Nabór filmów na 23. Międzynarodowy Festiwal Filmowy TOFIFEST rozpoczęty! 15 stycznia 2025 roku rozpoczynamy nabór zgłoszeń do dwóch konkursów na 23. Międzynarodowy Festiwal Filmowy TOFIFEST. Wypełnione formularze przyjmujemy do 30 kwietnia. Więcej »

„78 Days” i „Chłopi” zwyciężają 22. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze! Zwycięzcą konkursu głównego On Air został film „78 Days” Emiliji Gašič, a konkursu From Poland — „Chłopi” DK Welchman i Hugha Welchmana. Więcej »

Black Blood

Black Blood · reż. Miaoyan Zhang
Chiny, Francja 2011, 123’

Pokazy

28/06, 21:45 · Baj Pomorski – sala A

30/06, 12:30 · Baj Pomorski – sala A

Xiaolin wie, że znajduje się blisko fabryki, gdy czarny dym wżera mu się w gardło. Stojąc na pokruszonym fragmencie Wielkiego Muru, słyszy z oddali terkot starego traktora i dostrzega kolejkę wieśniaków, którzy chcą sprzedać swoją krew. Xiaolin postawia, że tu wróci, aby sprzedać krew i opłacić czesne swojej córki. Niebawem na to samo decyduje się jego żona. Wspólnie postanawiają założyć firmę pobierającą krew pod nazwą „Ali Baba”. Wkrótce zaczyna to przynosić dochody, a na ich pustym niegdyś podwórku pojawia się stado owiec. Wydaje się, że ich życie toczy się w dobrym kierunku, ale katastrofa to tylko kwestia czasu.

Oboje stają się ofiarami nieuleczalnej choroby. Xiaolin i jego żona Xiaojuan są zaledwie dwiema spośród tysięcy ofiar zarażenia wirusem HIV, który co roku zbiera żniwo wśród osób sprzedających krew. Oboje rozpoczynają walkę o życie, a Xiaolin chodzi od drzwi do drzwi, starając się o adopcję swojej córki, Ying. Xiaojuan umiera, zostawiając Xiaolina samego z głodującą córką w opuszczonej stacji krwiodawstwa. Życie jednak toczy się dalej...

Reżyser:Miaoyan Zhang
Scenariusz:Miaoyan Zhang, Yang Zhihong
Muzyka:Andy F. Butler, Anette Bauer
Zdjęcia:Miaoyan Zhang
Montaż:Miaoyan Zhang
Obsada:Danhui Mao, Mengjuan Liu, Yingyang
Nagrody:Nagroda NETPAC – MFF w Rotterdamie / NETPAC Award – IFF Rotterdam (2011)

Miaoyan Zhang — urodził się w 1964 roku w Mandżurii. Dorastał w czasie rewolucji kulturalnej, co w zasadzie uniemożliwiło mu oglądanie filmów. W latach 90. otrzymał możliwość studiowania sztuki na uniwersytecie w Berkeley, dzięki czemu mógł nieustannie pochłaniać zagraniczne produkcje filmowe. Miaoyan zaczął z czasem pisać historie dotyczące współczesnych Chin. Z powodu państwowej cenzury żadna z nich nie ukazała się drukiem.