W sobotę, 15 października 2016 roku wieczorem rozpoczniemy 14. edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Gala odbędzie się w nowoczesnym Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki, o krok od perły listy UNESCO — toruńskiego Starego Miasta. Tofifest od 14 lat promuje kino zbuntowane, opowiadające przede wszystkim bez ogródek o współczesnym człowieku i otaczającym go świecie. Dlatego też festiwal został nazwany przez media „festiwalem niepokornym”.
Kino to zwierciadło naszej rzeczywistości, to niekończąca się podróż w rozmaite światy, którą chce się przeżywać od nowa i od nowa — mówi dyrektorka Tofifest, Kafka Jaworska. Niepokorność postrzegamy jako miłość do kina, która odważnie i bez wstydu akceptuje wszelkie jego wzloty i upadki — dodaje (wywiad dla wp.pl).
Osią przewodnią Tofifest 2016 będzie 25-lecie najbardziej buntowniczego kobiecego duetu w historii kina, bohaterek filmu „Thelma i Louise”. Filmu będącego manifestem wolności człowieka w ogóle. Obraz Ridleya Scotta jest pretekstem do zadania pytań o sytuację i prawa kobiet w dzisiejszym świecie.
W programie Tofifest znalazło się ponad 150 filmów, kilkanaście tematycznych pasm filmowych, dwa wielkie i kilka mniejszych koncertów. Debata, wystawa sztuki współczesnej, spektakle teatralne i europejska premiera projektu artystycznego produkowanego wspólnie z Facebookiem. Specjalne Złote Anioły Tofifest odbiorą Andrzej Seweryn, Marek Kondrat, Allan Starski, Wojtek Smarzowski i norweski reżyser Erik Poppe.
Festiwal otworzy koncert muzyki filmowej „Steve Nash & Film Orchestra”, na którym gościnnie zagrają Tomasz Organek i Natalia Nykiel. Koncert zakończenia będzie zaś pierwszym w Europie muzycznym hołdem dla Davida Bowie. Podczas „Tribute to David Bowie” wystąpią Brodka, Skubas, Tymon Tymański, Natalia Przybysz i Tomek Makowiecki. Bilety wciąż do nabycia na bilety24.pl.
Najważniejszym pasmem filmowym jest konkurs główny On Air dla fabularnych debiutów i drugich filmów. W tym roku zgłoszono do niego blisko 1000 tytułów z kilkudziesięciu krajów. Ostatecznie w stawce znajdzie się 11 filmów. Wśród nich należy wymienić film „Toni Erdmann” Maren Ade, który jest uznawany za faworyta do Oscara 2017 dla filmu nieanglojęzycznego. Warty uwagi jest też pierwszy egipski obraz w konkursie Tofifest — „Clash” Mohammeda Diaba czy „The Dancer / Tancerka” Stephanie Di Giusto opowiadający o twórczyni zasad tańca współczesnego, Loie Fuller.
W drugim konkursie międzynarodowym Shortcut startują krótkie metraże. W tym roku zgłoszono ich blisko 1800. Ostatecznie w konkursie znalazło się 30 filmów z kilkunastu krajów. Pozostałe konkursy to From Poland, dla polskich fabuł pełnometrażowych i Lokalizacje, dla kina związanego z regionem kujawsko-pomorskim.
Ponadto w programie Tofifest w tym roku znalazły się cztery retrospektywy. Dwie poświęcono aktorom i członkom jury głównego — duńskiej aktorce Sonji Richter („Kobieta z klatki”) i islandzkiemu aktorowi Tomasowi Lemarquisowi („Noi Albinoi”, „X-Men”). Dwie honorują gości specjalnych Tofifest 2016, norweskich reżyserów Erika Poppe („1001 razy dobranoc”, „Hawaje, Oslo”) i Benta Hamera („Factotum”, „Historie kuchenne”).
Ciekawie zapowiadają się spektakle: sztuka Juliana Potrzebnego „Egzaminy” w oparciu o motywy życia Krzysztofa Kieślowskiego oraz Czesław Śpiewa Solo Act.
Na festiwalu odbędzie się także premiera europejska projektu artystyczno-naukowego „Ewolucja gwiazd”, który przygotowała formacja Instytut B61 wspólnie z Facebookiem. W projekcie wykorzystana zostanie udostępniona eksperymentalnie technologia chatbota.
Każda festiwalowa noc kończyła się będzie w klubie festiwalowym Enerde (NRD), legendarnej siedzibie mistrzów świata DJ-ów federacji IDA.