Emilia Krakowska to niekwestionowana dama polskiego kina, widzowie kochają ja z temperament, który pokazuje w kinie i teatrze. Niezapomniana Jagna w ekranizacji „Chłopów” Reymonta i Malina w „Brzezinie” Andrzeja Wajdy podczas MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze odbierze specjalnego Złotego Anioła dla Damy Polskiego Kina.
Urodziła się w 20 lutego 1940 roku w Poznaniu. W 1963 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną W Warszawie. Ma na swoim koncie liczne role filmowe, teatralne i serialowe. Pracowała z wybitnymi reżyserami. Grała u Andrzeja Wajdy w 1970 roku namiętną chłopkę Malinę, w ekranizacji powieści Jarosława Iwaszkiewicza, potem w 1972 roku w „Weselu”, dwa lata później w „Ziemi Obiecanej”, w 1976 w „Smudze cienia” z kolei w „Bez znieczulenia” (1978) wcieliła się w rolę Wandy Jakowicz przyjaciółki głównej bohaterki filmu Ewy. Zagrała u Stanisława Barei w „Brunecie wieczorową porą” (1976), u Jerzego Kawalerowicza jedną z głównych ról w obrazie „Za co” (1995) czy u Andrzeja Kondratiuka z rolą Aliny pracowniczki Domu Pracy Twórczej „Muza” w „Jak to się robi” (1973).
Największy rozgłos i pamięć widzów przyniosła aktorce rola Jagny Paczesiówny w ekranizacji powieści Władysława Reymonta „Chłopi” w reżyserii Jana Rybkowskiego, najpierw w 1972 roku powstał serial telewizyjny, a rok później wersja kinowa. Jest to rola, która na trwałe wpisała się do kultury narodowej.
Takie role jak Jagna są wyjątkowe, są darem od losu dla aktora. Bo z jednej strony ma do czynienia z wybitnym tekstem literackim, a z drugiej gra w filmie na podstawie tego dzieła w gronie wybitnych artystów. Tak więc nigdy nie wyrzekłam się Jagny. Mam ją we krwi — powiedziała aktorka w wywiadzie dla PAP
Aktorka ma również na swoim koncie liczne role serialowe, grała m.in. w „Czterdziestolatku — 20 lat później” (1993) Jerzego Gruzy, w „Domu” (2000) Jana i Marcina Łomnickich czy wreszcie w „Na dobre i na złe” oraz w „Barwach szczęścia”.