Zarówno literatura, jak i filmy kryminalne cieszą się dzisiaj niezwykłym powodzeniem. Zbrodnia oburza, ekscytuje, skłania do przemyśleń. Stała się również jednym z tematów, który inspiruje artystów różnych dziedzin, nie wyłączając filmowców.
Śmiało można powiedzieć, że rozwój filmu sensacyjnego był i jest nadal niezwykle dynamiczny. Na ekrany, oprócz postaci przestępców, wkroczyli nowi bohaterowie: genialni detektywi, mistrzowie w tropieniu zbrodni, policjanci. Wprowadzając do sensacyjnej opowieści element zagadki, kino wzięło po prostu przykład z powieści detektywistycznej, później zwanej kryminalną. Twórcy w coraz to bardziej wyszukany sposób próbują zaskoczyć odbiorcę.
W ramach tego projektu edukacyjnego-filmowego zaprezentujemy lekcję filmową Zbrodnia w kinie. Kierujemy ją wyłącznie do szkół ponadgimnazjalnych i ich uczniów. Na lekcji słuchacze poznają budowę filmu kryminalnego, jego historię, związki tego gatunku z literaturą oraz sposób ukazywania przemocy w kinie (lekcje: 22–24.10, godzina 9.00; zapisy: anna@tofifest.pl, tel. 724 63 10 78).
Wszyscy widzowie festiwalu będą mogli wziąć udział w spotkaniach, podczas których dziennikarze i pisarze opowiedzą o watkach kryminalnych w swojej pracy zawodowej i artystycznej. Znany pisarz, Jacek Dehnel opowie o swoim blog poświęconym zbrodniom prezentowanym na łamach tygodnika „Tajny detektyw”. Piotr Głuchowski i Jacek Hołub opowiedzą m.in. o tym, w którym momencie biografia założyciela Radia Maryja zbliża się do kryminału. Zapraszamy!
Jacek Dehnel (ur. w 1980 r. w Gdańsku) — polski poeta, tłumacz i prozaik. Ukończył Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Jest autorem książek poetyckich, powieści i opowiadań. Publikował m.in. w „Toposie”, „Kwartalniku Artystycznym”, „Przeglądzie Powszechnym”, „Polityce”, jest felietonistą Wirtualnej Polski. Otrzymał m.in. Nagrodę Kościelskich (2005) i Paszport Polityki w kategorii literatura (2006), był także trzykrotnie nominowany do nagrody Nike.
Jacek Hołub (ur. w 1972 r. w Bydgoszczy) — dziennikarz i bloger. Ukończył politologię na UMK w Toruniu i studia podyplomowe z public relation na SGH w Warszawie. Karierę zaczynał jako reporter Radia Vox. Od 2002 r. jest dziennikarzem toruńskiej redakcji „Gazety Wyborczej”, publikuje również w portalu Wyborcza.pl. Jest laureatem Nagrody Ostrego Pióra 2005 Business Centre Club. Prowadzi bloga internetowego o nazwie Głos Rydzyka, żartobliwie i krytycznie oceniając Radio Maryja i TV Trwam.
Piotr Głuchowski (ur. w 1967 r. w Warszawie) — dziennikarz i redaktor. Napisał około 300 reportaży z Polski, Białorusi, Izraela i Wielkiej Brytanii. Jest laureatem nagrody „Grand Press” za reportaż o władcach Korei Północnej. Od 1990 roku pracuje dla „Gazety Wyborczej”. Wraz z Jackiem Hołubem wydał książkę Ojciec Tadeusz Rydzyk. Imperator. Jest także autorem książek kryminalnych — Umarli tańczą i Lód nad głową.
Anna Gleb Giedrys — rocznik 1980, absolwentka filologii polskiej UMK w Toruniu. Współorganizowała spotkania z najnowszą dramaturgią polską w Teatrze Wiczy. Opracowała kilka programów edukacji filmowej, które były między innymi realizowane w CSW w Toruniu. Od lat interesuje się literaturą i filmem kryminalnym.