Tómas Lemarquis, grający w najnowszej części „X-Menów”, zasiądzie w jury toruńskiego festiwalu filmowego Tofifest. Wśród jurorów znajdą się też duńska aktorka Sonja Richter i założyciel pierwszej niezależnej firmy dystrybucji filmowej w Europie Wschodniej — Jacek Szumlas.
Podczas dzisiejszego briefingu prasowego dyrektorka Tofifest Kafka Jaworska przedstawiła jurorów 14. edycji festiwalu. W jury konkursu głównego zasiądzie pięć osób. Prócz wymienionych, zaproszenie do niego przyjęły: polska reżyserka Kinga Dębska, która odniosła sukces „Moimi córkami krowami”, oraz jedna z najlepszych polskich krytyczek filmowych, Małgorzata Sadowska.
W jury konkursu krótkometrażowego „Shortcut” znajdą się gruziński reżyser Giorgi Ovashvili, zwycięzca festiwalu filmowego w Karlowych Warach i zdobywca trzech nagród Tofifest, znakomita polska aktorka Gabriela Muskała oraz reżyser Bartek Warwas.
Jurorzy zadecydują, kto zdobędzie nagrody Tofifest — Złote Anioły, nawiązujące do symbolu Torunia. W konkursie głównym „On Air” oceniali będą pełnometrażowe fabularne debiuty i drugie filmy twórców. W tym roku z całego świata zgłoszono do tego konkursu 790 tytułów. W konkursie „Shortcut” o Anioły powalczą krótkometrażowe fabuły, dokumenty i animacje. W tym roku napłynęło 1870 zgłoszeń do tego konkursu. Ale dowiedzmy się nieco więcej o samych jurorach…
Magiczna biała twarz bez włosów i brwi. Fani dobrego kina znają go z „Noi Albinoi” Dagura Kari, a fani muzyki z… teledysku do „Syren” Artura Rojka. Tómas Lemarquis występował z najlepszymi. W filmie „Snowpiercer: Arka przyszłości” w reżyserii Bong Joon Ho grał obok Tildy Swinton, Eda Harrisa i Jamie Bella, a w „72 godzinach” w reżyserii McG wystąpił z Kevinem Costnerem. W tegorocznych „X-Men: Apocalypse” Islandczyk partneruje Jennifer Lawrence i Michaelowi Fassbenderowi.
Najważniejszą jego rolą pozostaje jednak niezapomniane „Noi Albinoi”. Otrzymał za nią islandzką nagrodę filmową Edda Awards i był dwukrotnie nominowany do European Film Awards.
Sonja Richter znana jest szerokiej publiczności jako odtwórczyni głównej roli w mrocznym kryminale skandynawskim „Kobieta w klatce”. Wcześniej jej najbardziej znaną rolą była kreacja z „Otwartych Serc” w reżyserii Susanne Bier, za którą nominowana była do nagród duńskiej krytyki „Bodil” i Duńskiej Akademii Filmowej „Robert”. W 2007 roku jej role teatralne i filmowe docenił duński dom panujący, honorując Sonję Nagrodą Kultury Duńskiej Pary Książęcej.
W 2014 roku zagrała w hollywoodzkiej „Eskorcie” w towarzystwie Tommy’ego Lee Jonesa i Hillary Swank. Sonja występuje też w popularnych serialach telewizyjnych „The Killing”, „Most nad Sundem” i „Miejsce zbrodni”.
Wyjątkową postacią w jury jest Jacek Szumlas. To właśnie jemu zawdzięczamy większość artystycznych uniesień kinowych, jakie spotkały polskich kinomanów w latach 90. XX wieku. Założona przez Jacka w 1990 roku firma Solopan była bowiem pierwszym niezależnym od struktur rządowych dystrybutorem filmowym w dawnym bloku komunistycznym. Od początku istnienia to właśnie Solopan sprowadzał do naszych kin filmy takich wybitnych reżyserów, jak Robert Altman, Emir Kusturica, bracia Coen, Bernardo Bertolucci, David Lynch, Agnieszka Holland, Jim Jarmusch, Ken Loach, David Cronenberg, Jane Campion, Carlos Saura, Todd Haynes, Wim Wenders, Pedro Almodóvar czy Takeshi Kitano.
Niezależnym duchem jest też Bartosz Warwas — aktor, reżyser, scenarzysta. O jego pełnometrażowym debiucie „Jaskółka” jurorzy festiwalu „Sehsüchte” w Poczdamie pisali tak, uzasadniając przyznanie nagrody dla najlepszego filmu fabularnego: takie właśnie powinno być kino! Odważne i wizjonerskie, pełne dramaturgicznych niespodzianek! Bartosz ma na koncie kilkadziesiąt nagród za swoje krótkie metraże. Największe uznanie w świecie znalazł „MC. Człowiek z winylu” honorowany w Mediolanie, Tajpej i Berlinie.
Zasiadający w jury konkursu krótkometrażowego George Ovashvili zyskał uznanie na świecie dzięki „Kukurydzianej wyspie”, która zdobyła Złotego Anioła Tofifest, Kryształowy Globus na jednym z najważniejszych festiwali w Karlowych Warach oraz nagrody Cinequest San Jose FF, Cottbus IFF, Fribourg IFF, Montpelleier IFF, Nika Award, Palm Springs IFF i Sao Paolo IFF.
Czujnym okiem wybitnego krytyka na filmy spojrzy Małgorzata Sadowska. Jest ona dziennikarką i recenzentką filmową, obecnie związaną z tygodnikiem „Newsweek”. Jest Laureatką nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za 2015 rok w kategorii „krytyka filmowa”. Jest laureatką nagrody PISF za 2015 w kategorii Krytyka Filmowa. Jest też autorką bloga "Widzi mi się", publikowanego na stronach Canal+, regularnie pisuje do miesięcznika "Kino".
W jury zasiadają też dwie panie, które łączy film „Moje córki krowy”. Reżyserka Kinga Dębska i odtwarzająca jedną z głównych ról Gabriela Muskała. Gabriela jest wybitną aktorką teatralną i filmową oraz dramatopisarką, znaną z ról w „Być jak Kazimierz Deyna”, „Wymyku” i serialu „Londyńczycy”. Warto dodać, że aktorka jest też laureatką ponad 30 nagród za swoje role teatralne. Dębska to ceniona dokumentalistka, dla które „Moje córki…” to debiut fabularny. Znakomity, bo nagrodzony ponad 20 razy, od Moskwy po Chicago.
14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest odbędzie się w Toruniu, w dniach 15–23 października 2016 r. Osią wiodącą tegorocznej edycji będzie dyskusja o walce o godność człowieka w nawiązaniu do filmu Ridleya Scotta „Thelma i Louise”, który w tym roku obchodzi 25-lecie premiery. Festiwal otworzy koncert „Steve Nash & Film Orchestra” z gościnnym udziałem Tomasza Organka i Natalii Nykiel. Zakończy go koncert „Tribute to David Bowie”, gdzie piosenki Mistrza zaśpiewają Brodka, Skubas, Natalia Przybysz, Tomek Makowiecki i Tymon Tymański. Bilety na oba koncerty są już dostępne w serwisie www.bilety24.pl.