X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

9 ciekawostek o "Pokocie" Agnieszki Holland

Mamy Srebrnego Niedźwiedzia! To już wiemy, ale musimy przypomnieć, bo nie przestajemy się cieszyć. Na zakończonym w niedzielę festiwalu filmowym w Berlinie nagrodę tą odebrała reżyserka "Pokotu" Agnieszka Holland. A my przedstawimy wam 9 ciekawostek związanych z tym filmem.

“Pokot” wyróżniono na Berlinale nagrodą Srebrnego Niedźwiedzia za "otwieranie nowych perspektyw w sztuce filmowej". Złotego Niedźwiedzia otrzymał węgierski film "On Body and Soul" w reżyserii Ildikó Enyedi. Wwarto dodać, że jedną z głownych ról w filmie zagrał też torunianin, Jakub Gierszał, laureat Flisaka i Złotego Anioła Tofifest.

Warto dodać, że Polska trzeci rok kolei wyjeżdża z Berlina za Srebrnym Niedźwiedziem - rok temu otrzymał go “nasz człowiek” laureat Flisaka Tofifest Tomasz Wasilewski za “Zjednoczone Stany Miłości”, a dwa lata temu laureatka Złotego Anioła Tofifest, Małgorzata Szumowska za “Body/Ciało”.

Znaleźliśmy dla Was serię ciekawostek o “Pokocie”.

  1. Scenariusz powstał na motywach głośnej powieści Olgi Tokarczuk "Prowadź swój pług przez kości umarłych", we współpracy reżyserki i autorki książki

  2. Zdjęcia powstawały - wbrew pierwotnym pomysłom, żeby zrealizować je w plenerach pod Warszawą - w Kotlinie Kłodzkiej. Olga Tokarczuk naciskała na taką decyzję, bo obawiała się, że na zdjęciach zarejestrowanych gdzie indziej nie da się oddać atmosfery Kotliny Kłodzkiej, w której umieszczono akcję powieści i filmu

  3. Film odwołuje się do archetypowej opowieści o mścicielu, znanej głównie z wielkich filmów kinematografii amerykańskiej. "Pokot” jest wyjątkiem, bo w nim - podobnie jak w “Thelma & Louise” -  mścicielem jest kobieta.

  4. Ze względu na ciężkie warunki realizacji zdjęć w plenerze przy siarczystych mrozach, trwały one niezwykle długo. Jeden z dni zdjęciowych pobił rekord i trwał 17 godzin.

  5. Decyzja obsadowa w sprawie głównej roli - postaci Jadwigi Duszejko zapadła dopiero po dwóch latach poszukiwań. Otrzymała ją Agnieszka Mandat.

  6. pół setki dzieci z gimnazjum w Nowej Rudzie zostało statystami w "Pokocie"

  7. Mieszkanka Nowej Rudy, Agnieszka Bartosik przeżyła występ w filmie bardzo osobiście. Zagrała w krótkiej scenie, leżąc w łóżku u boku pijanego męża, który wcześniej ją dotkliwie pobił. Kilka tygodni wcześniej naprawdę uciekła z trzema córkami od męża, który ją katował.

  8. Pierwsza wersja scenariusza poszła do kosza, bo Tokarczuk przerobiła tylko swoją książkę pod kątem ujęć filmowych. “Wyszło źle. Beznadziejnie. Musiałam zacząć od nowa, zapomnieć książkę i opowiedzieć te historie jeszcze raz innym, filmowym językiem” - powiedziała mediom.

  9. Żadne zwierzę nie ucierpiało podczas filmu. Na potrzeby krwawych scen polowań Skorzystano z materiałów dokumentalnych, zrealizowanych przez czeskich koproducentów “Pokotu”. W filmie zostały też wykorzystane dokumentalne ujęcia polowań.

O czym mówi “Pokot”

To opowieść o wegetariance, byłej inżynierce i miłośniczce astrologii, a także szkolnej nauczycielce angielskiego, Janinie Duszejko (w tej roli Agnieszka Mandat). Pewnej nocy ta mieszkanka małej sudeckiej wsi odnajduje zwłoki martwego sąsiada-myśliwego, a także mnóstwo śladów racic saren. Z biegiem czasu przybywa martwych ciał kłusowników. Bohaterka widząc nieporadność policji, podejmuje własne śledztwo w celu wyjaśnienia tajemniczych zbrodni. Dochodzi do zaskakujących wniosków…

- To historia bezradności przyzwoitych obywateli wobec prawa. Dziś, poprzez polityczny kontekst nabiera nowych znaczeń - mówiła mediom Olga Tokarczuk.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest