W tym roku aż trzy polskie filmy znalazły się na shortlistach do Oscara, z których wybrane zostaną ostateczne nominacje. Nominacje do Oscarów zostaną ogłoszone 15 stycznia 2015 roku czyli pojutrze. Laureatów poznamy zaś 22 lutego.
Najwięcej mówi się o walce o Oscara dla filmu nieanglojęzycznego. Na tej shortliście znalazło się dziewięć filmów, które walczą o nominację. Do finałowego etapu przejdzie pięć z nich (opisy tych filmów poniżej)
Dwie polskie produkcje znalazły się także na shortliście do Oscara dla krotkometrażowego filmu dokumentalnego. Wyróżnienie otrzymały obrazy "Nasza klątwa" Tomasza Śliwińskiego i "Joanna" Anety Kopacz. Polskie tytuły walczyć będą z sześcioma innymi dziełami. (opisy tych filmów poniżej)
Jezeli dodać do tego plotki o szansie na nominacje do Oscara za rolę drugoplanową dla Agaty Kuleszy ("Ida"), to oczekiwanie na ogłoszenie nominacji bedzie nad Wisłą bardzo nerwowe.
* Oscarowa shortlista do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego:
* Dzikie historie (Argentyna), reż. Damián Szifrón
Niedocenianemu muzykowi, biznesmenowi, pannie młodej, znanemu milionerowi, kelnerce oraz specjaliście od materiałów wybuchowych puszczają nerwy. (film w paśmie FORUM na Tofifest 2014)
* Mandarynki (Estonia), reż. Zaza Urushadze
Jesień 1992 roku, Abchazja walczy o odłączenie się od Gruzji. Dwaj plantatorzy mandarynek znajdują rannych żołnierzy walczących po przeciwnych stronach. (film w paśmie FORUM na Tofifest 2014)
* Wyspa kukurydzy (Gruzja), reż. George Ovashvili
Jest 1992 rok, trwa wojna abchasko-gruzińska. Na jednej z wielu wysepek w środku nurtu rzeki mieszka stary, gruziński rolnik Abga i jego nastoletnia wnuczka Asida, którzy usiłują uprawiać na niej kukurydzę. Otaczają ich patrole wojskowe obu stron. Pewnego dnia dziewczynka odkrywa, że na wyspie ukrył się młody, gruziński żołnierz. Idylla Kukurydzianej Wyspy się kończy. (film otrzymał nagrodę jury studenckiego i wyróżnienie Jury na Tofifest 2014)
* Timbuktu (Mauretania), reż. Abderrahmane Sissako
Nie daleko od starożytnego miasta Timbuktu w afrykańskim państwie Mali, żyje pasterz bydła, dumny Kidane. Mieszka wśród piasków z żoną, córką i młodym pasterzem. Wokół szaleje terror islamskich dżihadystów z Al-Kaidy. Ludzie cierpią. Muzyka, śmiech, papierosy, a nawet piłka nożna zostały zakazane. Kobiety stały się cieniami. Codziennie sądy wydają wyroki tragiczne i absurdalne wyroki. Kidane i jego rodzina zyją spokojnie na uboczu chaosu, który panuje w Timbuktu. Ale ich przeznaczenie zmienia się gwałtownie.
* Lucia de B. (Holandia), reż. Paula van der Oest
Thriller psychologiczny, oparty na jednej z najbardziej kontrowersyjnych spraw sądowych w Holandii. Pielęgniarka Lucia, zostaje skazana na dożywocie za domniemane zamordowanie w szpitalu co najmniej siedmiorga dzieci i osób starszych.
* Ida (Polska), reż. Paweł Pawlikowski
Przed złożeniem ślubów zakonnych Anna zgodnie z zaleceniem matki przełożonej odwiedza swoją ciotkę. Razem ruszają w podróż, która pomoże im obu odkryć, kim są. (film prezentowany na Tofifest 2014)
* Lewiatan (Rosja), reż. Andriej Zwiagincew
Kola, jego młoda żona Lila i syn Roma stają w obliczu eksmisji z własnego domu. Z pomocą znajomego prawnika Kola walczy ze skorumpowaną strukturą władzy. (film w paśmie FORUM na Tofifest 2014)
* Turysta (Szwecja), reż. Ruben Östlund
Szwedzka rodzina wyrusza we francuskie Alpy na narty. Niespodziewane zejście lawiny zmienia ich sielankową wyprawę w piekło. (film otrzymał nagrodę jury młodych i Srebrnego Anioła dla najlepszego reżysera na Tofifest 2014)
* Libertador (Wenezuela), reż. Alberto Arvelo
Historia Simona Bolivara, który stoczył ponad sto bitew przeciwko hiszpańskiemu imperium i przemierzył 70 tys. mil konno, aby wyzwolić Amerykę Łacińską.
* Oscarowa shortlista do Oscara dla najlepszego krótkiego dokumentu:
"Nasza klątwa" Tomasza Śliwińskiego z Warszawskiej Szkoły Filmowej ukazuje losy małżonków, których syn cierpi na rzadką chorobę - klątwę Ondyny (CCHS). Chorzy podczas snu przestają oddychać i wymagają dożywotniego wspomagania czynności oddechowych za pomocą respiratora. Z kolei bohaterką "Joanny" Anety Kopacz jest kobieta, która walcząc z nowotworem prowadzi blog. Projekt powstał dla Wajda Studio.
* Crisis Hotline: Veterans Press 1 Perry Films
* Joanna Wajda Studio
* Kehinde Wiley: An Economy of Grace Show of Force
* The Lion's Mouth Opens Tree Tree Tree
* One Child New York University
* Nasza klątwa Warszawska Szkoła Filmowa
* The Reaper (La Parka) Centro de Capacitación Cinematográfica
* White Earth Weary Traveler