Tegoroczny Oscar, Oscar studencki, Złota Palma w Cannes, ale też zupełnie nieznane „czarne konie”. Tak wygląda selekcja międzynarodowego konkursu krótkometrażowego na Tofifest 2016. Zobaczymy w nim 30 filmów z 23 krajów.
Co roku konkurs Shortcut na Tofifest cieszy się największym zainteresowaniem filmowców ze świata. Na tegoroczną edycję napłynęło 1790 zgłoszeń z ponad 60 krajów. Komisja selekcyjna wybrała 30 filmów. Najsilniejsze są reprezentacje Polski i Francji, ale w konkursie znajdziemy też filmy z Meksyku, Brazylii, Tajwanu czy Chorwacji i Rumunii.
Co fascynuje w krótkich filmach? Różnorodność opowieści, dzięki którym w ramach jednego pokazu możemy odbyć podróż z Meksyku na Tajwan lub… stać się kotem podglądającym sąsiadkę.
Jąkanie niszczy jego życie „w realu”, ucieka więc do internetu, gdzie staje się „królem imprezy”. To historia głównego bohatera perły w konkursowej stawce Shortcut, czyli tegorocznego Oscara za Najlepszy Aktorski Film Krótkometrażowy, brytyjskiego filmu „Stutterer” w reżyserii Benjamina Cleary. Film stawia problem coraz silniejszego rozchodzenia się światów „reala” i „online”. Zadaje też niepokojące pytanie o to, czy ten drugi nie stanie się niedługo naszą realnością?
W Shortcut znalazł się też studencki Oscar za Najlepszy Film Zagraniczny, polskie „Lokatorki” Klary Kochańskiej. To historia Justyny, samotnej trzydziestoparolatki, która kupuje mieszkanie na aukcji komorniczej. Robi to mimo ryzyka, jakie się z tym wiąże. W dniu przeprowadzki do wymarzonego domu okazuje się, że klucze nie pasują do zamka. Sen Justyny o własnym miejscu spełni się… jako koszmar.
Na Tofifest zobaczymy też polską premierę krótkometrażowej Złotej Palmy Cannes 2016 — hiszpańskiego „Timecode” Juanjo Giméneza Peña oraz francuski „Gabber Lover” w reżyserii Anny Cazenave Cambet nagrodzony w Cannes „Queer Palm”. Wyróżnienie jury z Cannes przywiózł film „The Girl Who Danced with the Devil” João Paulo Miranda Maria z Brazylii (polska premiera na Tofifest).
Z Wenecji przyjechały do Torunia dwa „shorty”. Zdobywczyni nagrody Horizons — „Belladonna” Dubravki Turić z Chorwacji i nominowane do Venice Horizons Award „Group Violence”. To historia mrocznych tajemnic muzułmańskich przedmieść francuskich miast w reżyserii Karima Boukercha, scenarzysty filmów Costy-Gavrasa.
Co roku w konkursie Shortcut możemy oglądać polskie premiery światowych hitów krótkiego metrażu. Tak jest i w tym roku.
Polskie premiery w Shortcut poruszają zazwyczaj ważne problemy współczesnego człowieka. Tajwańsko-singapurski „Anchorage Prohibited” Chiang Wei Lianga mówi o asymilacji emigrantów szukających na Tajwanie nowej ojczyzny (najlepszy film na festiwalu filmowym w Tajpej). Duńsko-grecki „Euroman” Gabriela Tzafka jest filmowym echem wielkiego kryzysu gospodarczego, jaki dotknął w ostatnich latach Grecję (zwycięzca sekcji krótkometrażowej na festiwalach w Kairze i Atenach).
O młodości, narkotykach i kłopotach, jakie z tego wynikają w życiu młodych Argentyńczyków, opowiada „55 Pills” Sebastiána Muro. Szwedzcy „Boys” Isabelli Carbonell to wstrząsająca historia poruszająca kwestię przemocy seksualnej za zamkniętymi drzwiami, mającej miejsce wszędzie wokół nas.
Rodzicom nastolatek przyda się wizyta na polskiej premierze „Rainbow Party” Evy Sigurdardottir z Islandii. Wstrząsająca wiwisekcja środowiska dziewcząt z jednej klasy, gdzie te „najbardziej popularne” potrafią zniszczyć życie outsiderce (Edda Awards Iceland — Krótkometrażowy Film Roku).
Jest też „odleciana” premiera. Bierzesz autostopowicza, a ten ostrzega cię o nadchodzącym… końcu świata, który nastąpi dziś po południu! Nic dziwnego, że to przypadkowe spotkanie na zawsze odmienia twoje życie. To w skrócie historia opowiedziana w rumuńskim „4:15 P.M. The End of the World” w reżyserii Gabi Virginii Șarga.
W tym roku w konkursie Shortcut znalazło się więcej znakomitych animacji niż w poprzednich latach. Brytyjski „Edmond” Niny Gantz opowiada o tytułowym Edmondzie, podejmującym się pewnego dnia retrospektywy swojego życia. Film otrzymał Nagrodę BAFTA i nagrodę jury dla filmu krótkometrażowego w Sundance.
Węgierski „The Noise of Licking” Nádji Andrasev jest przewrotną i ciepłą historią o pewnym kocie, który zakochał się w żonie sąsiada… te historie docenili jurorzy w Cannes, dając filmowi Cinéfondation Award. Do tej samej nagrody nominowany był „The Alan Dimension” Jaca Clincha o wyjątkowo uciążliwym mężu, upartym, by przewidywać przyszłość.
Wśród animacji warto też polecić niemiecki „Trial & Error” Antje Heyn, który otrzymał Platinum Remi na WorldFest Houston, a w Toruniu będzie miał polską premierę, podobnie jak francuski „In the Soldier’s head” Christine Rebet.
* * *
* * *
14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest odbędzie się w Toruniu w dniach 15–23 października 2016. Osią wiodącą tegorocznej edycji będzie dyskusja o walce o godność człowieka w nawiązaniu do filmu Ridleya Scotta „Thelma i Louise”, który w tym roku obchodzi 25-lecie premiery. Złote Anioły Tofifest odbiorą w Toruniu Allan Starski, Marek Kondrat i Andrzej Seweryn.
Festiwal otworzy koncert „Steve Nash & Film Orchestra” z gościnnym udziałem Tomasza Organka i Natalii Nykiel. Zakończy Koncert „Tribute to David Bowie”, gdzie piosenki Mistrza zaśpiewają Brodka, Skubas, Natalia Przybysz, Tomek Makowiecki i Tymon Tymański. Bilety na oba koncerty już dostępne na www.bilety24.pl.