodziły w kontakt z widzami. Mówiono zarówno o kontekstach historycznych filmu (stosunki polsko-żydowskie), jak i całej filmowej kuchni, jaka doprowadziła do powstania tego arcydzieła. Wiele pytań dotyczyło także współpracy na planie doświadczonej aktorki — Agaty Kuleszy, z amatorką-debiutantką Agatą Trzebuchowską.
Widzowie spotkali się też z organizatorami partnerskiego węgierskiego festiwalu Mediawave — Violettą Vajdą i György Durstem. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się między innymi o bardzo złej sytuacji, jaka panuje na Węgrzech dla kina autorskiego i ambitnego. Po pokazach Shortcut mieliśmy z kolei okazję spotkać się z młodą, bułgarską reżyserką Aną Kitanovą — autorką filmu The Lighthouse Woman (Jenata ot fara). Opowiada on o Eddiem, który dowiaduje się, że jest adoptowanym dzieckiem. Wtedy zaczyna badać okoliczności tajemniczej śmierci swojej matki, która popełniła samobójstwo, skacząc ze szczytu latarni morskiej. Eddie nabiera podejrzeń, że matka została w rzeczywistości zamordowana.
Po filmie Jaskółka (The Caged Swallow) z konkursu From Poland odbyło się spotkanie z jego reżyserem, Bartoszem Warwasem. Debiut młodego Polaka to film wstrząsający, poruszający trudne tematy przemocy seksualnej w rodzinie i jej dalekosiężnych skutków. Reżyser w czasie spotkania odrzucał też zarzuty, że jego obraz to głos przeciwko religii, ale także nie apoteoza religijności, jak uznali co odważniejsi widzowie.
W Kinie Centrum CSW odbyły się pokazy dokumentu Ukraina. Narodziny narodu (Ukraine. The Birth of a Nation) w reżyserii Jerzego Hoffmana. Prezentacja tego monumentalnego opracowania filmowego o historii naszych sąsiadów jest jednym z najważniejszych powodów wizyty Hoffmana na Tofifest. Mistrz wczoraj odebrał też specjalnego Złotego Anioła za całokształt twórczości.
W kinie Domu Muz odbył się pokaz projektu Filmy z serca Polski (Films from the heart of Poland), prezentującego najlepsze produkcje kujawsko-pomorskie XXI wieku.
Polecamy w poniedziałek, 20.10.2014
- O g. 17.00 w „Od Nowie” odbędzie się specjalne spotkanie z laureatem Złotego Anioła 2014 — Jerzym Hoffmanem.
- W konkursie głównym On Air zobaczymy:
- Nagrodzony tytułem najlepszego debiutu Raindance London FF Kebab & Horoscope w reżyserii Grzegorza Jaroszuka. Po filmie, o g. 13.15 w „Od Nowie” spotkanie: Bartłomiej Topa, Grzegorz Jaroszuk, Piotr Żurawski,
- Nagrodzony w Gdyni i Koszalinie Hardkor Disko w reżyserii Krzysztofa Skoniecznego. Po filmie, o g. 16.45 w Kinie Centrum spotkanie: Krzysztof Skonieczny, Marcin Kowalczyk,
- A Blast w reżyserii Syllasa Tzoumerkasa (polska premiera). Po filmie, o g. 21.30 w Kinie Centrum spotkanie z reżyserem.
- W konkursie From Poland zobaczymy Bobry (Beavers). Po filmie, o g. 19.15 w Kinie Centrum spotkanie: Hubert Gotkowski, Marcin Kabaj.
Z filmów polecamy szczególnie:
- pierwowzór Insomnii Christophera Nolana czyli norweską Bezsenność (Insomnia) w reżyserii Erika Skjoldbjærga — pasmo Zjawiska: Nordic Noir,
- Główną ulicę Juana Antonio Bardema i Witaj nam, Mr. Marshall! Luisa Garcíi Berlangi — pasmo Mistrzowie: Three Bs,
- nagrodę jury tegorocznego Cannes — Mamę (Mommy) Xaviera Dolana — pasmo Forum 2013/2014,
- Majdan. Rewolucję godności znakomitego Siergieja Łoźnicy — pasmo Focus: Ukraina,
- pokazy drugiego i trzeciego seta konkursu Shortcut: filmy z Irlandii, USA, Iranu, Rosji, Francji, Włoch, Polski, Belgii, Słowacji i Niemiec.
Uwaga! Na koniec dnia dla fanów poezji Filmowy Slam Poetycki Tofifest o g. 20.30 w „Od Nowie”.
Polecamy we wtorek, 21.10.2014
- Konkurs główny On Air we wtorek reprezentują:
- opowieść o nawróceniu na islam w londyńskim półświatku — brytyjski Snow in Paradise w reżyserii Andrew Hulme’a,
- historia pewnego małżeństwa w kłopotach czyli szwedzki Turysta (Tourist) w reżyserii Rubena Östlunda (polska premiera) oraz
- największy przebój dnia — gruzińska Wyspa kukurydzy (Corn Island) w reżyserii George’a Ovashvili. Film wygrał tegoroczne Karlowe Wary i ma na Tofifest polską premierę.
- W konkursie polskim From Poland trzy ciekawe filmy:
- Polskie gówno (Polish Shit), a po filmie, o g. 21.10 w „Od Nowie” spotkanie: Tymon Tymański, Robert Brylewski, Agnieszka Glińska, Grzegorz Jankowski,
- Między nami dobrze jest (No Matter How Hard We Tried) w reżyserii Grzegorza Jarzyny oraz
- zabawnie portretujące naszą rzeczywistość Małe stłuczki (Little Crushes) w reżyserii Aleksandry Gowin i Ireneusza Grzyba, z którymi spotkamy się po filmie, o g. 17.30 w Kinie Centrum.
- Polecamy też film François Truffaut Strzelajcie do pianisty oraz obraz z pasma Viva Bałtyk! — litewskie Znikające fale (Vanishing waves) w reżyserii Kristiny Buožytė. Dla fanów krótkiego metrażu — czwarty rzut konkursu Shortcut; tym razem filmy z Argentyny, Belgii, Węgier, Ukrainy i Austrii.
- Zaczynają się również koncerty festiwalu Audiowizje Tofifest:
- Estrada Stage Bar Toruń — Benzin Machine i 30daysofline,
- Dwa Światy (główny klub festiwalowy Tofifest) — teatr improwizacji TGI Teraz,
- Kulturhauz — AlphaShip i Soundscape Mirror,
- NRD Klub — Stardust Memories i Tau Ne,
- Galeria i Kawiarnia Muza — Hulajdusza.