To była długa i trudna walka, która wreszcie zakończyła się powodzeniem. Finowie odzyskali niepodległość i to dokładnie 100 lat temu. Jest więc powód do świętowania. W obchody okrągłej rocznicy włącza się także Tofifest, który na Finlandię stawia od dawna. Nigdy nie godziliśmy się, by dokonania fińskich filmowców wrzucać do worka z napisem „kino skandynawskie” — mówi dyrektorka festiwalu Kafka Jaworska.
Dzięki pasmu filmowemu „100 × Finlandia”, przygotowanemu we współpracy z The Finnish Film Foundation, przekonamy się, że Finlandia to nie tylko genialny Aki Kaurismäki, skoki narciarskie i światowej sławy trunek. To przede wszystkim kino wypełnione porywającymi historiami o miłości silniejszej niż śmierć, wojnie, której rozmach na ekranie nie ustępuje produkcjom z Fabryki Snów, boksie, który zaraża jak w „Rockym” czy buncie z i bez powodu. Wspólnie odkryjemy najciekawsze obrazy fińskich twórców: od arcydzieł Akiego Kaurismäkiego, przez obiecujące debiuty, aż po legendarnego „Nieznanego żołnierza” i inne kultowe obrazy, które rozbijały bank na rozdaniu „fińskich Oscarów” — nagród Jussi przyznawanych od 1944 roku. Świat kojarzy Finlandię głownie z miastami Lahti i Kuusamo, których nazwy przewijają się nieustannie podczas relacji z konkursów skoków narciarskich. Na Tofifest będzie można przekonać się, że kino jest tam równie, o ile nie bardziej popularne — zapewnia Kafka Jaworska.
W Toruniu odbędą się polskie premiery filmów: „Star Boys”, głośnego debiutu operatora i dokumentalisty Visa Koisio-Kantiba oraz „They Have Escaped”, wciągającej i nieszablonowej opowieści o młodzieńczym buncie w reżyserii J.P. Valkeapää. W programie znalazł się także fiński kandydat do Oscara 2018: „Tom of Finland” — najnowszy film Dome Karukoskiego, twórcy popularnej w Polsce „Lapońskiej odysei” oraz „«Wściekły byk» po fińsku”, jak nazwano powalający debiut Juho Kuosmanena „Olli Maki. Najszczęśliwszy dzień jego życia”, nagrodzony w Cannes i uznany za odkrycie roku 2016 na Europejskich Nagrodach Filmowych. Film zdobył aż osiem „fińskich Oscarów”!
Na Tofifest pokazane zostanie również najnowsze dzieło mistrza fińskiego kina, Akiego Kaurismäkiego, „Po tamtej stronie chmur” — pierwszy film odpowiadający na kryzys uchodźców w Europie, ale bez politykowania, z dystansem i przymrużeniem oka, który przyniósł reżyserowi Srebrnego Niedźwiedzia na tegorocznym Berlinale i już uznawany jest za jeden z najważniejszych filmów fińskich. Być może z czasem doczeka się statusu arcydzieła, tak jak „Nieznany żołnierz" Edvina Laine’a z 1955 roku, który na Tofifest będzie miał swój pokaz specjalny.
Obraz opowiada o nieznanej w Polsce „wojnie kontynuacyjnej”, którą w latach 1941–1944 Finowie toczyli ze Związkiem Radzieckim. Nie mówi jednak o „wielkiej historii”, ale koncentruje się na przeżyciach zwykłych żołnierzy, ich rozterkach, wątpliwościach i tęsknotach. Mimo 60 lat od premiery, pokazane w nim dylematy pozostają aktualne także dziś, dlatego tego seansu nie można przegapić! — zachęca Kafka Jaworska.
Patronat Honorowy nad pasmem filmowym „100 × Finlandia” objął Konsul Honorowy Republiki Finlandii w Toruniu. 15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest, nazywanego „niepokornym festiwalem”, odbędzie się w Toruniu w dniach 21–29 października 2017.