Nie cichną echa Tofifest'2016. Na portalu NaTemat.pl blogerka Agata Całkowska pisze, że: "Warto, aby sztuka "Egzaminy" Juliana Potrzebnego, którą miałam okazję obejrzeć w ramach Tofifest, zagościła na stałe na teatralnej scenie". A co wy na to?
Krzysztof Kieślowski zmarł 13 marca 1996 roku w Warszawie. Do dziś pozostaje jednym z największych twórców w historii kina polskiego i jest inspiracją dla wielu filmowców. Mimo tego, jak zauważa Całkowska, "dla młodego pokolenia, które nie szuka inspiracji w kinie może być postacią zagadkową. Dlatego warto, aby sztuka "Egzaminy" Juliana Potrzebnego zagościła na stałe na teatralnej scenie".
Perspektywy są szerokie. Spektakl spotkał się na Tofifest z żywiołowym odzewem. Z Torunia sztuka pojedzie m.in. do Iranu, Indonezji i Nigerii. Czy dotrze jednak na stałe na sceny polskich teatrów? Zaraz, zaraz, ale właściwie o czym mówimy?
Kameralny dramat Kieślowskiego
"Egzaminy" to kameralny dramat na dwóch aktorów, inspirowany biografią tego wielkiego filmowca. Tekst wykorzystuje cytaty zarówno z jego filmów, jak i wywiadów, których udzielił.
Reżyser Julian Potrzebny rysuje intymny portret człowieka, który w zderzeniu z własnymi ograniczeniami i wątpliwościami odnajduje w sobie siły, o które się nie podejrzewał. Całkowska przypomina że Kieślowski dokonał niemożliwego "Z chłopaka z prowincji, dzięki olbrzymiej determinacji, stał się jednym z najwybitniejszych twórców światowego kina".
Głównym wątkiem jest historia trzykrotnej próby dostania się do łódzkiej "Filmówki". Za każdym razem "młody" Kieślowski trafia na egzamin do swojego "starszego" wcielenia. Cały spektakl jest więc walką dwóch emanacji osobowości tego twórcy.
Reżyser spektaklu nie ukrywa, że to dzięki Krzysztofowi Kieślowskiemu zdawał do Szkoły Filmowej w Łodzi. Jego tekst jest hołdem oddanym temu wielkiemu artyście.
Kto jest kim w "Egzaminach"
Urodzony w 1982 roku Potrzebny jest scenarzystą i reżyserem filmowym oraz teatralnym. W postać dojrzałego Kieślowskiego wciela się Jakub Lasota — urodzony w 1975 roku, absolwent PWST we Wrocławiu i aktor takich scen jak Teatr Polskim (Wrocław) czy Teatr Dramatyczny (W-wa).
Rolę młodego reżysera gra Filip Gurłacz — urodzony w 1990 roku, jeden z najzdolniejszych aktorów młodego pokolenia. Dotychczas zagrał między innymi w "Mieście 44" Jana Komasy oraz w ostatnim filmie Andrzeja Wajdy "Powidoki".
(na fot. Filip Gurłacz w spektaklu "Egzaminy"; fot. Adrian Chmielewski (k35photo), Tofifest Press Office, licencja CC)