Zapraszamy na kolejną, trzecią już edycję warsztatów FILMOGRANIE! FILMOGRANIE to niezwykle kreatywna forma edukacji filmowej dla dzieci i młodzieży, towarzysząca Międzynarodowemu Festiwalowi Filmowemu TOFIFEST.
Ten transdyscyplinarny projekt łączy działania skupione wokół szeroko pojętego filmu, fotografii, dźwięku, edycji obrazu z formami akcji artystycznych, praktyk fotograficznych; bada także relacje między postrzeganiem wizualnym a sferą dźwięku. FILMOGRANIE upowszechnia wiedzę na temat kina jako syntezy sztuk, pozwala poznać wielowątkowy i skomplikowany proces twórczy, który towarzyszy sztukom wizualnym. Na tegoroczny program składają się trzy bloki, z których każdy przeznaczony jest dla innego odbiorcy:
- Śniadanie na księżycu! Kosmiczne poranki filmowe — w trakcie trwania festiwalu Tofifest odbędą się specjalne seanse, połączone z działaniem warsztatowym oraz niezwykłymi śniadaniami dla najmłodszych filmowych obieżyświatów. Podczas spotkań wspólnie prześledzimy fantastyczne przygody oraz podróże w czasie i przestrzeni wybranych bohaterów.
- czas: 20–21.10.2012, od 10.00 do 12.00
- wiek uczestników: 4–8 lat
- miejsce: Aula I Liceum Ogólnokształcącego, ul. Zaułek Prosowy 1
- Montaż, triki, ekspozycja! — dedykowane starszym uczestnikom. W trakcie warsztatów dzieci i młodzież przyjrzą się pracy na planie filmowym; będą mieli okazję wcielić się w role twórców sztuk audiowizualnych, aktorów i scenografów. Efektem działań będzie stworzenie krótkiej etiudy filmowej. Inspirację dla działań warsztatowych stanowi sylwetka i dzieło Georges’a Melies — ojca kinematografii, mistrza filmowej iluzji, niezwykłego montażu i triku filmowego.
- czas: 20–21.10.2012, od 14.00 do 17.00
- wiek uczestników: 8+ lat
- miejsce: Aula I Liceum Ogólnokształcącego, ul. Zaułek Prosowy 1
- Film od kuchni — filmowa edukacja dla przedszkolaków
- czas: 22–23.10.2012
- miejsce: Przedszkole Leśny Ludek
Projekt Filmogranie! przeznaczony jest dla grupy dzieci i młodzieży, która chciałaby poszerzyć swoją wiedzę na temat sztuki filmowej. Wszystkie działania odbywają się bezpłatnie.
Obowiązują zapisy na warsztaty za pośrednictwem formularza umieszczonego u dołu tej strony.
Podsumowaniem projektu będzie wydanie DVD z materiałami audiowizualnymi, powstałymi w ramach przedsięwzięcia, dofinansowane w ramach programu Mikrowsparcia Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Każdy z uczestników będzie miał wpływ na jego ostateczny kształt. Zarejestrowany i poddany refleksji proces realizacji warsztatów, a także utworzone przez uczestników licznych działań materiały filmowe staną się szeroko dostępnym materiałem promocyjnym i edukacyjnym. Prezentacja wydawnictwa DVD wraz z towarzyszącą jej wystawą wielkoformatowej fotografii — fotosów z planu zdjęciowego będzie miała miejsce 6 grudnia 2012w toruńskim Kinie Centrum.
Prowadzący działania
- Stowarzyszenie SZTUKA CIĘ SZUKA — działania stowarzyszenia to laboratorium artystycznej i estetycznej edukacji. Misją programu SZTUKA CIĘ SZUKA! jest prowadzenie kreatywnych, inspirujących i innowacyjnych działań przybliżających w twórczy sposób problematykę szeroko pojętej kultury. Stosowany przez nas model edukacji „wszyscy uczą się od wszystkich” zakłada partycypację jak najszerszej grupy ludzi, w tym przede wszystkim lokalnej społeczności.
- Katarzyna Jankowska — absolwentka malarstwa Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu oraz podyplomowych Muzealniczych Studiów Kuratorskich UJ w Krakowie. Związana ze środowiskiem toruńskich organizacji pozarządowych, Przewodnicząca Zarządu Fundacji Fabryka UTU. Autorka koncepcji i scenariuszy warsztatów oraz działań edukacyjno-artystycznych, członkini Stowarzyszenia SZTUKA CIĘ SZUKA.
- Marta Karalus — absolwentka etnologii i antropologii kulturowej UMK w Toruniu. W latach 2009–2011 kuratorka edukacji w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, członkini kolektywu CoCa. Prezes Stowarzyszenia Sztuka Cię Szuka oraz członkini Fundacji Fabryka UTU, prowadząca warsztaty edukacyjne w ramach działań powyższych organizacji pozarządowych.
- Sebastian Płocharski — absolwent UMK w Toruniu oraz AGH w Krakowie. Multimedia designer, założyciel pierwszej w Polsce internetowej telewizji wspinaczkowej Psycha.tv. Członek grupy filmowej „Wunderbaum”, założyciel „bezciśnieniowego toruńskiego offu”, który w przyszłości miałby stać się platformą wymiany doświadczeń lokalnych twórców. Członek Rady Fundacji You Have It, organizatora m.in. międzynarodowych warsztatów pod patronatem europejskiego programu „Młodzież w działaniu”.
- Małgorzata Replińska — fotografka, studentka Projektowania graficznego UMK w Toruniu.