„78 Days” i „Chłopi” zwyciężają 22. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze! Zwycięzcą konkursu głównego On Air został film „78 Days” Emiliji Gašič, a konkursu From Poland — „Chłopi” DK Welchman i Hugha Welchmana. Więcej »

Aktor a reżyser – spotkanie po projekcji „Wariatów”. Piątego dnia 22. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze odbyło się spotkanie z reżyserem Janem Jakubem Kolskim oraz aktorami Alicją Stasiewicz i Lechem Mackiewiczem w ramach projekcji „Wariatów” z konkursu From Poland. Więcej »

„Jestem ulepiona z nadziei” – spotkanie z Martyną Wojciechowską. W festiwalową sobotę odbył się pokaz specjalny filmu „Hope” w reżyserii Martyny Wojciechowskiej i Ewy Marcinkowskiej. Więcej »

Krwawa niedziela

Bloody Sunday · reż. Paul Greengrass
Irlandia, Wielka Brytania 2002, 107’

Pokazy

01/07, 18:45 · Kino Centrum

Trailer

Film, współprodukowany przez Jima Sheridana, jest fabularnym zapisem dramatycznych wydarzeń z 30 stycznia 1972 roku, kiedy z przedmieść Derry (zamieszkanego w większości przez katolików) w Irlandii Północnej wyruszył pokojowy marsz zorganizowany przez społeczny ruch Civil Rights. Centralną postacią obrazu jest protestant Ivan Cooper (Nesbitt), lokalny polityk. Mimo starań organizatorów nie udało się uniknąć starć z brytyjskim wojskiem, w których zginęło 14 osób. To wydarzenie, nazywane dziś Krwawą Niedzielą, stało się punktem zwrotnym w historii wielowiekowego konfliktu między Irlandczykami, którzy w większości są katolikami, a Brytyjczykami, wśród których przeważają protestanci. Po masakrze w Derry, Irlandia Północna stanęła w obliczu wybuchu wojny domowej. Wielu młodych ludzi wstąpiło w szeregi katolickiej organizacji terrorystycznej IRA i protestanckiej UVF, co rozkręciło spiralę przemocy trwającą już kilkadziesiąt lat.

Reżyser:Paul Greengrass
Scenariusz:Paul Greengrass
Muzyka:Dominic Muldowney
Zdjęcia:Ivan Strasburg
Montaż:Clare Douglas
Obsada:James Nesbitt, Allan Gildea, Gerard Crossan
Nagrody:Najlepsze telewizyjne zdjęcia i światło – BAFTA / Best TV Editing and Light, BAFTA (2003); Nagroda Jury Ekumenicznego – Najlepszy film w konkursie – Berlinale / Ecumenical Film Prize – Best Film in the Competition – Berlinale (2002); Nagroda Publiczności w konkursie Kino Światowe – Sundance / World Cinema Audience Award – Sundance (2002)