Z dumą informujemy, że podczas Tofifest 2016 będziecie mogli zobaczyć efekt współpracy światowych programistów Facebooka i toruńskiej ekipy kreatywnej z Instytutu B61, wrocławskich filmowców Braci Bartos i warszawskich informatyków z FranticLab.com. W projekcie „Ewolucja gwiazd” po raz pierwszy w Polsce zaprezentowane zostanie kreatywne wykorzystanie botów Facebooka. Tym samym Tofifest staje się platformą prezentacji najnowszych technologii.
Mówimy o tym z dumą, bo nasi partnerzy z Instytutu B61 wybrali właśnie Tofifest na miejsce prezentacji swojego projektu. Boty zainstalowane w aplikacji Messenger zmienią w najbliższych latach całkowicie komunikację na linii Facebook–użytkownik. Instytut B61 otrzymał jako jeden z pierwszych Europie Środkowo-Wschodniej prawo do testowania bota firmy Marka Zuckerbega.
Na Tofifest zaprezentowany zostanie cykl filmowy wykorzystany do budowy bota, a sam bot Instytutu B61, noszący imię profesora Josepha Brewstera, zostanie udostępniony do użytkowania dla wszystkich.
Ale o co w tym wszystkim chodzi, zapytacie? Spokojnie! Po kolei.
„Ewolucja gwiazd” to innowacyjny projekt audiowizualny stworzony przez Jana Świerkowskiego i Braci Bartos na podstawie spektaklu Instytutu B61 o tym samym tytule. Przez kilka miesięcy artyści pracowali wspólnie w Toruniu nad stworzeniem cyklu filmowego, na który złożyły się metafory odległych zjawisk i obiektów astronomicznych, takich jak Czerwony Olbrzym, Supernowa czy Błękitny Maruder.
Współpracując nad scenariuszem z Dominikiem Smużnym, Dagmarą Pochyłą i Maciejem Cegłowskim starali się w ludzki sposób uchwycić to, co odległe i nieznane na Ziemi, tak by chociaż przez chwilę widz mógł poczuć niszczycielską moc Czarnej Dziury czy dostrzec nieopisane piękno Mgławicy Planetarnej.
Kilkanaście filmów utworzyło logiczną całość, od narodzin gwiazdy z gazów i pyłu Materii Międzygwiazdowej, przez spokojne życie na Ciągu Głównym, aż do śmierci determinowanej przez początkową masę gwiazdy. W projekcie gościnnie udziały wzięły „gwiazdy”, m.in. Wojciech Mecwaldowski, Mirosław Zbrojewicz, Marcelina, Łukasz L.U.C Rostkowski, Ørganek, Mariusz Lubomski i Antoni „Ziut” Gralak. Tekst lektorski stworzony został przez Tomka Tryznę, a muzykę napisał Bartek Staszkiewicz (który będzie też producentem muzycznym koncertu Tofifest „Tribute to David Bowie”).
Ze względu na niezwykłe połączenie świata nauki ze sztuką cykl pokazywany jest w wyjątkowej formie, korzystającej z najnowszych osiągnięć branży IT. Przez kolejne stadia „Ewolucji gwiazd” przeprowadza widza tajemniczy profesor Instytutu B61 Joseph Brewster, stworzony na podobieństwo HALA 9000 z „Odysei Kosmicznej” we współpracy z warszawskim studiem FranticLab.com.
Widzowie mogą z nim porozmawiać za pomocą Facebooka, pisząc wiadomość do fanpage’a Instytutu B61. Od tego momentu rozpoczyna się dialog pomiędzy widzem a profesorem. Kolejne filmy i informacje wysyłane są do odbiorcy jako element rozmowy w Messengerze Facebooka. To widz steruje i „zamawia” kolejne treści bezpośrednio u profesora.
Facebook przeszedł do rzeczy i wyłożył karty na stół. Historia dzieje się na naszych oczach — nadchodzi nowa (choć nie nowatorska) forma interakcji z usługami oraz urządzeniami. Język naturalny, boty oraz mowa to kolejny krok ku uczynieniu interakcji z urządzeniami bardziej naturalną — pisał miesiąc temu portal Antyweb.pl
Na czym będzie polegała „botowa rewolucja”? Toruńskie wcielenie jest szlachetną formułą, pozwalającą na propagowanie nauki i sztuki. Także filmowej. Większość botów (chatbotów) będzie miała jednak dużo bardziej prozaiczne zastosowanie. Facebookowy Messenger pozwoli nam zamówić pizzę, kwiaty, kuriera, sprawdzić najciekawsze wiadomości ze świata… zrobić dosłownie wszystko. Bez nudnego, naszpikowanego sztucznymi formułkami rozmawiania z konsultantem. Kimś takim na pewno nie jest nasz profesor…
Bot imitujący profesora Josepha Brewstera jest narzędziem stworzonym we współpracy z firmą Facebook i znajduje się w fazie testów — ostrzega Janek Świerkowski. Jeżeli okazałoby się, że z jakichś przyczyn technicznych nie będzie można skorzystać z tego narzędzia, dla widzów festiwalu Tofifest udostępniona zostanie platforma internetowa projektu z filmami stworzona we współpracy z firmą Fashion 3D oraz aplikacja mobilna.
No to do (ro)boty!
* * *
Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007–2013 oraz ze środków budżetu państwa.