Urodził się w 1964 roku w Katowicach. Jest scenarzystą i reżyserem, który całe swoje zawodowe życie związał ze Śląskiem. Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Śląskim w 1989 r., studium scenariuszowe PWSFTViT w 1990 r. oraz studia reżyserskie Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Ślaskiego w 1995 roku. Jest autorem nagradzanych filmów dokumentalnych Przez nokaut i Jestem mordercą, spektakli telewizyjnych: Fryzjer, Padnij, Rodzinny Show oraz filmów fabularnych Inferno (w ramach Pokolenie 2000), Barbórka (z telewizyjnego cyklu Święta polskie) oraz wielokrotnie nagradzanego filmu Drzazgi (2008). Wyreżyserował też sporo odcinków popularnych seriali takich jak Kryminalni czy Na dobre i na złe.
Najnowszy film reżysera — Chce się żyć, który miał premierę w tym roku, już zdobył międzynarodowe uznanie na 37. Międzynarodowym Festiwalu w Montrealu, otrzymując Grand Prix, nagrodę publiczności i nagrodę jury ekumenicznego.
György Durst urodził się w 1951 roku, w węgierskim mieście Okány. Z zawodu jest producentem, który postanowił poświęcić swoją karierę na wspieranie rozwoju nowych, młodych generacji twórców filmowych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki na Węgrzech i w innych krajach. Swoją karierę rozpoczął od pracy w Béla Balázs Studio, w latach 1974–76, a następnie stał się kierownikiem warsztatów Image-Shade and Danube Workshops. Durst jest założycielem fundacji Premier Plan Fund, której zadaniem jest wspieranie debiutujących filmowców. Zajmował się także wspieraniem i organizowaniem Transylvanian Film-Tett Film Camp. Obecnie pracuje dla kanału Danube Television, gdzie od 2002 roku zajmuje stanowisko dramaturga i kierownika.
Za swoją działalność producencką otrzymał kilka nagród w kraju i za granicą. Od 2005 roku przewodniczy Węgierskiej Federacji Klubów Filmowych. Wcześniej, od 1998 roku, zajmował stanowisko przewodniczącego Zespołu Doradców w fundacji Mediawave.
Na początku 2010 roku otrzymał zaszczyt członkostwa w Głównym Zespole Doradców przy Publicznej Węgierskiej Fundacji Filmowej.
Jonas Matzow Gulbrandsen urodził się w 1982 roku, w Norwegii. Jest nagradzanym reżyserem, który w 2011 roku ukończył łódzką PWSFTviT. Jonas sam pisze scenariusze do reżyserowanych przez siebie filmów, które najczęściej są prostymi opowieściami o ludziach, mającymi uniwersalne przesłanie. Debiutował filmem krótkometrażowym Darek (2009), który zdobył nagrodę Amandy (najważniejsze wyróżnienie norweskiego przemysłu filmowego). Jego filmem dyplomowym był Wszystko będzie dobrze (2011), który zdobył szereg nagród w Norwegii i na świecie. Film miał swoją premierę na MFF w Rotterdamie, a Jonas otrzymał drugą z kolei nominację do nagrody Amandy, a także zdobył nagrodę za Najlepszy Europejski Film Krótkometrażowy na prestiżowym festiwalu Premier Plans we francuskim Angers. W chwili obecnej Jonas przygotowuje się do nakręcenia debiutu fabularnego.
Piotr Kletowski urodził się w 1975 roku. Jest filmoznawcą i adiunktem na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ oraz Kulturoznawstwie Krakowskiej Akademii im. Andrzeja-Frycza Modrzewskiego, a także założycielem i wykładowcą Krakowskiej Szkoły Scenariuszowej. Jest autorem licznych publikacji na temat filmu m.in. monografii Takeshiego Kitano (Śmierć jest moim zwycięstwem — kino Takeshiego Kitano, Kraków 2001), Stanleya Kubricka (Filmowa Odyseja Stanleya Kubricka, Kraków 2006) kina japońskiego (Sfilmować duszę, krótka historia kina japońskiego, Kraków 2006) oraz pionierskiej analizy dorobku głównych kinematografii dalekowschodnich (Kino Dalekiego Wschodu, Warszawa 2009). Wraz z Piotrem Mareckim przeprowadził kilka wywiadów-rzek z mistrzami polskiego kina autorskiego: Andrzejem Żuławskim (Warszawa, 2008), Grzegorzem Królikiewiczem (Kraków, 2011) i Piotrem Szulkinem (Kraków, 2012). Założył, działającą od 2005 r., Otwartą Akademię Kina Japońskiego przy Centrum Kultury i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie. Współpracuje z „Kinem”, „Kwartalnikiem filmowym” i „Ha!artem”. Programuje także Dyskusyjny Klub Filmowy przy Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.