Profesor Jarosław Dumanowski, największy w kraju specjalista od spraw kuchni staropolskiej, zaprasza na Tofifestowe Wielkie Żarcie.
Wydarzenie odbędzie się środę, 24 października wieczorem w Zajeździe Staropolskim, jednej z najstarszych i klimatycznych restauracji miasta, łączącej ze sobą tradycję toruńskiego mieszczaństwa i najlepszych wątków powojennej gastronomii. Podczas Wielkiego Żarcia TOFIFEST przybliży fascynujący temat polskich tradycji kulinarnych, świat regionalnej — kujawsko-pomorskiej kuchni, tak wspaniale kontynuowane przez Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły i Festiwal Smaku w Grucznie. Będzie też kino o jedzeniu jako „kuchenna” ilustracja wykładów. Wiadomo bowiem do dawna, że kuchnia i kino mają wieloletnie związki. Chcociażby słynne Wielkie żarcie, które dało tytuł naszej akcji, czy legendarna Uczta Babette albo popularne Jedz, kochaj, módl się.
Wielkie żarcie na TOFIFEST obejmie wykład profesora Dumanowskiego na temat kuchni staropolskiej i regionalnej, specjalnie przygotowany poczęstunek z daniami tejże kuchni oraz pokaz filmu łączącego wątki kuchenne z kinowymi.
Dumanowski to prawdziwy guru polskiej wiedzy naukowej o kuchni staropolskiej i regionalnej. Jego zainteresowania badawcze obejmują antropologię historyczną, historię kultury materialnej w czasach nowożytnych, a także historię sztuki kulinarnej i wyżywienia. Jest jednym z inicjatorów edycji staropolskich książek kucharskich w ramach projektu Monumenta Poloniae Culinaria i jednym z pionierów polskiej gastronomii historycznej. Jako stypendysta Maison de Sciences de l'Homme w Paryżu uczęszczał na seminaria prof. Jeana-Louisa Flandrina poświęcone historii kuchni i wyżywienia. Jest członkiem Międzynarodowego Komitetu Naukowego wydawanego na Uniwersytecie Paryż IV Sorbona pisma Histoire, économie & société oraz zasiada w komitecie redakcyjnym polskiego Kwartalnika Historii Kultury Materialnej wydawanego przez Instytut Archeologii i Etnologii PAN. Pełni funkcję wicedyrektora Instytutu Historii i Archiwistyki UMK, jest kierownikiem Zakładu Historii Nowożytnej.