Seans w Kinie Tatry / A Screening at the Tatry Cinema / Igor Chojna / 2010 Polska / 27 min.
Dariusz Ambroszczyk prowadzi jedno z najstarszych łódzkich kin – Tatry. Jest szefem obiektu, a zarazem jego jedynym pracownikiem, w związku z czym do jego obowiązków należy sprzedawanie biletów, wpuszczanie na widownię, jak również wyświetlanie filmów. Choć pan Dariusz codziennie uparcie wyczekuje widzów, ci jakby zupełnie zapomnieli o jego kinie, odwiedzając je jedynie od przypadku do przypadku. Do mężczyzny zaczyna docierać, że kino, będące sensem jego życia, powoli chyli się ku upadkowi.
Igor Chojna urodził się w 1978 roku. Studiował reżyserię i fotografię oraz historię i nauki polityczne na Uniwersytecie w Toronto. Zrealizował kilka fabularnych filmów krótkometrażowych jak "Julia" (2007), "Przez szybę" (2009) i "Unwillingness" (2009) oraz dwa dokumentalne: "Tylu nas było" (2006) i "Seans w kinie Tatry".
Pogodna / Getting on / Renata Gabryjelska / 2009 Polska / 30 min
Opowieść o skomplikowanej więzi łączącej matkę i córkę. Dziewięćdziesięcioletnia Nina i jej niezamężna córka Alicja żyją razem w ciasnym mieszkanku. Ich łóżka dzieli czarny fortepian, symbol niespełnionej kariery muzycznej Alicji. Dziś ich życie kręci się wokół zespołu tanecznego dla seniorów, który obie z pasją prowadzą. Wydaje się, że praca rekompensuje im brak mężczyzn w życiu. Czy jednak na pewno?
Renata Gabryjelska jest absolwentką prawa na UW, marketingu na SGH oraz Warszawskiej Szkoły Filmowej. W Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy skończyła kurs dokumentalny i fabularny. Jej film dokumentalny “Janek” zdobył nagrodę na festiwalu „Młodzi i Film“ w Koszalinie i kilka innych nagród na festiwalach w Polsce, Czechach i Niemczech. Film fabularny „Szkiełko“ wyróżniony na festiwalu w Zamościu i zakwalifikowany na festiwal filmów studenckich w Gdyni.
Tam gdzie słońce się nie spieszy / Where the Sun Doesn't Rush / Matej Bobrik / 2009 / 18 min
Miejsce gdzieś na Słowacji, z białym budynkiem kościoła, niewielkim cmentarzem i ... wszechobecnym radiowęzłem. Najważniejszą wiadomością dnia może być wszystko, a na pewno informacja, czyj pogrzeb się odbędzie. Rytm dnia to rytm lokalnych ogłoszeń, pracy, posiłków, obrzędu i odpoczynku. Czas się tu zatrzymał.
Matej Bobrik urodzony w 1982 roku w Pradze. Ze względu na pracę ojca dużo podróżował. Mieszkał m.in. na Słowacji, w Egipcie i Australii. Obecnie student Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Przyjechał na studia ze Słowacji.
Nowa / Tomasz Olejarczyk / 2009 Polska / 20 min
Samotna 17-latka Ania (tytułowa Nowa) szuka akceptacji w grupie rówieśników uprawiających ryzykowane, miejskie zabawy. Swoje starania okupuje utratą wiary w sens wyznawanych wartości. Nie mając nic do stracenia Ania wymyśla karkołomną zabawę, mającą dać do myślenia grupie, a zwłaszcza jej przywódcy - Czarnemu. Film powstał na motywach opowiadania Anny Czajki pt. „Moc słowa” i nawiązuje do II przykazania Dekalogu: „Nie będziesz brał imienia Pan Boga Twego nadaremno”.
Tomasz Olejarczyk urodził się w 1974. Jest aktorem, scenarzystą i reżyserem. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną we Wrocławiu. Wraz z reżyserem Jarosławem Sztanderą współtworzył obsypaną nagrodami w kraju i za granicą krótkometrażową fabułę pt. „Luksus”.
Inwentaryzacja / Inventory / Paweł Łoziński / 2010 Polska / 9 min
Cmentarz Żydowski przy ulicy Okopowej w Warszawie liczy 30 hektarów i leży w centrum miasta. Tutaj to odbywają się prace inwentaryzacyjne, których celem jest próba odtworzenia zaginionego miasta. Dokument Pawła Łozińskiego to krótka, metaforyczna opowieść podejmująca problem pamięci, tożsamości, odnajdywania śladów po wcale nie tak dalekiej przeszłości. Kamera koncentruje się na szczegółach, obrazując palce wędrujące po zatartym napisie czy mozolny proces odcyfrowywania odgrzebanych z ziemi liter, bo przecież każda z nich ma jakieś znaczenie.
Paweł Łoziński urodził się w 1965 roku. Syn Marcela Łozińskiego. Reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych i fabularnych, producent filmów dokumentalnych. W 1992 roku ukończył wydział reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Jest laureatem wielu nagród głównych na festiwalach filmowych, m.in. nagrody za debiut reżyserski za film "Kratka" na Festiwalu Filmów Polskich w Gdyni, Złotego Lajkonika za filmy "Taka historia" i ,,Siostry" na festiwalu polskich filmów w Krakowie i głównej nagrody za "Taką historię" na festiwalu w Lipsku.