X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Yuma

Yuma · reż. Piotr Mularuk
Polska, Czechy 2012, 113’

Pokazy

21/10, 16:00 · Baj Pomorski – sala A

Trailer

Yuma to połączenie kina akcji, komedii i romansu z popisową rolą Jakuba Gierszała. Akcja filmu rozpoczyna się trzy lata po upadku PRL. Zyga ma serdecznie dość oglądania kolorowego świata tylko w młodzieżowych pismach. Z pomocą kumpli, a także obrotnej ciotki, zostaje królem „jumy” — drobnych kradzieży w Niemczech. Proceder szybko się rozpowszechnia, miejscowość Zygi dokonuje prawdziwego skoku cywilizacyjnego, a lokalny król „jumaczy” zyskuje powszechny szacunek i powodzenie u płci pięknej (o jego serce wojują w filmie dwie dziewczyny). Wkrótce jednak młodym i gniewnym wspólnikom Zygi przestaną wystarczać markowe ubrania i elektronika. Gdy wejdą w drogę rosyjskim gangsterom pod wodzą nieobliczalnego Opata, a regularnie okradani Niemcy wprowadzą szczelniejszą ochronę przed rabusiami, zabawa w policjantów i złodziei zmieni się w niebezpieczną rozgrywkę.

Reżyser:Piotr Mularuk
Scenariusz:Piotr Mularuk, Wojciech Gajewicz
Muzyka:Jan P. Muchow
Zdjęcia:Tomasz Dobrowolski
Montaż:Agnieszka Glińska
Obsada:Jakub Gierszał, Krzysztof Skonieczny, Jakub Kamieński, Tomasz Kot, Katarzyna Figura, Karolina Chapko
Nagrody:Nominacja do nagroda East of West – MFF w Karlowych Warach / Nominated for the East of West Award – IFF in Karlovy Vary (2012)

Piotr Mularuk urodził się w 1966 roku w Warszawie. Jest reżyserem, producentem, współwłaścicielem firmy producenckiej Yeti Films. Studiował literaturę angielską na UW. Ukończył studia reżyserskie w USA, na City University of New York (1993). Był kilkakrotnie wyróżniany za film dyplomowy Opowiem wam o Ester. Zajmuje się reżyserią programów telewizyjnych, filmów reklamowych, promocyjnych i teledysków. Mularuk reżyserował także spektakle Teatru Telewizji, a 2004 roku nakręcił film dokumentalny Paweł Huelle — metafizyka pamięci.

Program 2012

Google Translate