X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Jury ON AIR

Marek Lechki

Urodził się w 1975 roku w Brzegu Dolnym, przez kilkanaście lat mieszkał w Wołowie. Jest reżyserem, scenarzystą i producentem, członkiem Polskiej Akademii Filmowej. Ukończył reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W rok po ukończeniu studiów w 2002 roku wyreżyserował film wg własnego scenariusza zatytułowany Moje miasto. Film wyprodukowała Telewizja Polska w ramach telewizyjnego cyklu Pokolenie 2000. W 2010 roku wyprodukował i wyreżyserował film fabularny pt: Erratum, który był prezentowany na wielu festiwalach w kraju i za granicą i wielokrotnie nagradzany — m.in. w 2011 roku zdobył Złotego Anioła w konkursie ON AIR na Festiwalu TOFIFEST. Marek Lechki jest również wykonawcą i kompozytorem muzyki alternatywnej. Grał w grupach Stephans, Kill-Off oraz Art. Obliterans.

Violetta Vajda

Od 2003 roku pracuje dla festiwalu multimedialnego MEDIAWAVE Another Connection, który jest jednym z najstarszych festiwali organizowanych na Węgrzech. Odpowiada za kierowanie pracami na programem filmowym festiwalu i jest członkinią komisji selekcyjnej. Była koordynatorką przy kilku projektach artystycznych oraz warsztatach filmowych i fotograficznych, a także programach dla młodzieży.

Iliana Kitanova

Urodziła się w Sofii, w 1967 roku. Jest aktorką filmową i teatralną. W 1990 roku ukończyła Narodową Akademię Sztuki Filmu i Teatru (NATFA). Zadebiutowała na ekranie w filmie legendy kina bułgarskiego, Rangela Vulchanova, pt. A teraz dokąd... 20 lat później zagrała w drugiej części tego filmu, Which Way Today, w którym wystąpili ci sami aktorzy i ta sama ekipa techniczna. Wystąpiła również w filmach nakręconych przez Georgy Djulgerova (The Camp and You Are So Pretty, My Dear) oraz Radoslava Spassova (Day of Forgiveness i Skradzione oczy). W latach 1997–2012 uczyła wymowy scenicznej w NATFA.

Tomasz Raczek

Urodził się w 1957 roku w Warszawie. Ukończył wydział wiedzy o teatrze w warszawskiej Akademii Teatralnej (1981), pisząc pracę magisterską na temat mówienia w telewizji. Jest krytykiem filmowym i publicystą, wydawcą, dyrektorem kanałów filmowych tv, autorem programów telewizyjnych i radiowych. Stworzył słynny duet z Zygmuntem Kałużyńskim znany z zażartych sporów o filmy prowadzonych zarówno w telewizji, jak i drukowanych w prasie i książkach. Jako recenzent teatralny i filmowy publikował m.in. na łamach „Rzeczpospolitej”, „Polityki”, „Przeglądu Tygodniowego”, „Teatru”, „Filmu”, „Kina”, „Ekranu”, „Cinemy“, „The European”, „The Montreal Gazette”, „Pani” i „Wprost”. Jest laureatem Wiktora oraz nagród za osiągnięcia w dziedzinie krytyki artystycznej (m.in. Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego).

Był redaktorem naczelnym miesięcznika „Film” w latach 2012–2013. Pełnił też funkcję kierownika literackiego Teatru Komedia w Warszawie, Teatru Rozrywki w Chorzowie, Teatru Muzycznego w Gdyni oraz Zespołu Filmowego „Oko”. W roku 2002 wraz ze swoim życiowym partnerem, Marcinem Szczygielskim, założył wydawnictwo specjalizujące się w wydawaniu książek o mediach i pisanych przez ludzi mediów — Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego. Jest autorem książek takich jak Pies na telewizję, Karuzela z madonnami, Karuzela z herosami, Karuzela z idolami oraz napisanych wspólnie z Zygmuntem Kałużyńskim: Perłowej ruletki, Poławiaczy pereł, Pereł do lamusa, czy długo oczekiwanego, przygotowanego tuż przed śmiercią Kałużyńskiego Alfabetu na 4 ręce, zawierającego rozmowy o najważniejszych ludziach, pojęciach i uczuciach w życiu obu Autorów. Ich rozmowy o kinie i ulubionych filmach złożyły się na pięciotomowy leksykon X muzy zatytułowany Perły kina.

Norah McGettigan

Urodziła się w 1976 roku w północno-zachodniej części Irlandii. Pracuje jako scenarzystka filmowa i teatralny oraz reżyserka. Zdobyła licencjat północnoirlandzkiego uniwersytetu w Ulsterze oraz tytuł magistra reżyserii filmowej w łódzkiej PWSFTviT.

Dwa z jej filmów, tj. The Water Fight i Pieśń dla Rebeki zostały wybrane oficjalnie do konkursu Cinéfondation, który odbywa się w ramach MFF w Cannes. Jak to jest być moją matką, jej ostatni film krótkometrażowy, został wyprodukowany w warszawskim Wajda Studio i spotkał się z ogromnym sukcesem, otrzymując nagrody na festiwalach w całej Europie.

Norah ukończyła właśnie prace nad swoim debiutem pełnometrażowym Ostoją (sfinansowanym przez IFB), wyprodukowanym przez Venom Films z Dublina (www.venom.ie), we współpracy z warszawskim Wajda Studio.

Norah jest obecnie wykładowcą w łódzkiej PWSFTviT oraz pracuje równolegle nad dwoma projektami filmowymi.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest